Veselības inspekcijas pienākumu skaits pieaug, darbinieku skaits - nē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nesen izveidotais Ārstniecības riska fonds pacientiem nozīmē iespēju bez vēršanās tiesā saņemt kompensācijas par ārstēšanas laikā nodarītu kaitējumu, taču iesniegumu izvērtētājiem Veselības inspekcijai - pamatīgu papildu darba apjomu. Inspekcija raizējas, ka līdz ar šiem jaunajiem pienākumiem ārstu ekspertu skaits inspekcijā nav palielinājies un viņus arī grūti piesaistīt. Tas rada bažas, vai izdosies laikus izskatīt pacientu iesniegumus.

„Netika jau domāts, ka šīs ekspertīzes nebūs tieši tādas pašas ekspertīzes, kā uz vienkārša iesnieguma pamata,” norāda Veselības inspekcijas pārstāve Valentīna Berga. Viņa stāsta, ka līdz ar Ārstniecības riska fonda ieviešanu pērnā gada 25.oktobrī mainījusies inspekcijas ārstu ekspertu darba specifika. Līdz šim viņi tikai izvērtēja veselības aprūpes kvalitāti, tagad „šīs ekspertīzes ir ar pilnīgi citu svaru, smagumu un filozofiju”.

Kārtība ir šāda - ja pacients uzskata, ka ārstēšanas laikā viņam ir radies kaitējums, un viņš vēlas saņemt no Ārstniecības riska fonda atlīdzību, vispirms viņš ar iesniegumu vēršas Ārstniecības riska fondā. Tā ir nodaļa, kas izveidota Nacionālā veselības dienesta paspārnē. Taču saskaņā ar likumu iesniegumus fonds izvērtēšanai nosūta Veselības inspekcijai. Lai arī inspekcijai līdztekus esošajiem pienākumiem klāt nākuši jauni un darba ir daudz vairāk, darbinieku skaits nebūt nav audzis, bet pat mazinājies.

„Šinī nodaļā strādā – kopā ar daļu vadītājām un mani – tie ir 17 cilvēki. Mums pagājušajā gadā aizgāja divas ekspertes, un viena šogad maijā pārtrauca darba tiesiskās attiecības,” uzsver Berga.

Tagad Veselības inspekcija izsludinājusi konkursu uz trim ārstu ekspertu vietām. Taču līdzīgi kā iepriekšējos gados, interese ir niecīga, un arī uz tagad izsludināto konkursu pagaidām vēl nepiesakās. „Lai strādātu par ārstu ekspertu, viņam par tādu ir jāpiedzimst. Viņam ir jābūt tik plašām zināšanām, ka viņš var strādāt un pierādīt, ka kaut kas nav kārtībā gan medicīnas māsai, gan medicīnas māsas palīgam, gan medicīnas doktoram. Ir jābūt plašām zināšanām ne tikai medicīnas jautājumos, bet arī normatīvajos aktos, lai viņus varētu tulkot un attiecīgi piemērot,” saka Berga.

Veselības inspekcijas mājas lapā pieejamā informācija par vakancēm liecina, ka piedāvātais atalgojums ir 980 eiro pirms nodokļu nomaksas. Iespējams, šī alga un darba apjoms nav konkurētspējīgi.

Kopš pērnā gada rudens Veselības inspekcija no Ārstniecības riska fonda saņēmusi 35 pacientu iesniegumus. Divi no šiem iesniegumiem jau izvērtēti. „Saistībā ar veselības kaitējumiem šajās ekspertīzēs – tur nebija veselības kaitējuma,” atzīmē Berga.

Ekspertīze Veselības inspekcijai jāveic četru mēnešu laikā, inspekcijā stāsta, ka noteiktajā laikā pagaidām izdodas iekļauties. Taču Berga šaubās, vai arī turpmāk tā izdosies.

Veselības ministrija par Veselības inspekcijas augušo pienākumu un darba apjomu ir informēta. „(..) Veselības ministrija uz nākamo gadu un attiecīgi nākamajiem gadiem prasīs papildu līdzekļus štata vienību palielināšanai,” saka ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Viņš skaidro, ka, piemēram, nākamajā gadā būs nepieciešami 127 000 eiro papildu štata vietām. Tiesa, ministrijā norāda, ka palielināt ārstu ekspertu algas gan būs krietni grūtāk, jo viņi ietilpst vienotajā valsts pārvaldes darbinieku atalgojuma sistēmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti