Panorāma

Neaizliegs nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas

Panorāma

Saulgriežu nakts Stonhendžā

Kapseļu ielas bērnunamā svin Saulgriežus

FOTO: Arī Saulgriežos ģimenes var satikt Kapseļu ielas bērnunama audzēkņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 11 mēnešiem.

“Es būtu laimīga, ja Kapseļu ielas bērnunams būtu tukšs un tā durvis varētu aizvērt pavisam. Taču, lai tas notiktu, cilvēkiem jābūt informācijai par to, kādi bērni dzīvo bērnu namā, ir jāmaina aizspriedumi,” tā saka iestādes vadītāja Ilze Dzene, kura sarīkojusi Saulgriežu svinēšanu Kapseļu ielas bērnunamā – iestādē, kas ilgu laiku ir bijusi slēgta sabiedrības acīm.

Kapseļu ielas bērnunams, līdzīgi kā daudzas citas bērnu aprūpes iestādes ilgstoši nav bijis pieejams viesiem. Iestādes jaunā vadība ir ienesusi jaunas vēsmas – arvien biežāk sabiedrība tiek aicināta iesaistīties bērnunama bērnu dzīvē. “Parasti mēs vieni paši savā pulciņā, bet katru gadu esam atzīmējuši,” saka speciālā pedagoģe Mudīte.

Šīs ir pirmās Saulgriežu svinības bērnunamā, kurās ir aicināts piedalīties ikviens, un tā ir arī iespēja iepazīties ar potenciālajām viesģimenēm, audžuģimenēm vai aizbildņiem.

“Man ir īsa pieredze, bet tā rāda, ka divi, trīs pasākumi, un tajos kāds ir šos bērnus ieraudzījis. Trīs bērni – divi bērni jau šobrīd ir mājās, un trešais ir ceļā uz mājām. Ja es redzu, ka tas nes manu mērķi – bērns un ģimene, tad es to turpināšu kultivēt,” stāsta Dzene.

Uz aicinājumu muzicēt Kapseļu ielā Saulgriežos atsaukušies vairāki mūziķi – viens no tiem komponists Jēkabs Nīmanis, kura vecvectēva brālis - bērnu ārsts, arī Jēkabs Nīmanis, pagājušā gadsimta pirmajā pusē dibinājis šo iestādi. Viņš šo namu ir dibinājis – pirmais bērnudārzs Latvijā.

Taču viņš ieradies ne šī iemesla dēļ, bet lai muzicētu. “Es spēlēju mūziku, un es vienmēr gribu darīt to pēc iespējas labāk, un man patīk, ja cilvēki priecājas – vai tie ir veci, jauni,” saka Nīmanis.

Saulgriežu svinības ir iespēja satikties arī pārējo valsts sociālās aprūpes centra Rīga filiāļu bērniem un darbiniekiem. Te sabraukuši arī vairāki bērni gan no Pļavnieku, gan Baldones, gan Teikas filiālēm. Galvenais mērķis – bērniem palīdzēt atrast ģimeni, taču tiek domāts arī par to, kā izvest bērnus no ikdienas vides un parādīt, kā tiek svinēti svētki.

“Mūsu bērni sanāk kopā ar visiem citiem bērniem arī no citām filiālēm un citiem draugiem un arī šodien, gatavojoties šiem braucieniem, arī viņi priecājās un gatavojās, un ar audzinātājām pina vainadziņus,” saka Pļavnieku sociālās aprūpes centra vadītāja Ilona Kunsberga.

KONTEKSTS:

Pēc sabiedrisko mediju pievērstās uzmanības Kapseļu ielas bērnunamā notiekošajam un pēc konstatētā, ka bērni netiek pienācīgi aprūpēti un faktiski pamesti novārtā, ir mainīta aprūpes centra vadība, bērni vecumā līdz 4 gadiem tagad ir audžuģimenēs, viens bērniņš ir pat atgriezies savā bioloģiskajā ģimenē. Kopumā bērnu skaits šajā filiālē triju mēnešu laikā no 48 samazinājies līdz 41.  

Pēcāk LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vēstīja, ka Kapseļu ielas bērniem ilgstoši ir doti spēcīgi un atkarību raisoši trankvilizatori. Tāpat tika konstatēts, ka kaites nebija atrastas arī it kā “visslimākajam bērnam”, kas tajā laikā mitinājās Kapseļu ielā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti