De Facto

Ieskats 11. marta "De Facto" tematos

De Facto

"Sprūda lietā" 11 apsūdzētie, tostarp - bijusī TM amatpersona Lūsis

Latvijas nerezidentu bankas - NATO drošības jautājums

Straume izvairīgs par KNAB un ASV Finanšu ministrijas pārstāvja tikšanos: Tā bija «auglīga»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 3 mēnešiem.

ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks Maršals Bilingslijs Latvijas vizītes ietvaros sniedzis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) informāciju, kas, visticamāk, saistīta ar ASV zināmo par korupciju Latvijas banku sektorā. KNAB priekšnieks Jēkabs Straume LTV raidījumam “De facto” pēc tikšanās sarunu raksturoja kā “auglīgu”.

Bilingslijs, tiekoties ar Latvijas amatpersonām divu dienu garumā, publiski nekomentēja apspriesto. Tas tika skaidrots ar to, ka nu jau slēgtajai “ABLV Bank”, kuru ASV apsūdz naudas atmazgāšanā, ir tiesības 60 dienu laikā atspēkot pārmetumus.

“ABLV Bank” pāris nedēļu laikā no trešās lielākās Latvijas bankas kļuva par likvidējamu tieši pēc ASV Finanšu ministrijas ziņojuma. Dokumentā bankai pārmesta sankcijām pakļautā Ziemļekorejas režīma apkalpošana un kukuļu maksāšana Latvijas amatpersonām pagājušajā gadā. “ABLV Bank” abas lietas noliegusi.

"De facto" pamanīja, ka piektdien apmēram stundu gara tikšanās Bilingslijam bija ar Straumi un citiem biroja darbiniekiem. Pēc tikšanās Straume bija iznācis KNAB pagalmā viesus pavadīt.

Straume “De facto” stāstīja, ka ASV pārstāvji uzsvēruši vēlmi palīdzēt Latvijas tiesībaizsardzības iestādēm. “Viņi sniedza mums arī informāciju, bet par saturu nevarēšu komentēt,” sacīja KNAB priekšnieks.

Vaicāts, vai informācija attiecas uz ziņojumā minēto Latvijas amatpersonu kukuļošanu, Straume atbildēja:

“Informācija, ko ASV puse sniedza KNAB, ir klasificēta. Mēs viņu nevaram ne izpaust, ne komentēt. Varam tikai apstiprināt, ka ASV puse iesniedza būtisku informāciju un mūsu sarunas bija auglīgas.”

“De facto” zināms, ka KNAB jautājumā par korupciju Latvijas banku sektorā sadarbojas ar Federālās izmeklēšanas biroju (FIB). Arī pērn, kad piecas Latvijas bankas saņēma naudas sodus par pārskaitījumiem saistītiem ar Ziemeļkorejas ballistisko raķešu programmu, Latvijas partneris izmeklēšanā bija FIB.

KNAB pašlaik nesniedz jaunu informāciju par pēdējās nedēļās sāktajiem kriminālprocesiem gan par Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča iespējamo kukuļošanu, gan par apstākļiem, kas minēti “ABLV Bank” iesniegumā par kādu “augstu amatpersonu”.

KONTEKSTS:

Februāra vidū ASV Finanšu ministrijas noziegumu apkarošanas institūcija “FinCEN” paziņoja par plāniem noteikt sankcijas “ABLV Bank” par tās iesaisti naudas atmazgāšanas shēmās. “FinCEN” norādīja, ka banka līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties  mazināt draudus savām darbībām.

Pēc tam, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās, bankai radās grūtības. Naktī uz 24.februāri FKTK pieņēma lēmumu, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. Eiropas Centrālā banka (ECB) paziņoja, ka "ABLV Bank" tiks likvidēta, un tās glābšana nav sabiedrības interesēs. "ABLV Bank" ārkārtas akcionāru pilnsapulce 26. februārī pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju. "ABLV Bank" pēc aktīvu apjoma pērn beigās bija trešā lielākā banka Latvijā.

Latvijā darba vizītē ieradies ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks pretterorisma jautājumos Maršals Bilingslijs, lai pārrunātu situāciju Latvijas finanšu sektorā un vienotos par tālāko sadarbību. Bilingslijs Latvijas žurnālistiem aizvadītās tikšanās komentēt nevēlējās. Reizniece-Ozola sacīja, ka ASV finanšu tirgus uzraugs sagaida no Latvijas aktīvāku rīcību, vēršoties pret augsta riska darījumu apkalpošanu Latvijas komercbankās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti