Panorāma

Igauņu skaits Latvijā sarūk

Panorāma

I. Koļegovai izvirzītas apsūdzības

Skolu reorganizēšana laukos saspīlē iedzīvotāju attiecības

Skolu reforma Vecpiebalgas novadā saspīlē divu pagastu attiecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Skolu apvienošana vai likvidēšana lauku reģionos skar ne tikai izglītību un darbavietas, bet sniedzas daudz dziļāk – bažās par sava pagasta identitātes saglabāšanu un nākotnes perspektīvām. Tas kārtējo reizi spilgti parādījās aizvadītajā piektdienā – sabiedriskajā apspriešanā par Dzērbenes un Taurenes skolu nākotni Vecpiebalgas novadā.

No abām skolām nākotnē varēs saglabāt tikai vienu. Lai arī abas skolas šķir vien nepilni pieci kilometri, katra pagasta iedzīvotāji savas skolas zaudēšanu uzskata teju par nāves spriedumu ciema pastāvēšanai. 

Taurenes pamatskolā ir 59 skolēni plus pirmsskolas grupiņas. Ēka neliela, līdz ar to lētāk uzturama. Prasīs mazāk ieguldījumu. Pašvaldība prognozē, ka apvienošanas gadījumā šeit mācīties izvēlēsies vairāk bērnu.

Šīs skolas mīnusi – tā ir celta kā bērnudārzs-sākumskola un tikai vēlāk pārtapusi par pamatskolu. Līdz ar to pielāgotajās bērnudārza telpās ir caurstaigājamas klases, tāpat – virtuve par mazu, lai apgādātu visus ēdājus. Ja bērnu skaits augs – vietas būs par maz.

 

 Dzērbenes vispārizglītojošajā un mūzikas pamatskolā ir 47 skolēni, plus mūzikas skola un bērnudārza grupas. Tā atrodas plašā ēkā, kas celta kā skola, ir pilnīgi jauns sporta stadions un moderna virtuve, kurā gatavo arī daļu ēdiena Taurenes skolai. Skolā ir attīstīta mūzikas programma.

Šīs skolas mīnusi - augstākas uzturēšanas izmaksas un vajadzīgie ieguldījumi lielāki, tajā ir mazāk skolēnu nekā Taurenē, un pie sarūkoša skolēnu skaita telpas būs par lielām.

Tad kuru no divām skolām saglabāt un kuru slēgt?  Pirms Vecpiebalgas novads pieņem gala lēmumu, Kultūras namā notika pēdējā sabiedriskā apspriešana ar Dzērbenes un Taurenes skolēnu vecākiem un iedzīvotājiem.

Pašvaldība gan uzreiz izlabo – nevis vienu skolu slēdz, bet abas apvieno. Taču jautājums paliek – kurā pagastā skola atradīsies? Katra no direktorēm, protams, iestājas par savējo.

“Mēs vēlējāmies, [..] ka Taurenē ir skola – pirmās 9 klases, ka Dzērbenē veidojas mūzikas skola ar vairākām programmām, ka Inešos veidojas mākslas skola. [..] Un Vecpiebalgā paliek vidusskola,” stāstīja Taurenes pamatskolas direktore Lilita Ozoliņa.

Dzērbenes vispārizglītojošās un mūzikas pamatskolas direktore Ērika Arāja savukārt norādīja, ka Dzērbenē “ēka ir kā skola – un šeit būtu piemērota vieta skolai”. “Mums šeit ir mūzikas skola, kur tūlīt pēc mācību stundām mazie bērni sāk vienos nodarboties ar mūziku, pēc tam brauc no visām citām skolām lielie bērni, vecākie skolēni. Un ļoti labi sakārtota diena bērniem izveidojas,” stāstīja Arāja.

Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Indriķis Putniņš (“Novada attīstībai”) uzskata – ja starp abām skolām ir vien daži kilometri, svarīgāk nekā cīnīties par to, kurā ēkā viss notiks, ir diskutēt – kāda būs reorganizētā skola.

“Ja mēs reorganizējam, mēs meklējam jaunu vadītāju, mēs uzstādām vadītājam nosacījumus, ko mēs gribam redzēt, un tad jau vadītājs ir tas, kas veido kolektīvu, kas veido skolu tādu, kas varētu būt pievilcīga arī citu novadu bērniem,” pauda Putiņš.

Tomēr iedzīvotājiem priekšā jau tiek likts konkrēts piedāvājums – skola paliek Taurenē. Visaktīvākie runātāji sanāksmē bija Dzērbenes skolotāji un vecāki, iestājoties par skolu lielākajā no ēkām. Turklāt kompromisam Dzērbenes skolas pensijas vecuma skolotāji esot gatavi darbu pamest, lai dotu vietu Taurenes pedagogiem.

“Viņi būtu bērniem garants. Bērns nāktu [no Taurenes] ar savu skolotāju un būtu daudz mierīgāks. Nesmaidiet – mūsu bērni būtu zaudētāji tādā gadījumā, jo viņiem vairs nebūtu savu skolotāju, bet vienīgais viņu atbalsts būtu viņu “sienas”, kur viņi ir jutušies labi,” norādīja Dzērbenes vecāku pārstāvis Andris Sakss.

Taču runa ir arī par skolu kā pagasta dzīvotspējas un pašapziņas jautājumu. Brīdī, kad sanāksmē Dzērbenes vecāki prasīja, kādēļ neviens taurēnietis neizsakās, iestājās klusums. Līdz saņēmās Taurenes skolotāja Dzintra Brīvība.

Izrādās – plānotā skolu apvienošana uzjundījusi tik daudz emociju, ka atsevišķi dzērbenieši vietnē “Facebook” nomelnojuši otra pagasta skolotājus un iedzīvotājus.

“Jūs sakāt – nu, Taurenes skolotāji, aiziesiet, strādāsiet. Bet dažiem skolotājiem ir ļoti smagi, jo tās sarunas, kas notika, jau notika tiktāl, ka ielīda dažu skolotāju ģimenēs. Vai jūs to saprotat?” jautāja Taurenes skolotāja, un pēc šīs replikas viena skolotāja izskrēja no zāles.

“Vai jūs saprotat, ko jūs esat izdarījuši, piezvanot direktorei un nolamājot vārda vistiešākajā nozīmē?” jautāja Dzintra Brīvība.

Pirmdien pēcpusdienā Vecpiebalgas pašvaldība pieņēma lēmumu palikt pie versijas apvienoto skolu veidot Taurenē.

Uz šāda emocionālā fona arī Taurenes skolas direktore vien noteica – šobrīd nav skaidrs, vai par lēmumu priecāties vai raudāt.

Skaidrs vien tas, ka deputātiem būs arī krietns darbs jāiegulda, lai mēģinātu samierināt apvienošanas procesā neceļos aizgājušās divu pagastu attiecības.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti