Šogad dubultojies tiesai nodoto lietu skaits par naudas atmazgāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

2019. gada pirmajos astoņos mēnešos tiesai nodotas 45 krimināllietas par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Tas ir divreiz vairāk nekā pērn visa gada garumā, paziņojumā medijiem informēja prokuratūra.

2019. gadā līdz 31. augustam tiesai nodotas 45 krimināllietas 75 personu apsūdzībā pēc Krimināllikuma 195. panta, proti par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. 2018. gadā šādas lietas bija 23 un 54 personu apsūdzības, bet 2017. gadā – 10 lielas un 33 personu apsūdzības.

Tāpat salīdzinājumā ar iepriekšējo “Moneyval” vērtēšanas periodu, kad vērtētāji konstatēja tikai vienu lietu par autonomiem (“stand-alone”) un vienu par trešās puses (“third-party”) noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, 2019. gada pirmajos četros mēnešos 22 no 47 personām izvirzītas apsūdzības tieši par šiem gadījumiem.

“Tā kā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas apkarošana ir noteikta par prioritāti, darbs ir nesis arī rezultātu uzlabošanos.

Turklāt ne tikai statistika liecina par šo krimināllietu pirmstiesas izmeklēšanas efektivitātes uzlabošanos, bet arī citi īstenotie pasākumi. Notikušie specializētie mācību pasākumi un aktīva iesaiste vadlīniju izstrādē būtiski uzlabojusi un vienādojusi izmeklētāju un prokuroru izpratni par pierādījumu izmantošanu un jaunākā tiesiskā regulējuma piemērošanu,” paziņojumā norāda ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

KONTEKSTS:

Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā pērn 23. augustā nāca klajā ar kritisku vērtējumu par Latvijas institūciju spējām novērst naudas atmazgāšanu un ierobežot masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansētājus. Tādēļ valstij noteikts pastiprinātas kontroles režīms, kas nozīmē, ka, nespējot uzlabot naudas atmazgāšanas kontroli, Latvija var nonākt tā dēvētajā pelēkajā sarakstā. 

"Moneyval" ziņojuma par Latviju kopsavilkumā skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts, jo Latvija saņēma zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. "Moneyval" Latvijas rīcību atzina par mazefektīvu divās jomās – patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā. Par vidēji efektīvu Latvijas institūciju rīcība atzīta astoņās jomās. Savukārt par efektīvu Latvijas varasiestāžu rīcību "Moneyval" atzīta vienā jomā – starptautiskajā sadarbībā.

Šogad 30. augustā Latvija iesniedza progresa ziņojumu par "Moneyval" 5. kārtas novērtēšanā iekļauto rekomendāciju izpildi Latvijas Nelegāli iegūto līdzekļu legalizēšanas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas sistēmas uzlabošanai ar detalizētu izklāstu par līdzatbildīgo institūciju, īpaši Latvijas valdības un Saeimas darba rezultātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti