Sadaļas Sadaļas

Kā iestāties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā?

Latvijas augstskolās tuvojas beigām jauno studentu uzņemšana un to starpā ir arī Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija. Tur notiek iestājpārbaudījumi, uz kuriem nāk gan nupat skolu beigušie, gan speciālisti – juristi vai ārsti. Lai iestātots akadēmijā, ir jāiziet vismaz trīs grūtas atlases kārtas, un tas ne visiem ir pa spēkam. 

Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija – vienīgā militārā mācību iestāde valstī. Šogad tā uzņems 120 studentus, kas ir vairāk nekā pērn. Taču pirms uzņemšanas topošajiem studentiem ir jānokārto pārbaudījumi. Jāuzrāda iegūtas izglītības dokumenti, tiek pētīta katra topošā studenta pagātne, veikta psihodiagnostika, pārbauda arī fizisko sagatavotību un veselības stāvokli.

Vairākumam studēt gribētāju klibojot tieši veselība. Visvairāk jauniešu nāk ar hroniskām sirds un muguras slimībām.

Trešajā atases atlases kārtā paredzēti speciālie uzdevumi. Te vērtē, kā topošie studenti uzvedas sarežģītās situācijās, kā plāno un domā loģiski. Šī atlases kārta ir kā deserts Elvim, kurš grib studēt akadēmijā, bet patreiz ir ēdināšanas servisa speciālists. Elvis šogad pabeidza Ventspils tehnikumu.

"Grupai bija jānonāk no punkta A uz punktu B, ar virves palīdzību bija nasta jāpārnes uz otru pusi," par speciālo uzdevumu stāsta puisis. Viņš atzīst, ka sākumā uzdevums licies diezgan atbildīgs un sarezģīts, bet "pēc tam ar komandu izplānojam visu, sapratām, ka nav tik sarezģīti".

Latvijā profesionāla armija ir jau gandrīz desmit gadu, taču problēmas tajā nemainoties, Latvijas Televīzijai saka Nacionālo bruņoto spēku Rekrutēšanas un atlases centra Atlases daļas priekšnieks kapteinis Rihards Rozenbaums. Vājas matemātikas un vēstures zināšanas mūsdienu armijā ir nepieļaujamas.

"Jauniešiem pietrūkst šīs loģiskās domāšanas. Viņi vēl zina formulas, māk šīs formulas pielietot, bet loģiskā domāšana viņiem klibo. Klibo arī lēmumu pienemšana un atbildība par saviem lēmumiem," skarbi atzīst kapteinis.

Piektā daļa no tiem, kas vēlas saistīt savu dzīvi ar militāro dienestu – sievietes. Viena no tām cer būt arī Līga, kura ir aviācijas inženiere. Armijā viņa vēlas atrast karjeras iespējas un stabilu atalgojumu.

Līga atzīst, ka pārbaudījumi, lai iestātos akadēmijā, ir grūti, jo viņai atšķiroties fiziskā sagatavotība. "Līdz ar to uzdevumus ir grūtāk veikt, bet mēs cīnāmies, darām visu kopā," viņa saka optimistiski. 

Kā vēstīts, šogad pieprasītākās studiju jomas Latvijas augstskolās ir datorzinātnes, medicīna, tiesību zinātne, kā arī būvniecība. Studentu izvēles lielā mērā sakrīt arī ar darba devēju ieteikumiem, kurās jomās trūkst speciālistu. 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt