Uz valsts atbalstītu mākslīgo apaugļošanu gaida vairāk nekā 500 ģimeņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Teju trešā daļa no ģimenēm, kas pagājušā gadā veikušas valsts atbalstīto mākslīgo apaugļošanu, tagad gaida bērniņus. Ekspertu vērtējumā tas ir labs rādītājs. Ja pagājušajā gadā vien 55, tad šogad jau 275 un nākamgad 660 sievietes varēs saņemt palīdzību. Turklāt, ja nepieciešams, nevis vienu, bet arī vairākas reizes. Jau tagad interese ir liela, un rindā uz valsts atbalstu gaida vairāk nekā 500 ģimeņu.

Klīnikā „Embrions” uz mākslīgo apaugļošanu gaida vairāk nekā 450 cilvēku. Pēdējā rindā ar gaišiem matiem un lielu smaidu iestājas jauna sieviete. Viņa tikko uzzinājusi - lai ģimenē būtu pieaugums, būs nepieciešama ārstu palīdzība: „Protams, es iestāšos rindā un skatīšos gada laikā, cik tālu tā pavirzās, jo laiks iet uz priekšu un mēs, sievietes, nekļūstam jaunākas. Tāpēc es domāju, ka ar otru roku es pati sākšu krāt naudu. Man liekas, ka tas ir naturāli sievietei, it sevišķi pēc 30, kad mātišķais instinkts pulsē viņā, tas ir loģisks solis.”

„Mēs palīdzam, un pagājušā gadā ir bijuši emocionāli momenti, kad cilvēki ir gaidījuši gadiem... asaras acīs, fantastiski, ja tas izdodas.” Reproduktīvās medicīnas centra galvenais ārsts Gints Treijs skaidro, ka ir svarīgi sniegt atbalstu pāriem un apmaksāt neauglības ārstēšanu. Šogad klīnikā plānots palīdzēt 70 pāriem. Tomēr tikai 20 % gadījumu neauglības ārstēšana izdodas. Arī rinda ir mainīga - daļa pāru izšķiras, pirms sagaidījuši savu kārtu, citiem palīdzība vairs nav nepieciešama, jo ģimenes pieaugums piesakās pats, vēl citi sakrāj naudu apmaksātam pakalpojumam.

„Mēs jau gadu gadiem esam runājuši, ka vajag apmaksāt, un no pacienta viedokļa tas ir viennozīmīgi. No administratīvā viedokļa papīru ir daudz un mēs esam pieņēmuši vienu darbinieku, kas ar to nodarbojas. Tur darba ir daudz, bet no pacienta viedokļa tas ir pozitīvi,” skaidro Treijs.

Reproduktīvās medicīnas centra cenrādī gan pakalpojums ir par kārtu dārgāks nekā to rēķina valsts, kas par procedūru vidēji maksā ap 700 latu, tomēr tas nav samazinājis maksas pacientu skaitu.

Valsts pagājušā gada veikusi 55 procedūras, 16 gadījumos iestājusies grūtniecība, ko Nacionālā veselības dienesta vadītājs Māris Taube uzskata par veiksmīgu sākumu. "Protams, tā ir agrīna stadija un par nopietniem rezultātiem varēs runāt, kad būs bērniņi, bet rezultāts ir labs un mēs bijām bažīgāki. Programma ir sevi pierādījusi, un to var turpināt,” pārliecināts Taube.

Pagaidām valsts neapmaksā donoru materiāla izmantošanu, kas ļautu arī sievietei bez partnera pretendēt uz mākslīgo apaugļošanu, tomēr viena sieviete var saņemt pakalpojumu vairāk nekā vienu reizi. "Sievietes var pretendēt uz vairākām reizēm, varbūt tas ir diskutējami, bet - kādai sievietei ir veiksmīga otrā vai trešā reize, varbūt kādai pirmā, mēs negribam būs soģa vietā, kas nosaka limitu. Un rindas ir garas, bet jāgaida ir visās rindās diemžēl," stāsta Taube.

Šogad valsts palīdzību sagaidīs 275 sievietes, bet nākamgad 660. Šogad tam tērēs teju 200 tūkstošus latu. Lai saņemtu šo valsts apmaksāto pakalpojumu, sieviete nedrīkst būt vecāka par 37 gadiem. Pirms saņemt ārstēšanu, jāveic izmeklēšana un jāuzstāda arī diagnoze: neauglība. Pēc tam notiek mākslīgās apaugļošanas cikls ārstu uzraudzība apmēram pusmēnesi, bet atrasties slimnīcā nav nepieciešams. Latvijā to var darīt četrās klīnikās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti