Inčukalnieši ceļ trauksmi par darbiem gudrona dīķu teritorijā; VVD sola veikt pārbaudi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Inčukalna novada iedzīvotāji satraucas par situāciju Inčukalna gudrona dīķu teritorijā – šajā apkaimē esot aizdomīgas ķīmisku vielu smakas un nokaltušas daudzas priedes. Tāpat iedzīvotājiem ir bažas par dzeramā ūdens kvalitāti, kā arī gruntsūdeņu un Gaujas piesārņojumu. Iedzīvotāji vērsušies Valsts vides dienestā (VVD), kas sola veikt pārbaudi šajā teritorijā.

Iedzīvotāji lūguši VVD veikt steidzamu situācijas analīzi Inčukalna gudrona dīķu teritorijā saistībā ar iespējamo vides piesārņojumu, ko pašreiz radījuši darbi, kas, iespējams, netiekot veikti atbilstoši visām vides prasībām.

"Vairākiem apkārtnes iedzīvotājiem ir radušās bažas par to, ka gudrons netiek izrakts pilnībā un turpina piesārņot vidi, kā arī tas atrodas atklātā veidā un, mūsuprāt, netiek pienācīgi uzglabāts,"

teikts vides dienestam adresētajā iedzīvotāju vēstulē.

Iedzīvotāji norādījuši uz vairākām lietām, kas viņiem rada bažas. Proti, satraukums ir par sliktu dzeramā ūdens kvalitāti Inčukalna apkaimē, Gaujas tuvumā; aizdomīgu ķīmisku vielu smaku apkaimē; nokaltušām daudzām  priedēm; par gruntsūdeņu un Gaujas piesārņojumu.

"Lūdzam jūs nepievērt acis uz notiekošo, bet gan steidzami veikt pārbaudes un analīzes un publiski paziņot par rezultātiem, lai apkaimes iedzīvotājiem būtu pārliecība par to, ka var turpināt droši dzert dzeramo ūdeni, ka zeme un gaiss ir tīrs un ka Gauja netiek piesārņota," norādījuši apkaimes iedzīvotāji.

Vides dienestam adresēto vēstuli parakstījuši 11 Inčukalna nevalstisko organizāciju vadītāji, aktīvisti un citi iedzīvotāji.

VVD ģenerāldirektores vietniece Aina Stašāne Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka iepriekšējā plānveida pārbaude objektā notika pagājušā gada pavasarī. Pēc iedzīvotāju vēstules uz objektu tiks nosūtīti inspektori, lai tur veiktu pārbaudi. Atbilde iedzīvotājiem tiks sniegta pēc pārbaudes, kas plānota tuvākajā laikā.

VVD pārstāve Kristīne Kļaveniece portālam LSM norādīja, ka dienests veic nepārtrauktu virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitoringu. 

VVD nav saņēmis analīzes par sliktu dzeramā ūdens kvalitāti Inčukalna apkaimē (Gaujas tuvumā) un nav saņemtas sūdzības par aizdomīgām ķīmisko vielu smakām apkaimē.

Projektā laboratoriski tiek testēts Gaujas upes ūdens divos dažādos punktos – piesārņojums nav konstatēts. pilnsabiedrība "Inčukalns Eko" brīvprātīgi veicis Inčukalna Velnalas avota ūdens laboratorisko testēšanu – šobrīd tiek gaidīti laboratorijas rezultāti.

Runājot par nokaltušajām priedēm, VVD pārstāve skaidroja, ka tas varētu būt saistīts gan ar 2018. gada karstajiem laika apstākļiem, gan ar sanācijas darbiem sērskābā gudrona dīķa teritorijā.

"Tā kā sanācijas darbu sākuma posmā, veicot eksperimentus ar dažādiem neitralizācijas materiāliem, tika konstatēts, ka no neitralizācijas angāra izplūst sēra dioksīds, tika īstenoti pasākumi, lai novērstu sēra dioksīda izplatīšanos ārpus angāra," atzīmēja Kļaveniece.

Nokaltušo un nocirsto koku vietā pēc sanācijas paredzēts iestādīt jaunus kokus, sacīja Stašāne, atgādinot, ka sērskābā gudrona dīķi ir Latvijā piesārņotākā vieta, kur notiek sanācija.

KONTEKSTS:

Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem tīriem bija jābūt jau pirms vairākiem gadiem, taču kompānija “Skonto būve” sastrīdējās ar VVD. Kamēr notiek tiesvedība, kopš 2018. gada pavasara pie gudrona smelšanas ķēries cits uzņēmums – pilnsabiedrība “Inčukalns Eko”. To veido trīs vietējās kompānijas: “BAO”, “VentEko” un “Eko osta”.

Šā gada maijā pabeigta sanācija vienā no Inčukalna sērskābajiem gudrona dīķiem  Ziemeļu dīķī. Šobrīd turpinās darbs pie Dienvidu dīķa sanācijas. Visus darbus Dienvidu dīķī paredzēts pabeigt līdz 2021. gada februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti