Vides dienests: Visā Latvijā nešķiroto un apglabāto atkritumu īpatsvars arvien ir liels

Latvijā joprojām apglabāto atkritumu īpatsvars pret poligonā pieņemtajiem atkritumiem saglabājās būtiskā apjomā – 47,3%, arī nešķiroto atkritumu īpatsvars arvien ir liels. Tā liecina Valsts vides dienesta (VVD) pārbaužu rezultāti. 

VVD Atkritumu aprites departamenta direktors Atis Treijs
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Ar mērķi vērtēt Latvijā esošo atkritumu poligonu darbību atbilstību vides prasībām un īstenot vienotu pieeju atļauju kontrolē visās VVD reģionālajās vides pārvaldēs VVD 2023. gadā veicis pārbaudes visos desmit cieto sadzīves atkritumu poligonos. 

Tostarp poligonos nonāk un tiek apglabāts ievērojams daudzums iepakojuma materiāla, kas būtu derīgs otrreizējai pārstrādei. 2022. gadā poligonos apglabāti 2,27% iepakojuma materiāla no kopējā apglabāto atkritumu apjoma.

Vienlaikus Eiropas Savienība ir noteikusi, ka 2035. gadā apglabāt drīkstēs tikai 10% no sadzīvē radītajiem atkritumiem, ko Latvija ir izvirzījusi kā vienu no sasniedzamajiem mērķiem Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam. 

Šī gada 6. jūnijā VVD tikās ar Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociāciju (LASUA), un tikšanās laikā LASUA biedri tika iepazīstināti ar VVD cieto sadzīves atkritumu poligonu pārbaužu rezultātiem 2023. gadā un turpmāk plānotajām rīcībām, kā arī tika apspriestas iespējamās normatīvo aktu izmaiņas attiecībā uz tehniskā komposta sagatavošanas prasībām poligonā. 

Šādi VVD pārbaudes poligonos veica pirmo reizi, un attiecīgi to veikšanas mērķis bija konstatēt esošo situāciju, izmantojot vienotu pieeju pārbaužu veikšanā. Vienlaikus pārbaužu rezultāti tiks izmantoti turpmāko sarunu vešanā ar operatoriem, lai nodrošinātu efektīvu un vides prasībām atbilstošu poligonu darbību.  

Pēc veiktajām pārbaudēm identificēti vairāki problēmjautājumi poligonu darbībā saistībā ar tehniskā komposta izmantošanu, infiltrāta apsaimniekošanu, virszemes un pazemes ūdeņu monitoringu, datu kvalitāti un citiem aspektiem. Lai tos risinātu, VVD sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju ir nodefinējusi turpmākos darbības virzienus un ieteikumus, kā arī priekšlikumus izmaiņām normatīvajos aktos. 

VVD, sākot ar jūniju, trīs mēnešu laikposmā organizēs tikšanos ar visiem poligoniem un atbildīgajām pašvaldībām, prezentējot 2023. gada poligonu pārbaužu rezultātus, veicinot diskusiju ar reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centriem, lai nodrošinātu esošās situācijas uzlabošanos un valsts noteikto atkritumu apsaimniekošanas mērķu sasniegšanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti