Panorāma

Pie Brīvības pieminekļa pauž atbalstu Ukrainai

Panorāma

Eksperti: Saeimas lēmums uzrāda bīstamas tendences

LĀB turpina pamest valdes locekļi

Mediķi: Ārstu biedrības prestižs profesionālajā vidē ir krities

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prestižs un reputācija profesionālajā vidē ir kritusies, to atzina vairāki Latvijas Televīzijas aptaujātie ārsti. Par to liecina arī vairāku ārstu izstāšanās no valdes, demonstrējot neuzticību biedrības prezidentei, kā arī vairāki līdz šim neveiksmīgi mēģinājumi iniciēt vadības pārvēlēšanu. Domstarpības LĀB liek uzdot jautājumus par lielākās ārstu profesionālās organizācijas spējām jēgpilni pildīt savu darbu, tostarp pildīt tādus svarīgus uzdevumus kā sertificēt ārstus un vajadzības gadījumā šos sertifikātus anulēt.

Atšķirīgu viedokļu dēļ Ārstu biedrību un tās valdi pametuši vairāki labi zināmi ārsti. Pirmais no valdes aizgāja ārsts Kārlis Rācenis, un līdz ar viņu sadarbību ar LĀB pārtrauca Latvijas Jauno ārstu asociācija. Nākamais valdi pameta viceprezidents Roberts Fūrmanis, vēlāk kardiologs un Sertifikācijas padomes vadītājs Gustavs Latkovskis. Un šonedēļ arī pneimonologs Alvils Krams. 

Par atšķirīgiem viedokļiem LĀB diskutēja arī trešdienas kopsapulcē. 

Pneimonologs Krams sacīja: “Jautājums, vai pretēja viedokļa paušana nemazina biedrības prestižu? Aicināja uz vienotību, nemazgāt publiski veļu. Bet es personīgi uzskatu, ka Ilze Aizsilniece nav godīga pret valdi, pret ārstiem, pret sabiedrību. Šajā brīdī man šķiet, ka tas būtu nedaudz toksiski priekš manis – palikt turpmāk valdes sastāvā. Tas nebūtu godīgi arī pašam pret sevi.”

LĀB pēdējo mēnešu laikā vairākkārt iniciēts jautājums par ārkārtas valdes vēlēšanām, taču tam nav pieticis balsu vai arī šo jautājumu atteikušies vispār izskatīt.

Kopsapulcēs pārstāvēto, aizvien aktīvo biedru skaits ir mazs – ap 100 no kopumā vairākiem tūkstošiem.

Ārstu biedrības prezidentu vēl uz četriem gadiem, Ilzes Aizsilnieces pilnvaras beigsies šī gada rudenī. Interviju Latvijas Televīzijai viņa atteica. 

Tikmēr no valdes aizgājušie ārsti uzsvēruši – lēmums izstāties no valdes bijis izmisuma solis. Nesaskaņas iepriekš mēģināts pārrunāt. Un darba turpināšana valdē būtu pretrunā ar pašu profesionālo pārliecību.

“Neapšaubāmi, ka dažu kolēģu aktivitātes un izteikumi, un reaģēšanas veids uz visai sabiedrībai aktuāliem jautājumiem iedragā uzticamību arī biedrībai kā tādai.

Nu, tas ir pavisam īsa laika jautājums, kad šī reputācija, es ļoti ceru, tiks arī atjaunota,” pauda kardiologs Latkovskis.

Būtiski atzīmēt, ka tieši šī ārstu profesionālā organizācija Latvijā veic divus svarīgus uzdevumus: sertificē ārstus un var ārsta sertifikātu arī apturēt vai anulēt. Latvijas Televīzija uzrunāja vairākus valdē aizvien esošos ārstus. Daļa teica, ka viedoklis būtu jāsaskaņo ar prezidenti, citi teica, ka komentāriem nav laika.

Biedrības valdes locekle Anda Nulle norādīja: “Situācija valdē ir sarežģīta, bet, manuprāt, šis ir organizācijas iekšējais jautājums (..).

Tāpat kā vēlētāji dabū tos deputātus, ko paši ievēlē, tā arī LĀB biedri ievēlē prezidenti un valdi. Un vēl – man ir ļoti žēl, ka publiskajā telpā izskanējušie ārstes Ilzes Aizsilnieces viedokļi tiek saistīti ar LĀB.”

Savukārt LĀB valdes locekle Valentīna Berga atzīmēja: “Es vēl nevienā valdē neko sliktu, peļamu vai kriminālu neesmu saskatījusi. Bet arī pašiem jāmāk uz visu paskatīties kritiski dzīvē, jo mēs esam ārsti. Plašāku futbola laukumu pārskatīt, ne tikai vienu uzvārdu un tad to locīt no rīta līdz vakaram.”

No vadības atbildes piekrita sniegt jaunais biedrības viceprezidents Māris Pļaviņš. Viņš uzsvēra, ka atsevišķos jautājumos prezidente paudusi savu personīgo viedokli. Un jau pēc aptuveni pusgada varēs vēlēt jauno prezidentu un valdi.

“Biedru debatēs vakar izskanēja viedoklis, ka tik aktīvi un pārliecinoši kā biedrība darbojas aizvadītajos gados, tā nav darbojusies nekad.

Tāpēc bija biedri, kas vēlēja dakterei Aizsilniecei arī turpināt vadīt biedrību vēl uz vienu termiņu.”

Pašlaik Ārstu biedrības valdē strādā 12 cilvēki un tā ir lemttiesīga. 

KONTEKSTS:

Ārstu biedrībā jau iepriekš bija bažas par tās spēju sadarboties, ņemot vērā atšķirīgās pieejas un redzējumu. Problēmas izgaismojusi Covid-19 pandēmija – daļai valdes nebija pieņemami valdes priekšsēdētājas Ilzes Aizsilnieces izteikumi saistībā ar Covid-19 profilakses pasākumiem. 

Aizsilniece septembra sākumā publicēja atklātu vēstuli, kurā ieteica atcelt sejas masku valkāšanu skolā, kā arī mainīt Covid-19 testēšanas pieeju bērniem un jauniešiem. Valde pat vienojās par īpašas darba grupas izveidošanu, kura ir tiesīga biedrības vārdā runāt par Covid-19 jautājumiem. Viņus neapmierināja, ka Aizsilniece neaicina iedzīvotājus lietot nozīmīgāko pandēmijas apkarošanas līdzekli – vakcinēties pret Covid-19. 

Sadarbību ar biedrību pārtrauca Latvijas Jauno ārstu asociācija, un no ārstu biedrības valdes aizgājis bijušais Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti