Ienāc "LSMnīcā"!
Raidieraksta "LSMnīca" ciklā "Darbmācība" meklēsim veidus, kā izveidot draudzīgas attiecības ar darbu.
"Darbmācību" veido LSM.lv autore un biznesa psiholoģijas studente Māra Uzuliņa.
"LSMnīca" ir jauna vieta jautājumiem, viedokļiem un sarunām. Raidierakstu iespējams dzirdēt lielākajās straumēšanas vietnēs – "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī portālā LSM.lv.
Par darbu aicināšu domāt raidierakstā "Darbmācība", kura pirmā sērija jau ir iznākusi. Taču šajā blogā gribu uzdot gan sev, gan tev dažus jautājumus, kas man personīgi šķiet nozīmīgi, lai vispār uzsāktu draudzīgas partnerattiecības ar darbu. Situācijas var būt ārkārtīgi dažādas, tāpat kā profesijas, tomēr ir vairāki universāli jautājumi, kas, manuprāt, palīdz iziet "apskati" un pārbaudīt, vai manas attiecības ar darbu nav sākušas doties neceļos.
Kāpēc tu strādā?
Vieni strādā naudas dēļ (gan tāpēc, ka labi maksā, gan tāpēc, ka vispār maksā), citi – tādēļ, ka konkrētā darbā apgūst prasmes, kas noderēs, lai sasniegtu tālākus mērķus, vēl citi – jo tik labu kolektīvu citur atrast nebūs iespējams un tieši cilvēki padara šo darbu par "vismaz paciešamu", citiem tā ir misija ar darbu palīdzēt cilvēkiem, vēl citiem – "tas ir tikai pagaidām". Atbildes var būt ļoti dažādas un ir saistītas ar mūsu vērtībām un prioritātēm konkrētā dzīves brīdī. Tās visas ir leģitīmas, izņemot "jo jāstrādā" un "jo nevar nestrādāt", tāpēc ka bez skaidras, uz sevi vērstas motivācijas darbs patiešām var tapt par verdzību.
Vai tu redzi vērtību savam darbam jeb kāda no tā visa jēga?
Jēgu var meklēt gan savu vajadzību apmierināšanā, gan tajā, kas top ar manu iesaisti. Jēgu tās visā krāšņumā atklāj gandarījuma sajūta, kuru mēs nemaz nevaram noslēpt vai mākslīgi radīt. Cik bieži tu jūti lepnumu par paveikto? Vai vispār kādreiz?
Cik daudz no tevis prasa darbs?
Darbs ir daļa no dzīves – tikai daļa. Mums pašiem ir iespēja izvēlēties, cik lielu "kūkas gabalu" mēs iemainām pret to algu, gandarījumu, pieredzi, socializēšanos un citām vērtībām, ko saņemam savā darbā. Ja šis darījums vairāk izskatās pēc krāpšanas, kur viens atdod visu, pretī saņemot daudz mazāk, sākas problēmas. Piemēram, ja pēc darba regulāri nav spēka nekam citam un gribas iekrist gultā un piekto reizi skatīties visas seriāla "Friends" sezonas no sākuma, tad droši vien šķīvis ir tukšs, darbs "paēdis" un izdegšana "lūr ap stūri". Par izdegšanu un pārcentību parunāsim arī kādā no nākamajām "Darbmācības" sērijām.
Vai tavas vajadzības tiek ņemtas vērā?
Darba devējam vajag, lai darbinieks strādā vairāk par mazāku algu, darba ņēmējs grib tieši pretējo – lielāku algu par mazāku slodzi. Ideālā pasaulē darba devēja un ņēmēja vajadzību īstenošanu redzu kā šaha spēli, kur abi ir spiesti domāt viens par otra nākamajiem gājieniem, reaģēt uz iepriekš neparedzēto, laiku pa laikam piekāpties un dažreiz "apčakarēt" otru. Šāda spēles dinamika darbā var veidot veselīgus kompromisus, savstarpējas cieņas kultūru un veselīgu robežu veidošanu. Ja ar priekšnieku nav iespējams runāt par savām vajadzībām, vai šis darbs ir tā vērts, lai tās atliktu malā?
Par ko tu gribi kļūt nākotnē?
Bērnībā šis šķita visgrūtākais un viskaitinošākais jautājums. Tagad nekas nav mainījies, tomēr nospraust mērķus ir būtiski. Šodienas izvēles ir ragavu darināšana nākotnei. Vai esošais darbs ir solis pretī vai prom no mērķa? Pat ja mana motivācija strādāt konkrētu darbu ir tikai saņemt algu, vai šī alga un enerģija, kuru par to atdodu, kalpo par investīciju manā virzībā pretī tam, ko es vēlos?
Es gribētu, lai mēs katrs spētu domāt par savām interesēm un vajadzībām, nevis akli mesties darbā kā nolemtībā. Darbam nav jābūt ideālam, ir lieliski, ja tas ir "pietiekami labs", lai īstenotu to funkciju, ko konkrētajā brīdī katrs no mums tam ir piešķīris.
Ceru, ka "Darbmācība" būs palīgs, lai padomātu un veidotu savas attiecības ar darbu apzinātākas un veselīgākas un tiektos uz tādu simbiozi, kur darbs tev ir tieši tikpat vajadzīgs, cik tu esi darbam.
Raidieraksta "LSMnīca" jaunāko ciklu "Darbmācība" ir iespējams dzirdēt lielākajās straumēšanas vietnēs – "Spotify" un "Apple Podcasts", kā arī portālā LSM.lv.