Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijā pieejamas rekomendācijas par Covid-19

Ogrē gatavojas plūdiem

Cik gatava plūdiem šogad ir Ogre

Būs plūdi vai nebūs? Vērojot sniega segas un ledus biezumu upēs, jautājums jo īpaši aktuāls ir upju krastos dzīvojošajiem. Pirms septiņiem gadiem plūdi Ogrē ne vien appludināja dzīvojamo māju rajonu, bet laupīja arī kādas sirmgalves dzīvību. Bet cik gatava plūdiem Ogre ir šogad? 

Nakts uz 17. aprīli pirms septiņiem gadiem ogrēnietei Antrai Purviņai atmiņā paliks uz mūžu. Ledum pārraujot Ogres upes dambi pie Norupītes ietekas, vien pāris minūšu laikā applūda vairākas dzīvojamās mājas, tostarp Antras. 

"Jā, nu tāds liels laika posms ir pagājis, bet tās sajūtas ir neaizmirstamas, kā tas viss šeit notika. Un atklāti sakot – tas tāds liels pārbaudījums, protams, dzīvei ir," sacīja Purviņa.

Šo gadu laikā mājai veikts remonts un dzīve atgriezusies ierastajā ritmā. Vien salīdzinājumā ar 2013. gadu, šodien esot daudz lielāka drošības sajūta līdz ar jaunā aizsargdambja izbūvi. 

"Tā kā nu tā drošības sajūta ir, bet, protams, katrai hidrotehniskai būvei nevar būt 100% drošība. Bet katra ziņā sajūta ir daudz mierīgāka un drošāka," norādīja Purviņa.

Ogres novada pašvaldība pēc postošajiem 2013. gada plūdiem piesaistījusi četrus miljonus eiro no Eiropas fondiem un izbūvējusi gan Ogres upes aizsargdambi, gan attīrījusi upes gultni no smilšu sanesumiem pie ietekas Daugavā, kas plūdu laikā ilgstoši veidojušies, upes plūsmām saskaroties nepareizā vietā. Problēma risināta ar molu, kas maina Daugavas plūsmu. 

Ogres novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Špakovskis pastāstīja, ka būve palīdzēs no Ogres upes novadīt ledu.

Savukārt jau aizvadītā gada nogalē Ogres novada pašvaldībā sasaukta tika civilās aizsardzības komisijas sēde. 

"Iemesls bija, lai noskaidrotu atbildīgo iestāžu gatavību kaut kādai plūdu situācijai. Kā mēs redzam, sniega daudzums, kas šogad uzkritis, varētu teorētiski izraisīt plūdus atsevišķās Ogres upes vietās," norādīja Špakovskis.

Jau kopš decembra Ogres novada pašvaldības policijai dots rīkojums pastiprināti uzraudzīt Ogres upes līmeni, kā arī informēt par rīcību plūdu draudu gadījumā applūstošajās teritorijās dzīvojošos. Vairākās vietās pie Ogres upes uzstādīti arī elektroniskie ūdens līmeņa mērītāji, kas pie kritiskās atzīmes nosūta uz telefonu ziņojumu atbildīgajiem speciālistiem.  

"Ja šī īsziņa ir pienākusi, tad jādodas uz vietu sekot līdzi notikumiem upē. Un jāsāk laicīgi pretplūdu pasākumi. Iedzīvotāju brīdināšana, ja nepieciešams, tad arī evakuācija, kaut kāda applūdušo teritoriju atbrīvošana no ledus gabaliem. Ja ir applūduši īpašumi, tad īpašumu uzraudzība, lai kaut kas netiktu nozagts. Tas pasākumu komplekss ir pietiekami liels. Bet pieredze ir, un zinām, ko darīt," stāstīja Špakovskis.

Ja plūdi tomēr būs, tad pašvaldība plūdu novēršanas darbos piesaistīs gan pašvaldības policiju, Zemessardzi, gan Valsts policiju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Ja iedzīvotāji pamana plūdu apdraudējumu, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt