Uzņēmēji nobažījušies par depozīta sistēmas ieviešanas pārejas posmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Depozīta sistēmas operators aicina dzērienu ražotājus un importētājus nevilcināties ar iepakojumu pielāgošanu sistēmai. Patlaban reģistrēti pirmie nodošanai atbilstošie dzērienu iepakojumi. Savukārt nozares uzņēmumi bažījas par pārejas posmu nākamā gada pirmajā pusē, kad veikalos vienlaikus būs preces ar depozīta marķējumu un maksu un bez tās.

Uzņēmēji nobažījušies par depozīta sistēmas ieviešanas pārejas posmu
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Par depozīta iepakojuma apsaimniekošanu līdz šim parakstīti līgumi ar vairāk nekā 250 uzņēmumiem, kas rada aptuveni 80% no kopējā nododamā iepakojumu apjoma Latvijā. SIA "Depozīta iepakojuma operators" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis norāda, ka sistēmā reģistrēti arī pirmie pielāgotie iepakojumi. Depozīta sistēma darbību uzsāks 2022. gada 1. februārī, taču sistēmas veidotāji aicina dzērienu ražotājus un importētājus neatlikt līgumu slēgšanu, jo iepakojuma reģistrēšana un vajadzīgās dizaina izmaiņas var prasīt laiku.

"Mēs sagaidām, ka Latvijā kopumā būs jāpiereģistrē vairāk nekā 5000 dažādu iepakojumu. Tas nozīmē, ka iepakotājiem ir jāsagatavo etiķetes uz kurām jābūt depozīta zīmei un arī jāpielāgo svītrkods. Lielākajā daļā gadījumu svītrkodi ir nelieli, bet depozīta sistēmas ietvaros ir nepieciešama tā koda atbilstība industriālajam standartam," skaidro Stūrītis.

Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols norāda, ka lielākā daļa uzņēmumu gatavojas sistēmas ieviešanai, bet vienlaikus arī bažījas par to, kā tirgus dalībniekus ietekmēs pārejas posms nākamā gada pirmajā pusē: "Izaicinājums šajā pārejas periodā [būs], kā tirgotājiem norādīt tās cenas vienai precei ar depozīta maksu un bez tās. Līdz kuram datumam arī tirgotāji būs atvērti pieņemt šo preci bez depozīta maksas un kāda būs tā viņu politika!? Es domāju mēs vēl runāsim ar tirgotājiem par šo jautājumu un gan jau vienosimies."

Pārejas periods ilgs līdz nākamā gada augustam, kad veikalu plauktos būs atrodami dzērienu iepakojumi gan ar depozīta zīmi, gan bez tās, norāda Stūrītis.

Taču pēc 1. augusta gan vairs nevarēs tirgot dzērienus bez šīm depozīta zīmēm. Pārejas periodā patiešām pircējiem būs jāseko līdzi un jāmeklē depozīta zīmi uz iepakojuma, jo tieši to varēs nodot.

Tāpat šobrīd atsevišķos veikalos uzstādīti jau pirmie 100 taromāti un kopumā plānots uzstādīt ap 800 automātiskās iepakojuma pieņemšanas vietas, kā arī operators sāk slēgt līgumus ar tiem tirgotājiem, kas lielākoties atrodas lauku teritorijās un depozīta iepakojumu pieņems manuāli.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus. Depozīta sistēma Latvijā sāks darboties 2022. gada februārī. Zināms, ka iepakojuma depozīta sistēmā iekļautās preces veikalu plauktos kļūs par desmit centiem dārgākas, jo tieši tik varēs atgūt, nododot iztukšoto pudeli vai skārdeni.

Dzērienu iepakojumu depozītsistēmas operatora konkursā sacentās divi pretendenti:  SIA "Depozīta iepakojuma operators", kas pieder lielākajiem dzērienu ražotājiem, un kompānija "Nulles depozīts", kur īpašniekos savukārt ir atkritumu biznesa pārstāvji. 

Valsts vides dienests konkursā lēma dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu septiņu gadu periodā uzticēt SIA “Depozīta iepakojuma operators”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti