“Kad tikko biju sācis strādāt Latvijas Televīzijā, guvu nelielu ieskatu Phjončhanas ziemas olimpisko spēļu norisē, bet tikai šovasar šeit, Zaķusalā, tā pa īstam sapratu, ko nozīmē olimpiskais rūdījums. Tokijas olimpisko spēļu laikā kopā ar Karīnu Rubeni vadīju Olimpisko spēļu studiju. Reizē man bija arī jāgatavo un jālasa sporta ziņas “Rīta Panorāmā” – jānosedz Reinis Ošenieks, kurš atradās Tokijā. Gan rīti, gan vakari pagāja olimpisko spēļu zīmē.
Nebūšu oriģināls, sakot, ka žurnālistiem olimpiskās spēles ir viens no būtiskākajiem notikumiem karjerā. Ikviens kādreiz grib tajās piedalīties. Atminos, kad pats biju mazs un sekoju sportam līdzi, olimpiskās spēles – gan ziemas, gan vasaras – bija gaidītākais notikums. Tās man vienmēr ir saistījušās ar Latvijas Televīziju, tagad kā žurnālistam beidzot būs pašam iespēja spēles piedzīvot.
Ļoti novērtēju šo iespēju! Jūtos pagodināts, kad LTV Sporta redakcijas vadītājs saka, ka esam Latvijas olimpiskā žurnālistu izlase.
Tas uzliek vēl lielāku atbildību par darāmo Pekinā. Lai skatītāji saprot un novērtē, kāpēc mēs tur atrodamies. Apzinos, ka došanās uz olimpiskajām spēlēm nav atpūtas brauciens, tas būs smags un nogurdinošs darbs. Bet cilvēks ir radīts uzņemties izaicinājumus, mūsu DNS ir iekodēta vajadzība pēc tiem. Jo skaidrs, ka, ieslīgstot “komfortiņā”, attīstība nenotiek. Laikam jau kaut ko pareizi dzīvē esmu izdarījis, ja manam žurnālista darbam ir šāds novērtējums – aicinājums doties uz olimpiskajām spēlēm.
Šobrīd gan īsti vēl neapjaušu, ko Pekinā iegūšu un kādas emocijas mani sagaida. Kolēģi ar olimpisko spēļu pieredzi, stāstot par tām, jau ir pavēruši priekškaru, bet jāņem vērā, ka pandēmijas dēļ spēles būs vienas no sarežģītākajām vēsturē.
Pekinā epidemioloģiskie ierobežojumi būs vēl stingrāki nekā Tokijā, nevarēs spert soli ne pa labi, ne pa kreisi ārpus oficiālajām sacensību un treniņu norises vietām.
Tokijā pēc 14 dienām, uzrādot negatīvu tekstu, bija atļauts brīvi staigāt pa pilsētu. Taču Pekinā uzturēšanās būs atļauta tikai viesnīcā un oficiālajās treniņu un sacensību norises vietās. Miksa zona sportistu satikšanai mums ir jāpiesaka jau tagad – jānorāda, ko brauksim filmēt un intervēt. Dažos sporta veidos vēl nav precīzas programmas, bet zinām, kuri mūsu atlēti ir kvalificējušies, līdz ar to varam plānot intervijas. Noteikti brauksim uz bobsleju, kamaniņu braukšanu, slēpošanu. Taču jāņem vērā, ka pārvietoties būs atļauts tikai ar olimpisko spēļu oficiālo transportu: taksometriem, autobusiem vai ātrvilcienu. Dodies uz sacensību norises vietu, izdari savu darbu un atgriezies atpakaļ viesnīcā. Ja pārkāp šos noteikumus, tev atņem akreditāciju. Ķīnieši ir ņēmuši vērā Tokijas pieredzi, paši liekus riskus uzņemties nevēlas. Jau šobrīd žurnālistiem jānorāda informācija, kad plānojam doties prom no Pekinas.
Ķīnieši pēc iespējas ātrāk grib mūs sagaidīt un tad pavadīt prom, lai neveidotos Covid-19 uzliesmojumi.
Latvijas Televīzijas skatītājiem jāgatavojas, ka šīs būs diezgan dinamiskas spēles. Laika starpība ar Pekinu – sešas stundas – Latvijas skatītājiem ir ideāla. Kad Pekinā būs nakts, Latvijā tikai pievakare, līdz ar to nebūs daudz relatīvi agro translāciju. Varbūt vienīgi hokejs sešos no rīta, bet uz to būs daudz vieglāk pamosties nekā divos vai trijos naktī.
Noteikti zinu, ka izbaudīšu pasaules lielākā sporta foruma sajūtu. Man būs iespēja radīt saikni starp Pekinu un Latviju, starp latviešiem šeit un citur pasaulē. Gaidu un ceru, ka būs kāds emocionāli piepildīts sportistu radīts mirklis, kuram es varēšu būt gan novērotājs, gan ziņnesis.
Iepriekš žurnālistiem bija iespēja doties uz olimpisko ciematu – pašiem apskatīties un skatītājiem parādīt, kā sportisti dzīvo. Tomēr šoreiz tas nebūs iespējams. Taču noteikti sazināsimies ar viņiem attālināti. Jā, mūsu darbs būs ierobežots, bet Latvijas Televīzijas skatītājiem nebūtu jāuztraucas – sniegsim aktuālāko informāciju un parādīsim jums visus emocionālākos brīžus.
Lai arī starp vasaras un ziemas spēlēm ir bijis mazāks pārtraukums, ziemas spēles notiek tikai reizi četros gados, līdz ar to jebkuram sportistam tās piedzīvot ir ļoti, ļoti īpašs mirklis. Domāju, ka sportisti mūs lutinās ar sportiskajiem rezultātiem, un mēs tos iemūžināsim.
Nemelošu, ir satraukums! Taču Latvijas Olimpiskās vienības ārsts Jānis Kaupe ir teicis, ka jābūt pragmatiski satrauktiem. Zinām, ka pandēmijas situācija pasaulē ir mainījusies krasi, šobrīd ir diezgan viegli saslimt. Tāpēc, tuvojoties olimpiskajam mirklim, ierobežošu savus kontaktus un maksimāli piesargāšos. Jau līdz šim esmu apzināti šādi dzīvojis, neesmu īpaši gājis tur, kur lielākas cilvēku masas. Svarīgākais ir tikt uz Pekinu!"