Panorāma

Rīt gaidāms ECT lēmums "Imantas hakera" lietā

Panorāma

Mēģina pārliecināt par dedzināšanu

Šogad noslīkuši jau 78 cilvēki

Šogad noslīkuši jau 78 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Šogad jau desmitiem noslīkušo, turklāt krietni vairāk nekā pērn septiņu mēnešu laikā. Glābēji atzīst – galvenās riska grupas ir trīs – mazi bērni, kam vēl sveša baiļu sajūta, pusaudži, kuriem trako hormoni un gribas, nolecot no tilta, izrādīties draugam vai draudzenei, kā arī cienījama vecuma makšķernieki, kuru piesardzību iemidzinājusi lielā pieredze uz ūdens.

Uz Latvijas autoceļiem bojāgājušo skaits pietuvojies simtam. Tikmēr dažādās ūdenstilpnēs šogad noslīkuši jau 78 cilvēki. Aktīvā peldsezona sākusies vien pirms dažiem mēnešiem.

Tas liek aizdomāties, cik dramatiska izvērstos noslīkušo statistika, ja Latvijas laikapstākļi būtu peldēšanai piemēroti visu gadu. Ja velk paralēles ar ceļu satiksmi, tad tajā regulāri tiek veidotas sociālās kampaņas – pret pārgalvīgu braukšanu, auto vadīšanu dzērumā un citiem ceļu satiksmes drošības aspektiem. Peldsezonas sākumā gan drošības kampaņas nav manītas.

„Problēmas sakne droši vien nav kampaņu esamība vai neesamība, bet patiesībā sabiedrības attieksme pret lietām - tas, kas izraisa šādas traģēdijas: pārgalvība, vieglprātība, savu spēku pārvērtēšana. Tas, ko mēs darām, kas, manuprāt, ir svarīgi - sabiedrība ir jāaudzina jau no mazām dienām,” saka Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Godmane–Pētersone.

Tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uzsvaru licis uz bērniem un jauniešiem. Glābēji, viesojoties skolās, stāsta ne vien par ugunsdrošību, bet arī saprātīgu rīcību uz ūdens. Tiek demonstrēta arī īpaši šai tēmai veltīta mācību filma.

VUGD priekšnieka vietnieks pulkvedis Intars Zitāns atzīst – ierobežotu līdzekļu apstākļos vērtīgākas ir tikšanās ar jauniešiem, nevis īslaicīgas reklāmas kampaņas medijos. „Tāpēc mēs arī kopā ar Izglītības ministriju piestrādājam pie turpmākās izglītības koncepcijas, lai jau no bērnu kājas cilvēkam būtu saprašana par drošības pasākumiem. Tas ir stipri plašāks jautājums – te var piedalīties gan pašvaldības, gan apdrošināšanas kompānijas. Kā to reklamēt, paust – tās jau ir tehniskas detaļas,” norāda Zitāns.

Tikmēr paši peldētāji atzīst, ka cenšas būt piesardzīgi. „Es neeju pārāk dziļi ūdenī, vienmēr eju tad, kad ir vēl kādi cilvēki. Manuprāt, nedrīkst iet viens pats,” saka Karīna. „Bērnus pieskatu pati. Savācu stiklus, ja mētājas,” piebilst Svetlana.

Galvenās lietas, kas jāievēro drošībai uz ūdens, patiesībā ir vienkāršas – ne uz brīdi neatstāt bērnus neuzraudzītus, svešās peldvietās nelēkt ūdenī uz galvas, nepeldēties vienam un naktī. Arī apreibinošas vielas un ūdensprieki nav savienojamas. Nevajag  pārvērtēt savus spēkus, jo noslīkt, cenšoties pierādīt savu peldētprasmi, ir pārāk augsta cena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti