Kapseļu ielas bērnunamā konstatē fizisku un emocionālu vardarbību

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) pārbaudē valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) “Rīga” filiālē “Rīga”, kas atrodas Kapseļu ielā 31/18, konstatējusi būtiskus bērnu tiesību pārkāpumus, tostarp gan fizisku, gan emocionālu vardarbību pret bērniem, informē Labklājības ministrijā (LM).

Pārbaudes laikā konstatēts, ka tiek pieļauta emocionāli un fiziski vardarbīga attieksme pret bērniem un atsevišķos gadījumos pakalpojumi tiek sniegti viņiem nepiemērotā vidē.

Piemēram, secināts, ka bērniem savlaicīgi netiek nomainītas autiņbiksītes. Tāpat bērniem nav individuālu higiēnas piederumu, bieži nav arī sava apģērba.

Pārbaudē arī konstatēts, ka filiālē “Rīga” netiek pienācīgi nodrošināta bērnu veselības aprūpe - nenotiek atbilstoša ārstēšana pēc ārsta noteiktā plāna, netiek savlaicīgi organizētas psihiatra, stomatologa konsultācijas.

Tāpat atklāts, ka pavirši un slikti organizēts bērnu audzināšanas un izglītošanas darbs. Bērniem netiek mācītas elementāras pašaprūpes iemaņas un higiēnas normas.

Pārbaudes laikā konstatēts, ka vispār nav redzams, ka kāds mēģinātu noskaidrot bērna viedokli jautājumos, kas saistīti ar viņiem pašiem. Tas liek secināt, ka šajā institūcijā bērni "diemžēl ir sistēmas elements, nevis personības ar individuālām vajadzībām", norāda LM.

"Pārbaudē atklātais skaidri liecina par ļoti nopietniem un būtiskiem bērnu tiesību pārkāpumiem, kas kategoriski nav pieļaujams. Ja šādi pārkāpumu tiktu atklāti kādā ģimenē vai audžuģimenē, tad bērni no tās acumirklī tiktu izņemti. Mums vienreiz ir jābeidz aizstāvēt institūcijas un vecās sistēmas pastāvēšana," uzsver labklājības ministrs Jānis Reirs ("Vienotība").

Padziļināto pārbaudi VSAC “Rīga” filiālē “Rīga” rosināja LM pēc saņemtām sūdzībām par bērnunamā notiekošo. VBTAI pārbaudi veica sadarbībā ar biedrību “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi”.

LM pēc ziņojuma par pārbaudes rezultātiem sākusi izvērtēt pārkāpumos iesaistīto amatpersonu atbildību.

Filiāle nodrošina ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem līdz divu gadu vecumam, bērniem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem līdz četru gadu vecumam un bērniem invalīdiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu.

Jau ziņots, ka par Kapseļu ielas bērnunamu iepriekš stāstīja Latvijas Radio rubrikā "Sistēmas bērni". Bērnunamā tobrīd mitinājās  54 bērni. Astoņi no viņiem – zīdaiņi, pārējie nedaudz lielāki bērni. Šeit nogādājot bērnus gan no Rīgas, gan attālākām pašvaldībām. Mazākie bērni, kas ir veseli, šeit pavadot vidēji trīs nedēļas, slimākie – līdz pat 18 gadu vecumam, iepriekš norādīja bērnunamā.

Nesen šajā bērnunamā operācijā "Zīdaiņu aukle" pabija Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens" – tā žurnāliste bērnunamā divas nedēļas strādāja par aukli. Viņas redzēto un konstatēto LTV raidījumā "Aizliegtais paņēmiens" varēs vērot nākampirmdien, 6. novembrī, plkst.19.30. Tāpat par bērnunamā novēroto stāstīs Latvijas Radio raidījumā "Īstenības izteiksme" pirmdien, 6. novembrī, plkst.12.30.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti