Ušakovs par atstādināšanu no Rīgas mēra amata: Esam liecinieki vienreizējam politiskajam šovam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 1 mēneša.

No amata atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) pārliecināts, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par!”) rīkojums par viņa atstādināšanu ir prettiesisks un tiesā varēs pierādīt šī rīkojuma nelikumību.

ĪSUMĀ:

 • Ušakovs no 5.aprīļa atstādināts no Rīgas mēra amata VARAM konstatēto pārkāpumu dēļ.
 • Ušakovs šo lēmumu sauc par prettiesisku un juridiski vāji sagatavotu.
 • Ušakovs gan nenosauc, kas tieši lēmuma punkti nav juridiski korekti.
 • Viņš vien skaidroja, ka vienmēr atzina – nauda “Rīgas satiksmei” piešķirta zaudējumu segšanai, lai vairākas grupas varētu braukt par brīvu.
 • Ušakovs neplāno atstāt savu kabinetu Rīgas domē un turpinās darbu Brīvostas pārvaldē.
 • Ušakovs atstādināšanu apstrīdēs tiesā, juristu pakalpojumus apmaksās pats.
 • Rīgu turpmāk vadīs vicemērs Oļegs Burovs.
 • Ušakova vadīta partija “Saskaņa” atstādināšanu sauc par politiskās izrēķināšanas kampaņu.

 

Svarīgākais par Ušakova atstādināšana no Rīgas mēra amata

 • Pašvaldību ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") 5.aprīlī izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.
 • Pūce: Rīgas domē notika sistemātiska, bezkaunīga likumu pārkāpšana. Lielākie pārmetumi par skandalozā uzņēmuma “Rīgas satiksme” pārraudzību.
 • Par konstatēto VARAM vērsīsies KNAB un prokuratūrā.
 • Ušakovs sola tiesāties par atstādināšanu un uzskata - tiesā varēs pierādīt ministra sastrādātās nelikumības.
 • Pagaidu Rīgas vadītājs Burovs cer «noņemt politizāciju» un labot kļūdas
 • Rīgas domes opozīcija nelolo cerības par pašvaldības darba uzlabošanos
 • Politologs: Ušakova atstādināšana – skaļš akords viņa kampaņā uz Eiroparlamentu
 • Ušakova desmitgade Rīgas mēra amatā – popularitāte un pārmetumi.

Ušakovs LTV “Rīta panorāmā” norādīja, ka rīkojumu parakstīja politiķis no politiskā spēka, kas 2017. gadā pašvaldību vēlēšanās neveiksmīgi mēģināja uzvarēt Rīgas domes vēlēšanās un kuram bija daudz mazāks rīdzinieku atbalsts, nekā Ušakovam - “tā ir politiskā sastāvdaļa”.

Ušakovs piektdien, 5.aprīlī, preses konferencē sacīja, ka katrs politiķis, kas pārstāv valdības koalīciju un kam nav slinkums, pēdējā laikā pieminējis, ka “tūlīt tūlīt būs pieņemts vienīgais pareizais lēmums”.

Viņš sacīja, ka bija pārsteigts sagaidīt no juridiskā viedokļa tik nekvalitatīvu pieprasījumu sniegt paskaidrojumu un pēc tam arī rīkojumu par atstādināšanu. 

Atstādinātais mērs gan nenosauca konkrētus punktus, kas vāji sagatavoti, izņemot to, ka nekad netika slēpts, ka nauda “Rīgas satiksmei” piešķirta, lai segtu zaudējumus, kas rodas, piešķirto vairākām grupām atlaides sabiedriskajā transportā. Savukārt ministrija izvirza pretenzijas, kā šie līdzekļi ir iegrāmatoti.

Ušakovs arī pauda, ka mēru var atstādināt par šī sasaukuma laikā pieļautajiem pārkāpumiem, savukārt trešdaļa no pārmetumiem esot par iepriekšējiem sasaukumiem. Viņš uzsvēra, ka nevairās no atbildības par visu, kas noticis pašvaldībā kopš 2009 gada, bet tiesiskā valstī, lai atstādinātu mēru, jāvērtē šī sasaukuma darbs.   

Arī citi ministrijas pārmetumi ir “smieklīgi, bērnudārza līmenī, piemēram, ka paskaidrojumi nav sniegti elektroniski, bet pa pastu”, norādīja Ušakovs.

Savukārt juridiski rīkojums par atstādināšanu, Ušakova ieskatā, ir “absolūti prettiesisks, argumenti, kuri izmantoti rīkojumā, izskatās neprofesionāli un absolūti visi apgāžami tiesā”.

“Esam liecinieki vienreizējam politiskajam šovam, kas pašlaik notiek Latvijā,” preses konferencē situāciju komentēja Ušakovs.

Ušakovs ir pārliecināts, ka “tiesa pieradīs nelikumības, ko, parakstot šo rīkojumu, sastrādājis ministrs”, jau “ir pieslēgti advokāti”, un viņam ir “pārliecība, ka mēs šo tiesu uzvarēsim”. Tiesas izdevumus un advokātu pakalpojumus Ušakovs apmaksās no saviem personiskajiem līdzekļiem. 

Viņš gan sacīja, ka tiesas lēmums būs kādā 2021.gadā, jau pēc nākamajām pašvaldību vēlēšanām. Bet viņš tiesāsies, lai pierādītu, ka mēs dzīvojam tiesiskā valstī un ministrs nevar rīkoties, pārkāpjot likumu.

Atstādinātais galvaspilsētas mērs arī apgalvoja, ka viņa rīcībā esot informācija, ka ne visi ministrijas darbinieki bija gatavi vizēt rīkojumu par viņa atstādināšanu.  

“10 gadu laikā uzvarēt mani godīgā, atklātā un demokrātiskā cīņā viņiem ne reizi neizdevās. Taču tagad ir citi laiki - "tiesiskuma bez robežām" laiki,” paziņojumā sociālajos tīklos norādīja Ušakovs.

“Tas viss, protams, tiks apstrīdēts tiesā. Par mēru mani padarīja mani vēlētāji rīdzinieki un tikai viņi var mani atlaist, nevis Pūce un kompānija!” uzsvēra Ušakovs.

“Šobrīd man nāksies iet pa šo spiediena un pazemojumu ceļu, taču par manu raksturu jūs varat nešaubīties. Es tikšu galā ar šiem pārbaudījumiem un jebkuros apstākļos palikšu ar saviem vēlētājiem,” solīja Ušakovs.

Viņš sacīja, ka Rīgas domes koalīcijā strādā komanda, un tā turpinās darbus, kas ieplānoti, par domes priekšsēdētāja pienākuma izpildītāju nozīmēts vicemērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”), un darbu turpinās nesen ieceltais otrais vicemērs Vadims Baraņņiks.  

Viņi turpinās darbu, “līdz brīdim, kad beigsies šis tracis, un pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām tikpat mierīgi un efektīvi lems par citiem jautājumiem, kas būs mērs un vicemērs, un tālāk varēsim strādāt un pildīt dotos solījumus”.

Tikmer Ušakovs turpinās daru Rīgas Brīvostas pārvaldē, un negrasās atstāt šo amatu, “kāpēc gan man Pūces dēļ vajadzētu aiziet no amata”.  

Šis amats Ušakovam dod lielāko daļu ienākumu – aptuveni 50 tūkstošus eiro gadā. Viņš arī neplāno atstāt savu kabinetu Rīgas domē un darbu turpinās visi viņa biroja darbinieki.

Ministrs atstādina Ušakovu no Rīgas mēra amata
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

Savukārt Ušakova vadītā partija “Saskaņa” paziņojumā medijiem norādīja, ka jau 15.decembrī Nacionālās apvienības kongress uzdeva toreizējam reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam virzīt likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.  

“Šodien nav šaubu, ka šāds uzstādījums bija publisks signāls uzsākt politisko izrēķināšanos ar Nacionālai apvienībai un arī dažiem citiem politiskiem spēkiem nevēlamo “Saskaņu”, kā ieganstu izmantojot pērnā gada novembra beigās sākto kriminālprocesu lietā par SIA “Rīgas satiksme” amatpersonu kukuļošanu un kā rīku izmantojot izpildvaru un tai padotās represīvās iestādes,” pausts “Saskaņas paziņojumā.

“Šāda rīcība bija un ir klājā pretrunā ar demokrātiskas tiesiskas valsts pamatprincipiem, atbilstīgi kuriem valsts pārvalde ir pakļauta likumam un tiesībām, nevis kādas partijas kongresa rezolūcijām,” uzskata “Saskaņa”.

Partija norādīja, ka vainu korupcijā pierāda tiesa, “tomēr politiskās izrēķināšanās kampaņa notiek pēc citiem noteikumiem”.  

“Saskaņa” arī norādīja, ka ministra rīkojums tiks pārsūdzēts tiesā, un “nav šaubu, ja tiesa vadīsies saskaņā ar tiesiskumu un likumību un līdzīgi izpildvarai nepakļausies kādas partijas rezolūcijai, būs nostiprināts sociālais un juridiskais taisnīgums”.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") izdevis rīkojumu par Nila Ušakova ("Saskaņa") atstādināšanu no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šāds lēmums pieņemts par likumos noteikto pienākumu nepildīšanu un pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Ministra rīkojumā uzskaitīta virkne likumpārkāpumu, ko Ušakovs pieļāvis kā pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" kapitāla daļu turētājs un kā Rīgas domes priekšsēdētājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti