JRT rekonstrukcija: Vienojas izbeigt tiesāšanos, būvnieks pametīs būvlaukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) un pilnsabiedrība “RERE Būve 1” vienojušās par tiesas procesu izbeigšanu Jaunā Rīgas teātra (JRT) rekonstrukcijas lietā, paziņojumā medijiem informēja VNĪ. Panāktā vienošanās paredz, ka abas puses atsauc tiesā iesniegtās prasības un izbeidz attiecīgās tiesvedības.

VNĪ prioritāte ir pabeigt Jaunā Rīgas teātra (JRT) rekonstrukciju paredzētajā termiņā - līdz 2022. gada vasarai.

“Mūsuprāt, panāktā vienošanās ir labs kompromiss, kas ļauj izbeigt strīdu, novērš virkni problēmu, un mēs varam mierīgi turpināt jauno būvniecības iepirkumu,” skaidroja valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

Panāktā vienošanās paredz, ka abas puses atsauc tiesā iesniegtās prasības un izbeidz attiecīgās tiesvedības.

Panāktās vienošanās ietvaros “RERE Būve 1” nodod VNĪ būvlaukumu, būvmateriālus un demontētos materiālus, kas nepieciešami tālākai ēkas rekonstrukcijai, kā arī vienošanās ietvaros paredz kompensāciju blakus esošo ēku bojājumu novēršanai un objektā veicamajiem konservācijas darbiem, un atmaksā avansu.

Savukārt VNĪ norēķinās par būvsabiedrības reāli paveiktajiem, bet vēl neapmaksātajiem darbiem.

Iepriekš, laužot līgumu ar būvnieku, VNĪ galvenās pretenzijas bija par darbu drošību, to kvalitāti un termiņu ievērošanu. “RERE Būve 1” nepiekrita līguma laušanai un vērsās tiesā, lai uzteikumu atzītu par spēkā neesošu un  noteikt jaunu līguma izpildes termiņu. Šajā lietā tiesa piemēroja prasības nodrošinājumu – aizliegumu VNĪ slēgt līgumu par tālākajiem JRT būvdarbiem. Savukārt VNĪ iesniedza tiesā prasību par 209 852 eiro liela līgumsoda piedziņu.

“Neatkarīgi no tā, vai tiesas piemērotais prasības nodrošinājums tiktu atcelts, visticamāk, būtu jāturpina tiesāties par pieeju objektam, būvmateriālu un demontēto materiālu atgūšanu. Tieši tādēļ esam apmierināti ar to, ka ir noslēgta vienošanās, attiecībām ar “RERE Būve 1” JRT rekonstrukcijas projektā varam pielikt punktu un visu savu uzmanību veltīt teātra pārbūvei,” uzsvēra VNĪ valdes priekšsēdētājs.

Jau septembrī VNĪ izsludināja jaunu iepirkumu JRT būvniecībai, kas paredz projekta realizāciju atbilstoši arhitektes Zaigas Gailes iecerei un teātra vajadzībām. Iepirkumā ir iestrādāts “projektē un būvē” princips, kas ļaus pasūtītājam labāk kontrolēt izmaksas, termiņus, kā arī uzlabos darba koordināciju starp pasūtītāju, būvnieku un projektētājiem. Piedāvājumu iesniegšana noslēgsies janvāra beigās.

KONTEKSTS:

Pirms gada VNĪ noslēdza aptuveni 20 miljonu eiro vērto līgumu par JRT atjaunošanu VNĪ ar "ReRe būve 1". Darbi objektā tika apturēti pagājušā gada novembra beigās, kad būvnieki pamanīja bojājumus blakus ēkās.

Jūlija beigās VNĪ paziņoja, ka lauzīs līgumu ar JRT būvnieku un meklēs jaunu, kā arī prasa piedzīt līgumsodu gandrīz 210 000 eiro. Uzņēmuma darbā konstatēti pārkāpumi kvalitatīvā būvniecībā un termiņu neievērošana. Savukārt būvniecības uzņēmums norādīja, ka tiekot vainots par kļūdām tehniskajā projektā, ko izstrādājis "Zaigas Gailes birojs un partneri", savus pārkāpumus noliedz un līgumsodu labprātīgi nemaksās.

VNĪ pēc līguma laušanas ar būvniekiem plānoja 13. augustā pārņemt JRT būvlaukumu, bet būvnieki uzskata - kamēr notiek tiesa par līgumu, nav pamata atstāt būvlaukumu. Tiesa apmierināja būvnieku blakus prasību - kamēr iztiesā strīdu par līgumu, aizliegt VNĪ slēgt jaunu līgumu ar citiem būvniekiem JRT projektā.  

Plānotais JRT rekonstrukcijas budžets ir 31 miljons eiro, no tā būvniecībai atvēlēts 21 miljons eiro, bet pārējos izdevumus veido būvuzraudzība, tehnoloģijas un aprīkojums, kā arī ārvalstu ekspertu darbs. "ReRe būve 1" piedāvāja valstij noslēgt mierizlīgumu attiecībā uz JRT rekonstrukcijas projektu, solot segt daļu no papildu izdevumiem. Darbi tiktu pabeigti 2022. gada martā un izmaksātu par 2,6 miljoniem eiro vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti