De Facto

Ušakova padotie saņem papildu ienākumus "Rīgas satiksmē"

De Facto

Riepu kalnu mazināšanai plāno ieviest depozīta sistēmu

RS lietā - arī pants par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu

«Rīgas satiksmes» lietā pants arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

"Rīgas satiksmes" korupcijas lietā, iespējams, arī ļaunprātīgi izmantots dienesta stāvoklis, kas novedis pie vairāku miljonu eiro lieliem sadārdzinājumiem iepirkumos, noskaidrojis LTV raidījums "De facto".

Pēc kratīšanām un aizturēšanām pagājušā gada nogalē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēja, ka iesaistītajiem inkriminē kukuļdošanu, kukuļņemšanu un netīrās naudas atmazgāšanu. Tagad lietā pavīd arī dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana.

Tā izraisījusi smagas sekas, proti, "Rīgas satiksmes" iepirkumos radies sadārdzinājums vairāku miljonu eiro apmērā.

Visdrīzāk, šis pants tiek piemērots kādam vai abiem "Rīgas satiksmes" darbiniekiem.

KNAB decembrī aizturēja "Rīgas satiksmes" vadītāju Leonu Bemhenu un par iepirkumiem atbildīgo Igoru Volkinšteinu, kā arī Čehijas uzņēmuma "Škoda Transportation" darbinieku Vladislavu Kozaku un uzņēmējus Māri Martinsonu, Aleksandru Krjačeku, Edgaru Teterovski un Elīnu Kokinu.

Gandrīz visi uz izmeklēšanas laiku apcietinājumā vairs neatrodas, izņemot Kozaku un Martinsonu. Tiesa uzskata, ka gan Kozaks, gan Martinsons brīvībā var traucēt izmeklēšanai.

Martinsona advokāts Didzis Vilemsons apgalvoja, ka lietā nav pierādījumu, ka Martinsons varētu mēģināt kavēt kriminālprocesu.

“Tā ir faktiski vēršanās pret viņu kā pret cilvēku, kā pret personību. Cita izskaidrojuma tam nav,” par sava klienta turēšanu apcietinājumā sacīja Vilemsons.

“Škoda” vārds pēdējā laikā Latvijā izskanējis bieži.

“Rīgas satiksmes” iepirkumu korupcijas lietā iesaistīts uzņēmums “Škoda transportation”.
“Pasažieru vilcienu” iepirkumā par vilcienu piegādi uzvarējušais uzņēmums "Škoda Vagonka".

Kā šie uzņēmumi savstarpēji saistīti?

“Škoda transportation” un "Škoda Vagonka" ir māsas uzņēmumi un ietilpst holdingā “Škoda Transportation Group”, kurā ir vēl virkne uzņēmumu:

 • “Škoda Electric A.S.”
 • “Škoda Investment A.S.
 • “Pars Nova A.S.”
 • “Škoda Transtech Oy”
 • “Škoda City Service S.R.O.”
 • “Škoda Tvc S.R.O.”
 • “Poll, S.R.O.
 • “Lokel S.R.O.
 • “Škoda Transportation Deutschland Gmbh”
 • “Ganz – Skoda Electric Zrt.”
 • “Sibelektroprivod”.

Savukārt Čehijā bāzētais, plaši pazīstamo automašīnu “Škoda” ražotājs kopš 2000.gada ietilpst “Volkswagen” grupā.

Šonedēļ tiesa nolēma neizlaist arī Kozaku. Viņa advokāts Jānis Dzanuškāns pēc sēdes komentārus nesniedza. Savukārt tiesnese Anastasija Pasjuga rakstiski raidījumam "De facto" skaidroja, ka pašlaik "citi drošības līdzekļi [Kozakam], tostarp drošības nauda, nevar mazināt pirmstiesas izmeklēšanas traucēšanas risku”.

Rodas iespaids, ka Kozaka aizstāvību nodrošina tieši Čehijas koncerns "Škoda". Viņa advokāts - ilggadējs Rīgas mēra ārštata padomnieks - Dzanuškāns vienlaikus pārstāv koncernā ietilpstošo uzņēmumu "Škoda Vagonka" arī "Pasažieru vilciena" iepirkumā. "Škoda" neatbildēja uz "De facto" jautājumu, vai iestājas par savu darbinieku, bet minēja, ka nezina, kādēļ viņu tur apcietinājumā.

KNAB sākotnēji minēja, ka kukuļi maksāti arī Rīgas domes amatpersonām, taču neviens domē aizturēts netika. KNAB darbinieki gan izkratīja vicemēru Andri Ameriku (GKR) un pēc tam mēru Nilu Ušakovu ("Saskaņa"), kurš kā "Rīgas satiksmes" pārraugs bija ļoti labi informēts par aizdomīgo līgumu detaļām.

Abi politiķi apgalvojuši, ka viņiem nekāds statuss lietā nav piemērots.

KONTEKSTS:

Rīgas pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme" pastiprinātā sabiedrības uzmanības lokā nonāca saistībā ar tā saukto "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu. Saistībā ar šo lietu pērn decembra vidū atkāpās "Rīgas satiksmes" valde, bet tās bijušais ilggadējais vadītājs Leons Bemhens nedaudz vēlāk tika apcietināts.  Lietas ietvaros apcietinātas piecas personas un veikti vairāki desmiti kratīšanu, tajā skaitā  arī Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā.  

No amata atkāpās Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks ("Gods kalpot Rīgai"), bet jaunais vicemērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") paziņoja par plānu veidot padomes Rīgas pašvaldības lielajās kapitālsabiedrībās, kas uzraudzītu uzņēmuma valžu darbu.

Februāra beigās izskanēja, ka “Rīgas satiksmei” draud maksātnespēja, bet pagaidām situāciju risinās, piešķirot uzņēmumam papildu dotācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti