Ārpus Rīgas

Par vienu no sakoptākajām vietām Ziemupē kļuvis Dvēseles veldzes dārzs

Ārpus Rīgas

Daugavpilī atjauno degradētās industriālās zonas

Gads kopš zēna bojāejas Varakļānu aprūpes centrā: Kriminālprocess iestrēdzis

Gads kopš zēna bojāejas Varakļānu aprūpes centrā: Kriminālprocess iestrēdzis, lifts arvien nestrādā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Kopš traģēdijas, kad Varakļānu aprūpes centra lifta šahtā iekrita un bojā gāja nepilnus divus gadus vecs bērns, apritējis jau gads, tomēr lietas izmeklēšana joprojām nav beigusies. Liftu Varakļānu veselības aprūpes centrā nevar ne pārbūvēt, ne izmantot apmeklētāji joprojām, tā kā policija gaida ekspertīžu rezultātus, lai varētu turpināt izmeklēt uzsākto kriminālprocesu. Līdzīgu pacēlāju pārbaude visā valstī uzsākta vien pirms mēneša.

Pērnā gada 10.augustā varakļāniešu Elstu ģimene pēc ciemošanās pie radinieces Varakļānu aprūpes centra trešajā stāvā nolēma izmantot ēkā esošo liftu. Pirmais lifta kabīnē ieskrēja nepilnus divus gadus vecais dēlēns. Un, kamēr vecāki vēl bija aptvēruši, zēns jau bija iekritis 34 cm platajā spraugā, kas izveidojās starp lifta kabīni un celtnes sienu. Zēns gāja bojā.

Kopš traģēdijas apritējis gads. Varakļānu aprūpes centra ēkā lifts, ko pēc uzsāktā kriminālprocesa apzīmogoja policija, joprojām nedarbojas.

Satiktie aprūpes centra iemītnieki un vietējie iedzīvotāji atzīst, ka lifts jeb pacēlājs šeit ir ļoti nepieciešams, un šobrīd slimniekiem ratiņkrēslos pārvietošanās bez tā pa trīsstāvu ēku ir apgrūtināta.

“Mēs tur nestaigājam. Slimnieku transportam tas vairāk vajadzīgs. Bet mēs kāpjam pa trepēm, citi nav tik slimi, ka būtu jāved ar liftu. Ja lifts būtu, būtu labi. Bet kaut kādas tur problēmas ar to liftu. Tantes brauks, viņas arī agrāk braukāja no tās sociālās mājas”, lifta nepieciešamību akcentē vietējā iedzīvotāja Rita, kurai veselības centrā atrodas radiniece.

“Mums ir guloši cilvēki, cilvēki ar kustību traucējumiem. Šobrīd mēs izmantojam ķēžu pacēlāju, pa vienam cilvēkam lēnām pa trepēm mēs varam nolaist. Mēs to izdarām vajadzības gadījumā, kaut kādas reizes ārā izvest, bet ikdienā viņiem nav brīva pārvietošanās,'' uzsver arī Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja Dina Inķēna, kura skaidro, ka funkcionējošs lifts ēkā vēl nebūs tik ātri, jāgaida lietas izmeklēšanas rezultāti: “Lifts slēgts. Klasificēts kā lietiskais pierādījums, un mums nav nekādu atļauju to pārbūvēt.”

Lai arī policija kriminālprocesa ietvaros uzsākusi lietas izmeklēšanu vēl pirms gada, pagaidām laiku, kad varētu runāt par tās rezultātiem, nosaukt nevar.

Madonas policijas iecirkņa Kriminālpolicijas priekšniece Inga Randare uzsver, ka policija savu darbu līdz zināmai stadijai ir izdarījusi. Tagad tiek gaidīti ekspertīzes rezultāti: “Mēs paši cerējām, ka šī izmeklēšana būs beigusies jau līdz šim brīdim, kad ir pagājis gads no notikuma brīža.

Diemžēl izmeklēšana ir ievilkusies būvniecības ekspertīzes dēļ. Mēs šo ekspertīzi gaidām no šā gada februāra. Diemžēl valstī ir tāda situācija, ka ātri tas nenotiek. Tā ir maksas ekspertīze, un līdz ar to šis process ir ievilcies.

Par kaut kādiem konkrētiem termiņiem es runāt nevaru,'' saka Randere.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa uzskata, ka Varakļānu traģēdijā primārā atbildība būtu jāuzņemas lifta uzstādītājiem, kas ir liftu iekārtojuši vietā, kur tas nedrīkstēja būt - šahtā, kas liftam bija par lielu.

Traģēdija Varakļānu veselības centrā atklāja arī daudzas citas nepilnības, kas saistītas tieši ar pacēlāju un liftu darbību visā Latvijā. Baiba Vītoliņa stāsta, ka tieši pēc šī konkrētā negadījuma ir panākts, ka tādi pacēlāji šobrīd tiek reģistrēti bīstamo iekārtu reģistrā: “Tieši šāda veida pacēlājus pirms tam inspicētāji neuzskatīja par bīstamām iekārtām, viņus nereģistrēja un nepārbaudīja, līdz ar to tie faktiski eksistēja bez pārbaudēm. Eksperti izvērtēja šo pacēlāju, un bija diezgan garas diskusijas, un gala rezultātā tika panākt vienošanās, ka viņām [iekārtām] tomēr jābūt iekļautām reģistrā. Šāda veida pacēlāji tiek diezgan aktīvi šobrīd uzstādīti, jo ir pieejams finansējums no Eiropas Savienības fondiem.”

Pēc Varakļānu traģēdijas reģistrā iekļauti jau 20 līdzīgi pacēlāji, kas turpmāk tiks arī pārbaudīti. Taču pārbaudes par pacēlāju atbilstību normatīvajiem aktiem tika uzsāktas tikai šā gada jūnijā.

Bet Varakļānu veselības centrā lifts aizzīmogots un joprojām jau gadu izmantots netiek. Pārbūves darbi no pašvaldības puses tiks uzsākti uzreiz pēc būvekspertīzes slēdziena un izmeklēšanas rezultātu saņemšanas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti