VVD mierina Inčukalna iedzīvotājus par darbiem gudrona dīķu teritorijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Inčukalna novada iedzīvotāji bažījas par gudrona dīķu radītā pazemes ūdeņu piesārņojuma virzību uz Gauju un iespējamo ietekmi uz dzeramā ūdens kvalitāti. Patlaban darbi pilnībā pabeigti vienā no dīķiem, savukārt otrā sanācija tuvojas noslēgumam. Valsts vides dienests (VVD) gan mierina, ka abu piesārņoto dīķu teritorijām veic pazemes ūdeņu monitoringu, tiesa, pirms visu sanācijas darbu noslēguma, aktīvi pagaidām tiek analizēti tikai 16 urbumi no 100.

VVD mierina Inčukalna iedzīvotājus par darbiem gudrona dīķu teritorijā
00:00 / 03:53
Lejuplādēt
Inčukalna novada pašvaldības pārstāvji un iedzīvotāji ceturtdien, 9.jūlijā, tikās ar VVD, lai pārrunātu gudrona dīķu attīrīšanas darbu gaitu un piesārņojuma riskus. Šopavasar pabeigti sanācijas darbi Ziemeļu dīķī, kuru dienesta speciālisti atrādīja iedzīvotājiem. Teritorija nu ir apzaļumota, attīrīta no bīstamajiem atkritumiem un novērsta piesārņojuma turpmāka izplatīšanās. Savukārt, lai Ziemeļu dīķi norobežotu, pa perimetru izbūvēta teju puskilometru gara rievsiena un teritorija pārklāta ar rekultivācijas pārsegu. Savukārt Inčukalna iedzīvotāji joprojām bažījas par dzeramā ūdens kvalitāti, kā arī gruntsūdeņu un Gaujas piesārņojumu.

VVD norādīja, ka bīstamo atkritumu izgāztuvei pieguļošajā teritorijā izbūvēta arī pazemes ūdeņu sanācijas sistēma, pa kuru izsūknēti un attīrīšanai nogādāti vairāk nekā 100 tūkstoši kubikmetru piesārņotā ūdens. Kopumā abu gudrona dīķu ietekmes zonās izveidoti vairāk nekā 100 pazemes ūdeņu monitoringa dažādu līmeņu urbumi, bet paraugi aktīvi tiek analizēti no 16 urbumiem, norādīja dienesta ģenerāldirektores vietniece Aina Stašāne.

"Dati vietām rāda piesārņojušo vielu koncentrācijas samazināšanos. Dažām vielām rezultāti ir svārstīgi. Līdz ko iejaucās kaut kādos dabiskos procesos, svārstības ir ļoti iespējamas. Pēc kāda laika, protams, tas viss nostabilizēsies," skaidroja Stašāne.

Sapulces laika izskanēja arī jautājumi par kontroles urbumu trūkumu Gaujas tuvumā, uz ko Stašāne atbildēja, ka arī upes tuvumā ir pāris urbumi, taču pieļāva, ka nākotnē tiks veikti papildu urbumi.

Savukārt Dienvidu dīķa sanācijā norit pēdējie darbi un teritorijā arī vairs nav jūtama ierastā spēcīgā smaka, patlaban notiek gudrona dīķa piesārņotās pamatnes neitralizācija

"Viss gudrons ir tik tiešām ir izsmelts. Šobrīd notiek pamatnes neitralizācija, homogenizācija, kas nozīmē, ka dīķa pamatne tiek padarīta videi nekaitīgāka. Dienvidu dīķis būs tāds pats kā Ziemeļu dīķis - zaļa pļava, kas ar laiku dabiski iekļausies apkārtējā vidē un kur varēs augt mežs," norādīja VVD projekta ieviešanas daļas vadītāja Inese Tiļļa.

Visus darbus Dienvidu dīķī paredzēts pabeigt līdz februārim, paralēli nepārtraucot virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitoringu, kā arī pēc projekta noslēgšanas VVD 30 gadu garumā veiks ilgstošus vides piesārņojuma mērījumus.

Paredzēts no monitoringa datiem arī modelēt piesārņoto pazemes ūdeņu virzību. Pirmās prognozes varētu būt rudenī vai nākamajā gadā.

KONTEKSTS:

Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem tīriem bija jābūt jau pirms vairākiem gadiem, taču kompānija “Skonto būve” sastrīdējās ar VVD. Kamēr notiek tiesvedība, kopš 2018. gada pavasara pie gudrona smelšanas ķēries cits uzņēmums – pilnsabiedrība “Inčukalns Eko”. To veido trīs vietējās kompānijas: “BAO”, “VentEko” un “Eko osta”.

Šā gada maijā pabeigta sanācija vienā no Inčukalna sērskābajiem gudrona dīķiem  Ziemeļu dīķī. Šobrīd turpinās darbs pie Dienvidu dīķa sanācijas. Visus darbus Dienvidu dīķī paredzēts pabeigt līdz 2021. gada februārim.

Inčukalna novada iedzīvotāji satraucas par situāciju Inčukalna gudrona dīķu teritorijā – šajā apkaimē esot aizdomīgas ķīmisku vielu smakas un nokaltušas daudzas priedes. Tāpat iedzīvotājiem ir bažas par dzeramā ūdens kvalitāti, kā arī gruntsūdeņu un Gaujas piesārņojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti