VM un Bērnu slimnīca vienojas par bērnu drošības programmas ieviešanu traumatisma mazināšanai

Veselības ministrija (VM) un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) vienojušās par ilgtermiņa bērnu drošības programmas ieviešanu traumatisma mazināšanai, šodien preses konferencē paziņoja Veselības ministre Ilze Viņķele un BKUS pārstāvji.

Organizēs plašu projektu bērnu traumatisma samazināšanai
00:00 / 02:44
Lejuplādēt
BKUS pēc mazo pacientu traumu skaita vislabāk redz, ka nepieciešama programma ne tikai vecāku, bet arī sabiedrības izglītošanai bērnu drošības jautājumos, tāpēc, sadarbojoties VM un BKUS, tiks ieviesta bērnu drošības programma.

2020. gada trīs vasaras mēnešos Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā sasniegts antirekords – vasaras laikā pēc gūtām traumām medicīnisko palīdzību meklējuši turpat 6000 bērni, kas ir par 700 vairāk nekā pērn. Epizodiskas kampaņas nav devušas vēlamo rezultātu un nākamais solis – ilgtermiņa bērnu drošības programmas izstrāde un realizācija nacionālā mērogā.

“2020.gada augusts – 690 rokas traumas, 568 kājas traumas, 319 galvas traumas, no kurām trešā daļa – zīdaiņiem. Bērnu slimnīcas statistikas dati liecina par nepieņemamu tendenci – traumu statistika pieaug, neskatoties uz dzimstības samazinājumu Latvijā,” viedokli pauž BKUS virsārste Renāte Snipe: “Daļa traumu  gūtas,  krītot no elektropārvietošanās līdzekļiem, kuri mūsu ikdienā ienākuši salīdzinoši nesen, bet daļa traumu, piemēram, zīdaiņu traumas, joprojām jāvērtē kā vecāku nepietiekama atbildība.”

Veselības ministrijas pārstāvji, tiekoties ar Bērnu slimnīcas speciālistiem, nonākuši pie vienota secinājuma – ir nepieciešama visaptveroša, uz mērķauditorijām vērsta bērnu drošības veicināšanas programma, kas tiktu realizēta visā Latvijā, iekļaujot gan bērnu, gan jauno ģimeņu, gan izglītības iestāžu, ģimenes ārstu un citu ar bērniem saistītu auditoriju.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") preses konferencē uzsvēra, ka jaunajiem vecākiem nepieciešamas jaunas zināšanas, nepietiek ar vecāku pašu pieredzi.

Sabiedrības stiprināšanai kā viena no pamatvērtībām ir bērnu drošība, tāpēc ar Eiropas Savienības (ES) Sociālā fonda atbalstu, tiek veidota bērnu drošības programma, šobrīd VM strādā pie konkursa izsludināšanas, lai nākamajā gadā programmu varētu sākt īstenot.

“Bērnu slimnīca strādā, lai kļūtu par centrālo zināšanu un pieredzes pārneses vietu visam, kas saistās ar bērnu veselību un drošību,” pauž ministre, piebilstot, ka drošības programma būs pārdomāta un noderīga.

BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols atgādina, ka slimnīcas misija ir “ārstējam, aprūpējam, mācām, iedvesmojam!”. Bērnu slimnīca apzinās savu lomu un ietekmi mācīšanas un iedvesmošanas jomā un vēlas būt par

vienotu bērnu veselības, ārstēšanas un koordinācijas centru, veicinot izpratni par bērnu traumatisma jautājumiem.

Bērnu veselības portāls tiks izveidots kā vieta, kur saņemt uzticamu un uz pierādījumiem balstītu informāciju. Otrs līmenis būs individualizētais pacientu (ģimeņu) portāls, trešais līmenis – profesionāļu portāls, kur profesionāļi varēs saņemt atbalstu un profesionālu palīdzību.

BKUS virsārste Renāte Snipe  uzsver, ka viens no ilgtspējīgas programmas virzieniem būs praktiska palīdzība, teoriju topošie vecāki apgūst, kamēr bērniņu gaida, vēlāk varēs saņemt profesionāļu praktisku atbalstu un, ja nepieciešams, arī veiks ģimenes kontroli.

BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols akcentē, ka darbs pie šīs programmas neaprobežojas tikai ar veselības jomu, iespējams, parādīsies citi partneri programmas īstenošanai.

Programma tikts realizēta ar ES Sociālā fonda atbalstu, un to izstrādās un realizēs iepirkumu konkursa uzvarētājs no 2021.līdz 2023. gadam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt