Panorāma

Vai "Rīgas satiksmei" draud maksātnespēja?

Panorāma

Ā. Stabiņa atbrīvota no apcietinājuma

KNAB ķeras klāt "Rīgas kartei"

KNAB par kukuļošanu aizturējis uzņēmēju un «Rīgas satiksmes» amatpersonu Brandavu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 2 mēnešiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās par kukuļošanu aizturējis partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) biedru, uzņēmuma "Rīgas karte" valdes locekli un pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme" amatpersonu Aleksandru Brandavu, liecina LTV rīcībā esošā informācija.

LTV zināms, ka izmeklētāji veikuši kratīšanu uzņēmuma birojā un pēc septiņiem no rīta starptautiskajā lidostā "Rīga" aizturējuši Brandavu.

Birojs otrdien sācis kriminālprocesu par valsts un privāto akcionāru kopuzņēmuma SIA "Rīgas karte" amatpersonas izdarītiem, iespējams, noziedzīgiem nodarījumiem, proti, kukuļdošanu un starpniecību kukuļošanā, informēja KNAB.

Krimināllietas materiāli satur ziņas par kukuļa nodošanu starpniekam tālākai nodošanai amatpersonām, lai tās, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu darbības kukuļa devēja interesēs.

Kriminālprocesā aizturēta viena persona. LTV rīcībā esoša informācija liecina, ka aizturēts ir Brandavs. Detalizētāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu KNAB sniegs, līdzko tas būs iespējams, nekaitējot izmeklēšanas interesēm.

Sazināties ar Brandavu Latvijas Radio nav izdevies, savukārt “Rīgas satiksmes” runasvīrs Viktors Zaķis informēja, ka amatpersona ir ilgstoši uz slimības lapas – kopš brīža, kad toreizējais uzņēmuma pagaidu vadītājs Anrijs Matīss aicināja Brandavu izvēlēties starp darbu “Rīgas satiksmē” un “Rīgas kartē”.

Jaunais "Rīgas satiksmes" vadītājs Ernests Saulītis uz jautājumu, vai Brandavs turpinās darbu Rīgas Satiksmē, atbildēja kodolīgi: “Es ceru, ka nē”

Viktors Zaķis: “Rīgas satiksmei” nav informācijas par Brandava aizturēšanu
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

 Oficiālās informācijas par Brandava aizturēšanu uzņēmumam nav.  

Spriežot pēc amatpersonas deklarācijas, Brandavs, kurš pēc izglītības ir kordiriģents, 2017. gadā “Rīgas kartē” nopelnījis vairāk nekā 147 000 eiro, bet Rīgas satiksmē – 31 400 eiro. Viņš ir arī patiesais labuma guvējs uzņēmumā “Rīgas mikroautobusu satiksme” un dāsni maksājis biedru naudas partijai “Gods kalpot Rīgai”. Pēdējos astoņos gados – aptuveni 100 000 eiro.  

KONTEKSTS:

“Rīgas kartē” 51% pieder "Rīgas satiksmei", bet 49% privātam akcionāram. Uzņēmums  uztur transporta e-talonu sistēmu, autostāvvietu aparātus un norēķinu termināļus Rīgas skolu ēdnīcās. “Rīgas satiksme” par šiem pakalpojumiem pērn “Rīgas kartei” samaksājusi 27,7 miljonus eiro. 

Rīgas pašvaldības uzņēmums "Rīgas satiksme" pastiprinātā sabiedrības uzmanības lokā nonāca saistībā ar tā saukto "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu. Saistībā ar šo lietu pērn decembra vidū atkāpās "Rīgas satiksmes" valde, bet tās bijušais ilggadējais vadītājs Leons Bemhens nedaudz vēlāk tika apcietināts.  Lietas ietvaros apcietinātas piecas personas un veikti vairāki desmiti kratīšanu, tajā skaitā  arī Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā.  

Uzņēmumā tika veikts audits un iepriekšējais "Rīgas satiksmes" valdes pagaidu vadītājs Anrijs Matīss stāstīja, ka auditori secināja - uzņēmumam aprēķinātās dotācijas bijušas mazākas, nekā nepieciešams. Matīss pastāstīja, ka auditori vērtēja trīs KNAB uzmanību pievērsušos iepirkumus no juridiskā viedokļa, “vai tika ievērotas procedūras, vai iepirkumu nosacījumi atbilda likuma prasībām, vai vērtēšana bija korekta”.

Matīss gan atturējās nosaukt konkrētus zaudējumu apjomus, vien atzīstot, ka tie ir vairāki miljoni eiro. Viņš atzina, ka dotācijas bija aprēķinātas mazāk, nekā uzņēmumam pienāktos. Piemēram, pagājušajā gadā dotācijas bija aprēķinātas par 11,6 miljoniem mazāk, nekā pēc tā laika pašizmaksas un pārvadājumu apjomiem pienāktos, iepriekš teica Matīss.

Pagājušajā gadā uzņēmumam peļņas nebija, pēc neauditētajiem rezultātiem zaudējumi ir aptuveni 3 miljoni eiro, atklāja Matīss. Viņš arī norādīja, ka līgums ar “Rīgas mikroautobusu satiksmi”, kurš stājās spēkā decembrī, uzņēmumam ir neizdevīgs, un decembrī vien radīja 600 000 eiro zaudējumus.

Matīss otrdien, 5. martā, atkāpās no amata, savu lēmumu skaidrojot ar atbalsta trūkumu pārmaiņām uzņēmumā no akcionāra - Rīgas domes puses. Matīss norādīja, ka "Rīgas satiksmei" nav jādomā tikai par to, kur dabūt naudu, bet arī par to, kā samazināt nepieciešamo dotāciju apjomu.

"Sākotnēji atbalsts bija liels. Tika gatavoti vērtējumi, atzinumi un auditi. [Kopš] Ušakova kungs nolēmis kandidēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās, šis atbalsts ir zudis," teica Matīss. Vaicāts par savu tālāko rīcību, Matīss atgādināja, ka ceturtdien un piektdien viņam bijušas garas sarunas ar RD priekšsēdētāju un tika panāktas vienošanās par veicamajiem darbiem. "Visticamāk, šādu lēmumu es pieņemšu šodien. Man ir sagatavots iesniegums, kuru šodien iesniegšu," teica Matīss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti