Panorāma

KNAB sāk izmeklēšanu pret Dombrovski

Panorāma

Hokejists Sandis Ozoliņš politikā - katastrofa vai jauna zvaigzne?

Vēlētāju skaits un mandātu sadalījums

LTV skaidro: Kā aprēķina mandātu skaitu EP vēlēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēc Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām ne viens vien interesējies, kā notiek deputātu mandātu sadalījums. Kā var veidoties situācija, ka Latvijas Krievu savienībai, kas vēlēšanās ieguva sešus  procentus balsu, tiek viens mandāts Eiropas Parlamentā tāpat kā Nacionālajai apvienībai, kas ieguva 14 procentus balsu? Tas skaidrojams ar Latvijā ieviesto vēlēšanu sistēmu.  

Pasaules praksē ir vairākas vēlēšanu sistēmas. Piemēram, par tā saucamo D'Onta sistēmu tiek uzskatīts, ka tā darbojas nedaudz par labu lielajām partijām. Latvijā izvēlēta cita - Senlāga sistēma, pēc kuras mandātu sadalījums precīzāk atbilst iegūto balsu skaitam. Pirmais solis ir noteikt, kuras partijas pārvarējušas 5% barjeru. Tālāk vietu dalīšana notiek pēc matemātiskas formulas.  

Lai sadalītu mandātus, katras partijas iegūtais balsu skaits tiek dalīts ar nepāra skaitļiem.

Ja paņemam „Vienotību” kā piemēru, tad viņu iegūtos 204 tūkstošus balsu vispirms izdala ar 1, tad ar 3, 5, 7 utt.

To pašu izdara arī ar visu pārējo partiju rezultātiem.  Tālāk rezultātu tabulā astoņus lielākos rezultātus ieguvušajām partijām tad arī aiziet mandāti. Šis algoritms nodrošina, ka vietu skaits sadalās proporcionāli iegūtajām balsīm. Šādu sistēmu mandātu sadalē Latvijā lieto visās vēlēšanās.

Ja būtu bijis jāievēl par vienu cilvēku vairāk, tad nevis kāda no partijām, kurām šobrīd ir viens pārstāvis, tiktu pie vēl viena mandāta, bet gan "Vienotība" iegūtu sev piekto pārstāvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti