Ingvilda Strautmane: Latviešu rudens Berlīnē

Ejot ciemos pie kinozinātnieces Valentīnas Freimanes Berlīnē, gluži nejauši uz ielas, netālu no metro stacijas „Hallisches Tor", ieraugām (esam kopā ar kolēģi Rutu Rikši) plāksni ar Raiņa citātu un Latvijas karogu (varat apskatīt fotogrāfijā). Turpat blakus vēl kāds portugālietis un čehs... Kopsakarības tovakar nenoskaidrojām, bet Rainis Berlīnes ielā kopā ar dzeltenām rudens lapām šķita simbolisks.

Kaut vai tāpēc, ka pašlaik Berlīnes Komiskajā operā, kas pēc žurnāla „Opernwelt" kritiķu aptaujas šogad kļuvis par „Gada labāko operas namu", sezona atklāta ar latviešu režisora Viestura Kairiša iestudēto Britena operu „Sapnis vasaras naktī", bet tūlīt sekos jauna pirmizrāde - Alvja Hermaņa iestudētā Mocarta opera „Cosi fan tutte" - 3.novembrī. Mēs tik ilgi palikt nevaram, bet Rutai izdodas sarunāt ar režisoru, ka viņš ļauj ieskatīties otrā cēliena mēģinājumā un aprunāties. Arī par viņa interviju izdevumā „TIP Berlin", kurai žurnālists licis nosaukumā Hermaņa citātu: „Gegenwartstheater ist Trash". Intervijā tas ir teikuma sākums, kura otrā daļa liecina, ka pašlaik Hermani interesē opera, nevis atkritumi uz skatuves mūsdienu izrādēs. (pilns intervijas teksts atrodams internetā tip-berlin.de, bet Rutas Rikšes intervija ar Alvi Hermani savukārt būs atrodama Latvijas Radio arhīvā - pēc 5.novembra, kad tā izskanēs ēterā. Turpat meklējiet arī 31.oktobra „Kultūras Rondo", kurā stāstījām par saviem iespaidiem Berlīnes Komiskajā operā - kāda tur ir radošā daba organizācija, kā strādā jaunais intendants un režisors Barrie Kosky, kā operā debitējis mūsu Gundars Āboliņš, kā opera tiek galā ar ekstrēmiem gadījumiem, kad saslimst divi solisti vienlaikus.

Starp citu - Berlīnes Filharmonija ziņo, ka decembra koncertos Berlīnes filharmoniķus diriģēs Andris Nelsons, bet kādā nelielā, bet prestižu mākslas galeriju ieliņā (Schluetterstrasse) atrodam galeriju „TVDART GALERIE", kuras īpašnieks jau 10 gadus izstāda tikai latviešu mākslinieku darbus. Pašlaik te skatāma izstāde „Sievietes mākslā. Mūsdienu reālisms". Un te mēs atrodam gan ļoti pazīstamus vārdus - Vija Zariņa, Anna Baklāne, gan atklājam jaunus, piemēram, Agati Apkalni. Ir vērts paskatīties. Berlīnē novērtē un pērk latviešu mākslinieču radītos darbus- īpaši fotoreālismu. Bet galerijas īpašnieks Valērijs Tarasenko ir bijušais džeza mūziķis no Latvijas, kas Vācijā palicis gadu pirms mūra krišanas.

Un tad es vēlreiz izlasu to Raiņa citātu uz plāksnes – „Saprast citu- saprast sevi. Saprast sevi- saprast pasauli". Vai nav zīmīgi to izlasīt rudenī, kad Berlīnē mākslu rada latvieši, bet Latvijā degradē ideju par nacionālo kino naudas trūkuma dēļ. Vai varbūt neizpratnes dēļ?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt