Dzērbenes un Taurenes konflikts – pirmo reizi pagastu strīdā par skolu slēgšanu iesaista valsti

Divu Vecpiebalgas novada pagastu – Taurenes un Dzērbenes – iedzīvotāji savu attiecību skaidrošanā par to, kurā no ciemiem atradīsies pamatskola, nonākuši līdz Izglītības kvalitātes valsts dienestam (IKVD).

Dienests devies apsekot abu skolu ēkas, lai nospriestu, kurā no tām ir piemērotāka infrastruktūra pamatskolas vajadzībām. IKVD slēdziens nonācis pretrunā ar iepriekš pašvaldībā nolemto, ka pamatizglītības programmu vajadzētu īstenot Taurenē. 

Dienestā skaidro, ka konsultācijas izglītības iestādēm sniedz bieži, bet šādā formā izvērtējums lūgts pirmo reizi.

“Būtībā tas uzskatāms par izņēmuma gadījumu,

jo lēmums par to, kur īstenot pašvaldības dibinātas izglītības iestādes izglītības programmas, jebkurā gadījumā jāpieņem pašvaldībai,” skaidro IKVD pārstāve Jana Veinberga.

Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš norāda, ka pašvaldība lēmumu par abu skolu reorganizāciju pieņēmusi jau februārī. Deputāti nobalsojuši, ka pamatizglītības programma īstenojama skolā Taurenē. Tomēr pēc iedzīvotāju sūdzībām lūgts IKVD izvērtējums. Sagaidot dienesta atbildi, pašvaldība domās par turpmāko situācijas risinājumu.

Dienestā portālu LSM.lv informēja, ka atbildē pašvaldībai IKVD aicina Vecpiebalgas novada domi pārskatīt tās pieņemto lēmumu, jo, apsekojot abas skolas, par piemērotāku pamatizglītības apguvei atzīta Dzērbenes skola.

Savā atzinumā dienesta pārstāvji norāda uz Taurenes skolas telpu šaurību, jo tā celta sākumskolas vajadzībām. IKVD speciālisti šaubās arī par atsevišķu mācību priekšmetu obligātā satura apguves iespējām Taurenes pamatskolā. "Piemēram, zāles zemo griestu dēļ nav viennozīmīgi izprotams, vai un kādā veidā Taurenes pamatskolā varētu apgūt pamatprasmes tādos sporta veidos kā basketbols, futbols, volejbols, handbols un citi," norādīts speciālistu atbildē pašvaldībai.

IKVD atzīst, ka Dzērbenes vispārizglītojošās un mūzikas pamatskolas rīcībā ir plašāks mācību līdzekļu klāsts.

KONTEKSTS:

Skolu tīkla reforma paredz, ka Vecpiebalgas novadā četras pašvaldības izglītības iestādes pārtaps divās. Proti, Inešu pamatskola tiks pievienota Vecpiebalgas vidusskolai, savukārt Dzērbenes vispārizglītojošās un mūzikas pamatskolu paredzēts apvienot ar Taurenes pamatskolu, izveidojot Vecpiebalgas novada pamatskolu.

Dzērbenes un Taurenes iedzīvotāji lēmumu uztvēra ļoti sāpīgi. Lai gan skolas atrodas aptuveni piecu kilometru attālumā viena no otras, katra pagasta iedzīvotāji savas skolas zaudēšanu uzskata teju par nāves spriedumu ciema pastāvēšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt