LU profesors par parandžām: Runa nav tikai par lakatiņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saistībā ar plāniem Latvijā uzņemt bēgļus no Sīrijas un Eritrejas aizsāktā diskusija par musulmaņu sieviešu galvassegām nav tikai par „lakatiņiem, bet par grandiozām civilizāciju atšķirībām”, Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” pauda Latvijas Universitātes Āzijas studiju profesors Leons Taivāns.

Taivāns skaidroja, ka no dogmatiskā viedokļa islāms neprasa pilnībā aizsegt seju vai nēsāt citu īpašu galvassegu, bet  to uzskata par dievbijīgu paražu - galvassega signalizē, ka šai sievietei nevar tuvoties neviens, kas nav musulmanis un nav radinieks.

Galvassegas, kas pilnībā aizsedz seju, ir pilnīga izolācija, un jautājums par šādu galvassegu izmantošanu ir  jautājums par anklāvu veidošanos - ja būs galvassegas, būs anklāvi, ko Latvijas sabiedrība negrib, norādīja Taivāns.

Taivāns arī uzsvēra, ka nevajag diskusiju par musulmaņu sieviešu galvassegām „reducēt uz lakatiņiem”, runa ir par dažādu civilizāciju pārstāvju atšķirībām. Liels bēgļu skaits no islāma zemēm var novest pie citas civilizācijas anklāvu veidošanās, „un ko mēs ar to darīsim, lūk kur ir jautājums”.

„Runa nav par lakatiņiem, bet par grandiozām civilizācijas atšķirībām,”  norādīja Taivāns.  

Savukārt tiesībsargs Juris Jansons pauda, ka juridiskā diskusija par galvassegu atļaušanu vai aizliegšanu šobrīd būtu pāragra, vispirms jārunā par divām kultūras telpām un jāsaprot, kā Latvijas sabiedrība būs gatava pieņemt citas kultūras un tradīcijas un kā patvēruma meklētāji būs gatavi pieņemt Latvijas tradīcijas.

Ja politiķi nonāks līdz ierobežojumiem izmantot galvassegas, tiesībsargs aicina, lai ierobežojumi būtu pēc iespējas mazāki. Viņš gan norādīja, ka pastāvēs arī jautājums, vai galvassegu izmantošana ir musulmaņu sieviešu brīvprātīga izvēle, vai arī viņām tas ir uzspiests.

„Bet, ja mēs līdīsim ar savām cilvēktiesībām ģimenē, mūs nesapratīs, mums jātiek galā ar kultūras atšķirībām,” piebilda LU profesors.  

Latvijas Islāma kultūras centra (LIKC) preses sekretārs Ahmeds Roberts Klimovičs savukārt pauda, ka centrs un Latvijas musulmaņu kopiena būtu kategoriski pret jebkādiem sieviešu galvassegu aizliegumiem, jo tas ierobežos cilvēku izvēles brīvību un tiesības.   

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.



Jau ziņots, ka Iekšlietu ministrijas (IeM) paspārnē esošā darba grupa, kurai jāizstrādā Latvijas apstākļiem piemērota sistēma 250 patvēruma meklētāju uzņemšanai, vērtēs priekšlikumu aizliegt Latvijā nēsāt parandžas.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis iepriekš pauda viedokli, ka Latvijā ir jāsāk diskusija par nepieciešamību aizliegt vai atļaut Latvijā sabiedriskās vietās nēsāt musulmaņu galvassegas un citus apģērbus, kas aizsedz seju.

Pēc viņa teiktā, bēgļu jautājums ļoti labi parādīja, ka mūsu valsts daudzām lietām diemžēl nav gatava. Darba grupai, izstrādājot precīzas vadlīnijas par to, ko darīt ar bēgļiem, var nākties risināt arī jautājumu par parandžu nēsāšanas atļaušanu vai aizliegšanu, un tas būtu jāizlemj jau laicīgi, uzskata Valsts prezidents. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti