Rīgas domes opozīcija: Likvidējot Revīzijas komisiju, domes darbs kļūs necaurspīdīgāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Otrdien tūlīt pēc šā gada budžeta apstiprināšanas Rīgas dome lems par Revīzijas komisijas likvidāciju. Pašvaldība argumentē, ka komisijas darbs Rīgai dārgi izmaksājis, taču lielas jēgas no tās nav bijis. Turklāt pašvaldībā jau darbojas Audita un revīzijas pārvalde. Opozīcija iebilst, ka tādējādi deputātiem tiks atņemta pēdējā iespēja uzzināt par pašvaldības un tās uzņēmumu saimniecību. Turklāt revīzijas pārvalde ir tieši pakļauta mēram, tādēļ tās darbs nav neatkarīgs.

Rīgas domes Revīzijas komisijā strādā 15 deputātu, proporcionāli pārstāvot katru partiju. Tādējādi lielākā pārstāvniecība komisijā ir «Saskaņas centram» (SC) un «Gods kalpot Rīgai» (GKR), bet tajā ir arī opozīcijas deputāti. Komisijai ir tiesības kontrolēt, vai Rīgas domes finanšu līdzekļi un manta tiek apsaimniekoti atbilstoši domes un iedzīvotāju interesēm.

Par ieceri likvidēt komisiju tās priekšsēdētāja Ludmila Lūse no «Saskaņas centra» runāt negrib.

"Saprotiet, es vispār šo jautājumu negribu komentēt un nekomentēšu. (..) Vienkārši atturos komentēt," saka Lūse. Vaicāta, kādus darbus komisijai izdevies paveikt, viņa atsaka, ka tas ir redzams sēžu protokolos. Tiesa, protokoli, kā atzīst pati Lūse, ir pieejami tikai Rīgas domes deputātiem.

Kaut arī Revīzijas komisija ir politiska struktūra, rosinājums to likvidēt nācis no izpildvaras. Rīgas izpilddirektors Juris Radzevičs, kas pārstāv partiju «Gods kalpot Rīgai», argumentē – tādu komisiju kā obligātu vairs nenosaka likums. Tāda no lielajām pilsētām vēl ir tikai Ventspilī, bet Rīga secinājusi, ka komisija dublē Audita un revīzijas pārvaldes darbu. Pēc Radzeviča teiktā noprotams, ka būtiski bijis arī ekonomēt Rīgas budžetu. "Darba samaksa vien kopā ar sociālās apdrošināšanas iemaksām sastādīja 180 000 eiro. Arī komisijas locekļu darba alga ir 19,35 eiro par stundu, kamēr tie, kuri strādā Audita revīzijas pārvaldē par revidentiem, saņem algu ar stundas likmi 6,64 eiro, bet galvenā revidenta darba likuma 7,06 eiro. Skaidrs, ka šādam pasākumam ir ietekme uz budžetu," skaidro Radzevičs.

Revīzijas komisijas likvidācija nepatīk Rīgas domes opozīcijai. Atšķirībā no Audita pārvaldes, kas pakļauta mēram, komisijā pārstāvētas visas partijas. Tā bijis iespējams saņemt informāciju, saka deputāts Dainis Locis no Nacionālās apvienības. "Katru gadu mēs arī iesniedzam savus priekšlikumus. Te bija jautājumi par bērnudārziem - kādas tur rindas. Te mēs iegūstam informāciju. No šīm revīzijas iestādēm mēs redzam, kā funkcionē pilsēta (..)," viņš saka. Locis arī piebilst, ka Revīzijas komisija lielus atklājumus vai pārkāpumus nevarēja atrast, jo to vadībā tik un tā atradās SC un GKR.

Tomēr deputāts Locis vērš uzmanību – ja galvenais iemesls ir ietaupīt 180 tūkstošus eiro, tas vēlreiz apliecinot saspīlēto situāciju ar Rīgas budžetu.

Savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs no «Saskaņas centra» lēmuma politisko pusi komentēt negrib, atrunājoties ar sekretāru starpniecību. "Līdz trijiem nebūs, pēc tam viņš ies ārā [no darba vietas]," saka Ušakova pārstāve, pārmetot žurnālistam uzbāzību.

Kopš Rīgā pie varas ir «Saskaņas centrs», domes Revīzijas komisija nav nākusi klajā ar būtiskiem atklājumiem. Iepriekš tā uzgājusi nepilnības māju privatizācijas komisijas darbā un kapitālsabiedrībās, kritizējot arī domes nodarbošanos ar viesnīcu biznesu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti