Panorāma

12.Saeimas pirmā darba diena

Panorāma

Darbu sāk jaunā valdība

Tiesa noraida prasību

Tiesa noraida Zolitūdē bojāgājušā glābēja dzīvesbiedres lūgumu atzīt civillaulību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 7 mēnešiem.

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa šodien noraidīja Zolitūdes traģēdijā gājušā glābēja Edgara Reinfelda dzīvesbiedres Ivetas Vorza pieteikumu par faktiskās civillaulības fakta konstatēšanu. Tas sievietei liedz iespēju saņemt daļu no 100 tūkstošu eiro lielās kompensācijas, kas pienākas bojāgājušā radiniekiem.

Pilns tiesas nolēmums gaidāms 19.novembrī.

Zolitūdes traģēdija izgaismoja nereģistrēto attiecību problemātiku, jo nelaulātajiem dzīvesbiedrēm nepienācās ne atbalsts, ne pabalsti no valsts puses. Tāpēc, lai panāktu vienlīdzīgu attieksmi, Reinfelda dzīvesbiedre vērsās tiesā.

„Tas, protams, nav rožu lapām kaisīts ceļš, tas ir diezgan grūts ceļš, bet šodien ir tiesa…” iepriekš Latvijas Radio atzina Iveta Vorza. Viņas dzīvesbiedrs Edgars Reinfelds pirms 11 mēnešiem gāja bojā, meklējot Zolitūdes veikala „Maxima” drupās cilvēkus. Edgars bija Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta glābējs, vada komandieris.

Ar Edgaru Iveta kopā bija četrus gadus, trīs no tiem arī kopā dzīvoja. Salaulāties nepaspēja. Viņa lūdza tiesu atzīt faktiskās civillaulības faktu.

Iveta skaidroja, kāpēc uzsāka tiesāšanos: „Tā, lai tomēr pierādītu, ka ir iespējams Latvijā pierādīt  līdztiesību arī ģimenēm, kuras dzīvo civillaulībā. Es zinu, ka Latvijā ir ļoti daudzas tādas ģimenes."

Pēc Zolitūdes traģēdijas Iveta saņēma skaidru signālu no valsts puses, ka Edgaram viņa nekas nav, un viņai nepienācās ne atbalsts, ne pabalsti, kā pienāktos laulātajiem. Viņa saņēma tikai rehabilitāciju. Vienīgais ceļš, kā pierādīt kopdzīvi, bija tiesa.

Vorzas advokāts Modris Vitkovskis pēc sēdes pauda, ka kopdzīves un kopīgās saimniecības pastāvēšana, viņaprāt, bija pierādīta pietiekami uzskatāmi ar rakstveida pierādījumiem un liecinieku liecībām.

Pēc sēdes tiesas sev nelabvēlīgo nolēmumu Zolitūdes traģēdijā gājušā glābēja dzīvesbiedre nekomentēja un arī nevarēja atbildēt, vai to pārsūdzēs. Tomēr tiesas nolēmums bija diezgan liels pārsteigums šajā civillietā pieaicinātajai prokurorei Allai Skurvidei, kura bija sniegusi tiesā pieteicējai labvēlīgu atzinumu.

„Jāredz pilnais spriedums, nezinu, kāpēc noraidīja, mēs uzskatām, ka ir visi pierādījumi, visi zināja, ka viņiem ir kopdzīve. Ļoti negaidīti, varam turpināt tālāk cīņu,” pauda Skurvide.

Skurvide pirms tiesas lēmuma paziņošanas bija pārliecināta par iznākumu, norādot: „Mēs uzskatām, ka šeit ir pierādīts kopdzīves fakts. Līdz ar to es uzskatu, ka tiešām gan liecinieku liecības, gan visi dokumenti liecina par to, ka viņiem bija kopdzīve, viņi veda kopīgu saimniecību un viņai pienākas daļa no pabalsta.”

Tāpēc gan viņai, gan bojāgājušā ugunsdzēsēja civilsievai lēmumus bija šoks.

Pēc tiesas sēde Skurvide norādīja, ka šai lietai analoga ir pirms dažiem gadiem Jēkabpilī, darba pienākumus veicot, nošautā policista lieta. Toreiz tiesā vērsās viņa dzīvesbiedre, un tiesa atzina kopdzīves faktu. Pēc tam valdība nolēma arī dzīvesbiedrei, ne tikai radiniecei, izmaksāt vienreizēju pabalstu saistībā ar amatpersonas bojāeju. Ja atzītu civillaulības faktu, arī Ivetas Vorzas lietā, tad arī viņai pienāktos šis pabalsts.

Līdzīgas lietas tiesās jau ir bijušas. Tāda ir pirms dažiem gadiem Jēkabpilī, darba pienākumus veicot nošautā policista lieta. Toreiz tiesā vērsās viņa nelaulātā dzīvesbiedre, un tiesa atzina kopdzīves faktu. Pēc tam valdība pēc Iekšlietu ministrijas rīkojuma nolēma ne tikai radiniecei, bet arī dzīvesbiedrei izmaksāt vienreizēju pabalstu saistībā ar amatpersonas bojāeju.

Neviens no Iekšlietu ministrijas vai Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvjiem otrdien uz tiesas sēdi nebija ieradies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti