Panorāma

"Latvijas dzelzceļa" vadība par T. Linkaitu sūdzas KNAB

Panorāma

Slovākijā sācies Pasaules čempionāts hokejā

Varmāku nošķir gan policija, gan tiesa

Vardarbība ģimenē: kādu operatīvu palīdzību var saņemt varmācības upuris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Varmācības upuris operatīvu palīdzību var saņemt, gan zvanot uz īpašu tālruņa numuru krīžu psihologiem, gan piesakoties bezmaksas juridiskajai palīdzībai – speciālisti pie upura var atbraukt arī uz mājām, pat tālākajā Latvijas nostūrī.

Pa advokāta Jāņa Bramaņa kabineta logu redzams Dailes teātris. Taču tas, ko viņš dzird no klientiem, ja runa ir par varmācīgu attiecību pārtraukšanu, pārspēj jebkuru iestudējumu uz skatuves.

"Bieži notiek šī te grūstīšanās vai vardarbīga kontrole, pazemošana. Pārsvarā gadījumu sievietes cieš ilgstoši, tā nav viena epizode (..).

Sievietes tik ilgstoši [vardarbību] pieļauj, jo viņām bail, ka paliks vienas, nespēs uzturēt kopējos bērnus un netiks galā ar darbiem. 

Un otrs iemesls – viņas īsti netic, ka šis varmāka tiks nošķirts no ģimenes, ka vardarbība tiks pārtraukta un ka normalizēsies situācija. Un, sievietēm atnākot uz konsultāciju, viņas bieži nezina, ka ir šādi līdzekļi," stāsta zvērināts advokāts Jānis Bramanis.

Ar līdzekļiem advokāts domā iespēju, kas Latvijā ir spēkā jau piecus gadus. Policija varmāku var nošķirt uz astoņām dienām. Tiesa – uz mēnesi. Lai vērstos tiesā, jāaizpilda pieteikums. Veidlapa atrodama internetā, piemēram, mājaslapā "pretvardarbibu.lv", bet pieejama arī tiesās. Iesniedzot pieteikumu, nekas nav jāmaksā.

"Pieteikuma forma ir ļoti vienkārša, norādot patiesas ziņas un aizpildot attiecīgās ailes, tiesa to izskatīs jau nākošajā dienā. Dienas laikā var pieņemt lēmumu par pagaidu aizsardzību," saka tiesnese Ilona Rūķe.

Tāpat pieteikums ir jāparaksta un jāapliecina, ka sniegtās ziņas ir patiesas. Par melošanu draud kriminālatbildība pašam iesniedzējam.

"Šo pagaidu aizsardzību nevar izmantot kā līdzekli, lai risinātu konfliktu vai attiecības un izmantotu negodprātīgā nolūkā."

Daudzas sievietes baidās, ka viņu teiktajam nenoticēs, lai gan principā pietiek ar situācijas aprakstu. Tomēr jebkurš klāt pievienots dokuments kalpos kā papildu pierādījums.

"Parasti ar vardarbību ir tā, ka tā nenotiek pirmo reizi. Parasti jau [persona] ir griezusies ar šādu lūgumu policijā un ir ziņas par izsaukumiem, ja ir fiziska vardarbība. Varbūt ekspertīzes veiktas. Visi dokumenti jāpievieno lietai. Ja šādu dokumentu nav, var lūgt tiesu izprasīt. Gan no policijas, gan pašvaldības, sociālā dienesta," skaidro tiesnese.

Advokāts Bramanis piebilda: "Ja ir bijusi vēršanās medicīnas iestādē, var izprasīt izrakstu, izziņu, personai ar bijušiem miesas bojājumiem, vai ir audio vai video ieraksts. Tiesai būs vieglāk novērtēt."

Kad birst asaras un trīc rokas, dažkārt grūti uzrakstīt pat savu vārdu. Nereti tieši turot ledu pie sasitumiem, nevis pildspalvu, sākas konsultācija Juridiskās palīdzības administrācijā.

Šīs iestādes adrese – Pils laukums 4, tieši pretī Rīgas pilij – jāiegaumē ikvienam, kurš cieš no varmācības un grib to pārtraukt.

"Ja persona ir cietusi no vardarbības, mūsu iestādē viņai ir zaļais koridors. Lai saņemtu palīdzību, jāaizpilda veidlapiņa. Tā ir ļoti vienkārša. Nekādus dokumentus no policijas mēs nepieprasām. Persona vēršas ar savu stāstu. Persona var vērsties, gan ja ir nepieciešams vērsties tiesā par pagaidu aizsardzības noteikšanu, gan tad, ja tā jau ir noteikta, bet jārisina strīds ar varmāku," klāsta Juridiskās palīdzības administrācijas juriskonsulte Ilona Bērzkalne.

Visa šī palīdzība ir bez maksas un, ja ir tik smaga situācija, ka cilvēks pats nevar nokļūt līdz juristam, pie piekautās sievietes atbrauks arī uz mājām, pat ja tās ir tālākajā Latvijas nostūrī. "Mums ir vairāki akūti gadījumi bijuši tieši uz varmākas pagaidu nošķiršanu. Mums ir bijis, ka nav spējīga pat nekur aiziet. Mēs esam noregulējuši to," piebilda Bērzkalne.

Lai saņemtu atbalstu, palīdzību un psihologa konsultāciju, katru dienu var zvanīt uz tālruni 116006.

Ja par notikušo uzsākts kriminālprocess un ir nodarīti smagi vai vidēja smaguma miesas bojājumi, šajā gadījumā piešķirs arī valsts kompensāciju. Tā pienākas uzreiz un nav jāgaida, kamēr lietu izskata tiesa. Summas svārstās no 1075 eiro līdz nepilniem 2000 eiro, ja miesas bojājumi ir smagi.

"Mums ir bijuši ļoti pozitīvi gadījumi. Cilvēks pēc laika saka – nekad nebija ticējis, ka valsts spēj palīdzēt. Galvenais - atnākt, gribēt, vēlēties, mēs palīdzēsim!".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti