PVD: Pieaug Āfrikas cūku mēra apstiprināto gadījumu skaits mājas un meža cūkām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ceturtdien vēlā vakarā Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēma laboratorisko analīžu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēra  vīrusu vēl vienai mājas cūkai un vienai meža cūkai, liecina PVD informācija medijiem.

Par mājas cūku saslimšanu Krāslavas novada Piedrujas novadā veterinārārstu informēja dzīvnieku īpašnieks, novietnē bija divas nobarojamās cūkas, no kurām vīruss laboratoriski apstiprināts vienai cūkai. Dzīvnieki tika turēti āra aplokos, novietne bija reģistrēta Lauksaimniecības datu centrā (LDC).

Savukārt meža cūka tika atrasta Krāslavas novada Indras pagasta pierobežā.

Līdz ar to pašlaik vīruss apstiprināts 13 meža cūkām un četrām mājas cūkām.

Līdz piektdienai, 4.jūlijam, PVD inspektori Āfrikas cūku mēra aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 2 168 saimniecības, no kurām cūkas tiek turētas 313 saimniecībās, kopējais mājas cūku skaits 1 559.

Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemts 861 asins paraugs. Ir pārbaudītas visas mājas un saimniecības Ķepovas, Dagdas, Robežnieku un Svariņu pagastos. Pārējā teritorijā pārbaudes turpinās.

Pārbaužu laikā inspektori konstatēja 163 dažādus pārkāpumus, tai skaitā nereģistrētus dzīvniekus, pārkāpumus cūku pārvietošanā un vienā gadījumā nebija reģistrēta cūku novietne. Par pārkāpumiem dzīvnieku turētājiem šobrīd sodus nepiemēro, taču, ja tos  konstatēs atkārtotās pārbaudēs, sodus tomēr uzliks, jo nereģistrēta novietne un dzīvnieki ir rupjš noteikumu pārkāpums un rada draudus izsekojamībai, līdz ar to arī slimībām.

Jau ziņots, ka valdība šonedēļ nolēma izsludināt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās, un Saeima šo lēmumu akceptēja. Āfrikas cūku mēri Latvija konstatēja jūnija nogalē dažus kilometrus no robežas ar Baltkrieviju.

Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts, tomēr tas ir konstatēts kaimiņvalstīs Krievijā un Baltkrievijā, bez tam atbildīgo dienestu darbību traucē arī fakts, ka informācijas apmaiņa ar Baltkrieviju ir nepilnīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti