Pusdiena

Lielākā daļa kompensāciju dzimumunoziegumos cietušajiem izmaksātas nepilngadīgajiem

Pusdiena

Liepājas lidosta gribētu palielināt čarterreisu skaitu un pasažieru termināli

Politologs: visticamākais risinājums ir valdība ar ZZS, bet bez JKP

Politologs: Ticamākais risinājums – valdība ar ZZS, bet bez JKP

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Partijas, kuras pēc 13.Saeimas vēlēšanām uzņēmušās valdības veidošanu, vēl nav vienojušās par optimālo koalīcijas sastāvu. Politologs Ojārs Skudra vērtē, ka sarunās jau ir iezīmējies konflikts, kura dēļ var nonākt pie situācijas, ka valdībā strādās Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), bet ne Jaunā konservatīvā partija (JKP).

Pēc divu nedēļu garām pārrunām partijas pie Valsts prezidenta iet ar nesaskaņotu valdības modeļa redzējumu. Lielākā daļa politisko spēku uzstāj uz sešu partiju koalīciju bez „Saskaņas”.

Šo variantu intervijā Latvijas Radio kritizēja bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers: „Valstī jau nav nekādas ekonomiskās vai sociālās krīzes, kurā būtu nepieciešams iesaistīt pilnīgi visus, lai - Dieva dēļ - kāds nepaliktu opozīcijā. Nav tādas situācijas. Ekonomika iet uz augšu. Valdība spēj rīkoties arī ar mazāku partiju skaitu. Tā ir tāda koķetērija. Paskatieties, gan Kaimiņa partija, gan JKP partija ar tādām lietām nekoķetē.”

Jaunās konservatīvās partijas principiāla nostāja liek noprast: opozīcijā varētu nokļūt vai nu Zaļo un Zemnieku savienība, vai arī viņi paši. Pagaidām, kā secina politologs Ojārs Skudra, Jāņa Bordāna vadītās partijas taktika sarunās nav vērsta uz kompromisa meklēšanu.

„Ir iezīmējies kāds konflikts, kurā kategoriskā formā ir nostājusies no vienas puses JKP, no otras puses Attīstībai/Par!”. “KPV LV” izteikti vēlas panākt vienošanos par koalīcijas sastāvu, ietverot koalīcijā ZZS. Man šķiet – ja saglabājas šādas pozīcijas un šādas taktikas, visticamākais risinājums tomēr būs valdība ar ZZS, bet bez JKP,” pauda Skudra.

Ojārs Skudra pieļauj, ka pēc pirmā sarunu raunda Valsts prezidents piemērotāko premjerministra kandidātu nenosauks un dos partijām papildu laiku saskaņot savus viedokļus un vienoties par valdības modeli. Par to liecina arī prezidenta kancelejas norādītais, ka Raimonds Vējonis ar žurnālistiem netiksies, bet būs viņa rakstisks paziņojums.

„Pats prezidents runās ar medijiem tikai tad, kad viņam viss būs pilnīgi skaidrs. Viņam šobrīd runāt nav nekādas nepieciešamības,” Valdis Zatlers skaidro, ka prezidenta lēmums nebūs viegls. Izvēle šobrīd ir no vairākiem kandidātiem, kuri varētu vadīt Ministru kabinetu.

„Nekas jau daudz nepaliek: Gobzems, Pabriks un Zīle. Un es ceru, ka partijas šoreiz netaisīs cirku - nē, mums ir cits premjera kandidāts vai mums te ir vairāki. Tas nenāktu par labu sarežģītajai situācijai, kas ir jāatrisina līdz pirmajai Saeimas sēdei, vismaz lielos vilcienos. Jo pirmajā Saeimas sēdē tiks vēlēts Saeimas priekšsēdētājs. Tātad ir svarīgi, ka vairākums ir vienojies, kas būs Saeimas priekšsēdētājs, kas būs Saeimas prezidijā.”

Tomēr lielākoties partijas uzsver, ka pagaidām par amatu dalīšanu nevēlas runāt, koncentrējoties uz kopīgā darba saraksta. Vienīgais „konservatīvo” rosinātais valdības variants ticis plaši kritizēts, un pagaidām neviens cits to nav atbalstījis.

KONTEKSTS:

Jau vairāk nekā nedēļu turpinās sarunas par nākamās valdības veidošanu, taču pagaidām vienošanās nav panākta.  “KPV LV” un JKP pēc otrās tikšanās pie rezultāta nenonāca, un sarunas turpināsies, bet "KPV LV" pēc būtības neatbildēja, vai pieņem JKP valdības modeli ar piecu partiju koalīciju.

"Attīstībai/Par!" paziņoja, ka nepieņems JKP piedāvāto valdības modeli, un sāka darbu pie sava valdības deklarācijas uzmetuma. Arī "KPV LV" paziņoja, ka gatavo valdības deklarācijas projektu.

Visvairāk mandātu - 23 - ieguva "Saskaņa", kura paziņoja, ka tai pienākas veidot valdību. Tiesa, neviens no pārējiem sešiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem nav gatavs ar to sadarboties. "KPV LV" gan viesojās pie "Saskaņas", pārrunājot iespējamos saskarsmes punktus, bet par valdības veidošanu ar partiju neesot runāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti