«Café Spleen» – strēlnieku un mūsdienu mākslinieku «patvērums»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

„Café Spleen jeb Augusts 1914” - tā sauc akciju, kas no otrdienas mēneša garumā notiks Jāņa Akuratera muzejā Pārdaugavā. Caur mūziku, dzeju, prozas lasījumiem un sarunām apmeklētāji varēs iejusties laikā pirms simts gadiem, kad Akuraters, kā viens no Latviešu inteliģences pārstāvjiem. atsaucās aicinājumam doties strēlniekos. Paša piedzīvoto viņš aprakstīja mākslas valodā, iedvesmojot citus strēlniekus un palīdzot bruģēt ceļu uz Latvijas valsti.

Uzkalnītē pie Jāņa Akuratera memoriālā muzeja uzslietā armijas telts mēneša garumā kļūs par brīvdabas skatuvi. Nosaukums „Café Spleen” aizgūts no Akuratera stāsta par strēlnieku - dzejnieku un mākslinieku - kara situācijā pašu radīto „cilvēcisko patvērumu”, kad vakaros, fonā dunot kara troksnim, viņi pulcējās kopā, dzēra tēju, dziedāja un runāja par dzīvi un mākslu „viņpus” karalauka.

Akcijas veidotājs Viktors Jansons aizrautīgi stāsta par Zemgales pulka komandiera Jukuma Vācieša aicinājumu latviešu māksliniekiem un literātiem stāties strēlniekos un pildīt sanitāra, korespondenta vai kara hronista pienākumus un akcijas iedvesmas avotu:

„Tas priekš cilvēka ir baigi…Viens, ka tu ej pret ienaidnieku, nu labi - ja tevi nošaus, tad nošaus. Bet, ja tu ar šiem līķiem, pusdzīvajiem un ievainotajiem strēlniekiem esi diendienā kopā… Un, lai saglabātu cilvēcību, Jānis Akuraters atcerējās „Café Spleen” Parīzē, kur bija brīnišķīga mūzika, skaistas sievietes, vīns un šampanietis, kur spēlēja akordeonu un ģitāru, dejoja un smējās. Un Akuraters arī uzbūvēja sev šo „Café Spleen” - tās bija pirtiņas, kur fronte virzījās uz priekšu, mazas klētiņas, šķūnīši…”

Simts gadus vēlāk kā atbalss Akuratera muzeja dārzā tapusi šodienas „Café Spleen” - armijas telts, kur par dzejnieku, mākslinieku, komponistu likteņiem kara laukā vēstīs šodienas mākslinieku „iesaukums”, tostarp Ieva Akuratere, Marija Naumova, Ieva Parša, Juris Kulakovs un citi.

„Juris Kulakovs ir uzrakstījis brīnišķīgas 12 dziesmas, ļoti neparastas, ne savā stilā. (..) Savukārt Andrejs Selickis raksta speciālu veltījumu Jukumam Vācietim,” muzikālo programmu ieskicē akcijas autors Viktors  Jansons.

Viktors Jansons kopā ar savu kādreizējo skolnieku Reini Suhanovu gatavojas vēl kādam no „Café Spleen” notikumiem - izrādei/dialogam „Šillera „Laupītāji” trīs atklāsmēs”. Šo savulaik pirmo latviski iestudēto lugu kara laikā spēlēja paši strēlnieki. Nežēlība un izmisīga vēlme atdzimt tīram - paralēles lugā un karā velk Viktors Jansons un Reinis Suhanovs.

„Šis darbs - Šillera „Laupītāji” - var kļūt par tādu kā atslēgas darbu ne tik daudz uz tādām personībam kā Jukumu Vācieti, Jāni Akurateru un veselu rindu izcilu mākslinieku un dzejnieku, [kuri devās strēlniekos], bet - kā kļūt atpakaļ par cilvēku? Kā Kārlis [„Laupītājos”] teica, ko viņš grib?” vaicā Jansons.

„Viņš grib atgriezties mātes miesās. Pēc ilgstošas slepkavošanas un zagšanas (..) šī vēlme kļūt par cilvēku… Jo pēc tā, ko viņš iziet karā un laupīšanā, viņš vairs nevar būt vienkārši cilvēks, kurš ir piedzimis, strādā un mīl,” atbild Suhanovs, ieskicējot abu dialogu par Šillera „Laupītāju” tēmu.

Akcijas „Café Spleen” ietvaros Akuratera muzejā būs apskatāmas arī trīs izstādes, ko atklās ceturtdien, stāsta muzeja pārstāve Maira Valtere:

„Izstādēs būs darbi gan no glezniecības vecmeistariem, gan mūsdienu mākslinieku darbi. Ingūna Audere ar Maiklu Rodžeru no ASV veidos stikla izstādi, caur moderno mākslu runājot par Pirmā pasaules kara tēmu, par izjūtu, kā tas rezonē šodien. Un Viktoram Jansonam būs brīnišķīga izstāde „Skapī” - lietas, kas viņa ģimenē ir saglabājušās no Pirmā pasaules kara. Veci zābaki, dokumenti un citas lietas.”

Līdz pat septembra vidum Akuratera muzejs improvizētajā „Café Spleen” armijas teltī viesus darba dienās uzņems līdz deviņiem vakarā, bet darbu sāks trijos dienā. Savukārt sestdienās muzejs strādās no plkst.14 līdz 20.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti