Viņķele aicina atzīt: Ar pašreizējiem ieņēmumiem budžetā varam uzturēt tieši tik nabadzīgu sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) aicina sabiedrību un politiķus atzīt, ka ar pašreizējiem ieņēmumiem budžetā mēs varam uzturēt tieši tik nabadzīgu sistēmu, un, ja tas nav pieņemami, tad ir jāmeklē risinājumi.

Viņķele ceturtdien, 7. novembrī, LTV raidījumā “Rīta panorāma” atzina, ka prasība palielināt mediķu atalgojumu un finansējumu veselības aprūpei ir absolūti taisnīga, taču, ierakstot lozungu likumā, nauda nerodas, tā ir tikai ilūzija.

Šonedēļ panāktā vienošanās pārdalīt papildu 18 miljonus mediķu algām bija smaga, sacīja Viņķele, norādot, ka tāpēc viņai nav ilūziju, ka Saeima pēkšņi varētu pārdalīt naudu mediķiem, noņemot to nost kultūras vai iekšlietu nozarei.

“Kamēr lozungos skandināsim, ka ieraksts likumā rada naudu, tikmēr būsim tur, kur mēs esam,” sacīja ministre.

Tāpēc viņa aicina atzīt, ka ar pašreizējiem ieņēmumiem atbilstošu finansējumu visām nozarēm nodrošināt nevar. Viņķele gan uzsvēra, ka viņa neaicina palielināt nodokļus cilvēkiem, kas strādā algotu darbu un ir ar vidējo rocību, un atgādināja, ka arī starptautiskie eksperti vairākkārt norādījuši, ka Latvijā kapitāla pieauguma nodoklis ir zems.

Ministre arī pauda cerību, ka mediķu arodbiedrības nāks talkā, veidojot nākamā gada budžetu, un palīdzēs pieņemt izšķiršanās, kas, iespējams, nebūs populāras, bet palīdzēs rast naudu.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris savukārt LTV “Rīta panorāmā” uzstāja, ka nauda veselības aprūpei budžetā ir, ja vien politiķi, veidojot nākamā gada budžetu, ievērotu likumā paredzēto mediķu algu pieaugumu, un tikai pēc tam pārdalītu atlikušo citām nozarēm.  

 KONTEKSTS:

Ceturtdien, 7. novembrī, notiks veselības aprūpes darbinieku protesta akcija "Viena diena bez ārstniecības personas", kurā piedalīsies veselības aprūpes darbinieki no visas Latvijas. Tostarp plānota sapulce – pikets pie Saeimas. Savukārt, ja nozares centieni nedos vēlamo rezultātu, no 8. līdz 14. novembrim visā Latvijā rīkos akciju "Nolaid karogu, iededz sveci!". Tāpat mediķi pieļauj parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.

Šāda situācija izveidojusies, jo 13.Saeima vēl pirms valdības izveides piesolīja un likumā noteica, ka budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā būs 120 miljoni eiro. Taču tā vietā nozares prioritātēm paredzēti 50 miljoni eiro, tostarp 42 miljoni mediķu algām. Vēlāk gan premjers pauda, ka šim mērķim iespējams atvēlēt līdz 60 miljoniem eiro – valdība trešdien atradusi iespēju mediķu algām pārdalīt vēl 18 miljonus, bet mediķi nav gatavi kompromisam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti