Kā rodas cukura diabēts? Bērni jautā, speciālisti atbild

Maijs mums ir veselības mēnesis – speciālisti atbild uz bērnu jautājumiem par veselību un ķermeni.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā top veselības pratības centrs bērniem – Bērnu muzejs. Muzeja veidotāji aicināja jaunākā skolas vecuma bērnus uzrakstīt, kādi veselības jomas jautājumi viņus interesētu. Profesionāļi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uz daļu no šiem jautājumiem ir devuši atbildes, mēs tās maijā publicēsim pa vienai katru dienu, lai tie kalpotu kā palīgi vecāku un pedagogu sarunai ar bērniem par veselību un ķermeni.

Kā rodas cukura diabēts?

Atbild pediatre, bērnu endokrinoloğe Eva Pērle

Visbiežāk sastopami divi dažādi cukura diabētu tipi.

1. tips (parasti saslimst bērnu, jaunu pieaugušo vecumā) ir autoimūna saslimšana, kad ķermenis pats sāk ražot antivielas (uzbrūkošas vielas) pret aizkuņğa dziedzeri, kurš tāpēc vairs nespēj izdalīt pietiekoši daudz insulīna. Tāpēc nepieciešamas insulīna injekcijas vairākas reizes dienā  visu mūžu.

2. tips (var saslimt jebkurā vecumā, bet lielākoties pieaugušo vecumā) rodas, ja ikdienā pārāk daudz tiek uzņemti cukuri (gan dabīgie, gan pievienotie), ir maz fizisko aktivitāšu, sporta, tāpēc veidojas liels svars. Insulīns, ko ražo ķermenis, nespēj tikt galā ar visu uzņemto cukura daudzumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti