«Brīvās rindas» efekts: Dažās stundās pret Covid-19 vakcinēti 1500 cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Ļaujot nedēļas izskaņā vakcīnu pret Covid-19 saņemt arī iedzīvotājiem ārpus prioritārajām grupām, jau piektdienas, 16.aprīļa, rītā bija vērojamas rindas pie masu vakcinācijas centriem, bet līdz pusdienlaikam trijās pilsētās kopumā vakcinēti 1500 cilvēki. Šajos centros plāno izlietot kopumā 25 000 “AstraZeneca” vakcīnas devu, kuras “aizķērušās” vēl kopš Lieldienām.

ĪSUMĀ:

  • Trīs dienas vairākās pilsētās vakcinācijas centros pret Covid-19 vakcinēties var visi iedzīvotāji.
  • Piektdienas agrā rītā Rīgā pie vakcinācijas centra Krasta ielā jau veidojās rinda un potēšanu sāka pusstundu agrāk.
  • Centrā Krasta ielā piektdien plāno izmantot 2000 devu, un lielās intereses dēļ tā varētu beigties ātrāk nekā centra darba laiks.
  • Arī citviet Jūrmalā un Jelgavā pie vakcinācijas centriem ir rindas un vērojama cilvēku interese.
  • Šajā nedēļas nogalē ir iespēja saņemt “AstraZeneca” vakcīnas, kuras nebija izlietotas jau kopš Lieldienām,

Rīgā rinda jau no agra rīta

Tālis Eipurs par rindu pie vakcinācijas centra Krasta ielā Rīgā
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

Rīgā vakcinācijas centrs Krasta ielā darbu plānoja sākt pulksten 9.00, bet jau ap pulksten 8.30 rindā gaidīja aptuveni 250 cilvēki, un centra koordinatori palīdzēja koordinēt rindu un atvēra centru, portālu LSM informēja aculiecinieki. Jau ap pulksten 9.00 rindā pie “Atta Centre” gaidīja aptuveni 500 cilvēku. 

Kopumā vakcinācijas centrā Krasta ielā piektdien plānots izmantot 2000 vakcīnu devu. Līdz plkst.11.22 ir vakcinēti 738 iedzīvotāji, rindā vēl stāv aptuveni 550. Pēc Vakcinācijas biroja aplēsēm,

vakcīnu šajā centrā pietiks vēl turpmākās aptuveni 2 stundas. 

Lai gan pašlaik plānots ievērot katrai dienai atvēlēto vakcīnu apjomu, tika pārdalīts vēl papildu neliels vakcīnu apjoms no līdzšinējiem krājumiem "Atta" centram.

Vakcinācijas birojs tviterī arī atzina, ka tiekot apsvērta iespēja pārvest vakcīnas uz centriem, kur būs lielāka interese, no tām vietām, kur vakcinēties gribētāju skaits būs mazāks.

Liela interese arī citās pilsētās

“Atvērtajā vakcinācijas rindā” iedzīvotāji tiek aicināti nākt tikai tad, ja tuvākās nedēļas laikā nav jau ieplānots vakcinācijas laiks kādā citā vakcinācijas kabinetā.

Jautājumu gadījumā par centru darbību iedzīvotāji aicināti sazināties arī pa bezmaksas informatīvo vakcinācijas tālruni 8989.

Kopumā līdz plkst.12 vakcinācijas centros Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā ar "AstraZeneca" vakcinēti gandrīz 1500 cilvēku.

Līdz pusdienlaikam Jūrmalā un Jelgavā, saskaitot kopā piektdien jau vakcinētos un rindā stāvētājus, vēl ir pieejamas 500 vakcīnu krājumā katrā centrā.

Ap pusdienlaiku Jelgavā rindā pie vakcinācijas centra bija aptuveni 150 cilvēki, novēroja LTV. Rindas garums gan ir mainījies: pirms centra atvēršanas bija jau vairāki desmiti gaidītāju, vēlāk rinda saruka un tad atkal pieauga, Latvijas Radio pastāstīja vietējā laikraksta “Zemgales Ziņas” žurnālists Gaitis Grūtups.

Laikraksta “Zemgales Ziņas” žurnālists Gaitis Grūtups
00:00 / 01:50
Lejuplādēt

“Saule spīd, un cilvēki ir. (..) Pārsvarā jelgavnieki, runā latviski. Ir dobelnieki, ir Olaine. Pirmajā stundā ir vakcinēti 120 cilvēki, kas ir tuvu tam, ko tas centrs spēj. Visi, kas nāca ārā, visi bija apmierināti. Cilvēki saka, ka jau sen gaidīja to momentu, kad varēs vakcinēties un būs tāda iespēja,” pastāstīja Grūtups.

Arī vakcinācijas centrā Jūrmalā jau pirms plkst.9.00 bija neliela rinda gaidītāju, kuri vēlējās  vakcinēties, informēja Veselības ministrija. 

Katrā centrā plānots izmantot no 390 līdz 2500 vakcīnu devu, un vakcīnu skaits atkarīgs no centra lieluma un vakcinācijas veicējam pieejamā vakcīnu apjoma. Jūrmalā un Jelgavā vakcināciju piektdien plānots turpināt līdz dienas beigām, bet Rīgā “ATTA centrā” vakcinācija varētu beigties vēl pirms plkst. 17 lielās iedzīvotāju intereses dēļ.

Savukārt Daugavpilī, kur masu vakcinācijas centrs ierīkots bijušās 5. vidusskolas ēkā Parādes ielā, sāks darbu sestdien, 17. aprīlī. Šajā centrā optimistiskākā prognoze ir divu dienu laikā vakcinēt 500 cilvēkus, Rus.LSM.lv pastāstīja centra koordinatore Dina Hublarova-Pokšāne. Viņa gan atzina, ka prognozēt interesentu skaitu ir grūti.
Centrs darbu plāno no pulksten 9 līdz 17, taču, ja arī pēc pulksten 17.00 veidosies rinda, tas būs gatavs strādāt līdz pulksten 19.00.

“Rīgā jau šodien ir rindas, taču Daugavpils ir īpaša pilsēta, es baidos prognozēt. Cilvēku noskaņojums ir pretrunīgs,” atzina centra koordinatore.

Izmanto Lieldienās neizpotētos krājumus

“Izskatās, ka vakcinēšanās process beidzot sāk labi aiziet,” par iedzīvotāju interesi par vakcināciju sacīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), paužot cerību būtiski kāpināt vakcinācijas tempus.

LTV “Rīta panorāmā” veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai”/”Par!”) sacīja, ka vakcinācijas centri ir gatavi vakcinēt pat lielāku cilvēku skaitu nekā pieejamais vakcīnu daudzums, centru darbība ir pārbaudīta jau iepriekšējā nedēļā, kad bez pieraksta poti varēja saņemt jebkurš atvērto prioritāro grupu pārstāvis.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 

Liela mēroga vakcinācijas centri, kas atvērti piektdien:
Rīga
(ATTA centrs – Krasta iela 60),
Jelgava (Zemgales Olimpiskais centrs – Kronvalda 24),
Jūrmala (Jūrmalas sporta skola – Nometņu iela 2b).

Ministrs atzina, ka šajā nedēļās nogalē jebkuram interesentam būs iespēja saņemt “AstraZeneca” vakcīnas, kuras nebija izlietotas jau kopš Lieldienām, jo prioritāro grupu pārstāvjiem bija mazs pieprasījums par tām un cilvēki ir “nepelnīti skeptiski”.

Pavļuts sacīja, ka vakcīna ir droša, blaknes ar trombu veidošanos ir ārkārtīgi reti un “mašīnā iekāpt un braukt ir bīstamāk, nekā vakcinēties ar “AstraZeneca””. Turklāt imunitāte pret Covid-19 veidojas jau pakāpeniski pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas.  

Ministrs arī sacīja, ka aprīļa beigās gaidāmas lielākas vakcīnu piegādes, un tās būs tik apjomīgas, ka ģimenes ārstu prakses ar šo daudzumu netiks galā, tāpēc strādās vakcinācijas centri.  

Vaicāts, vai šādas vakcinācijas ārpus prioritārajām grupām plānots rīkot arī turpmāk, Pavļuts sacīja, ka tas lielā mērā ir atkarīgs no vakcīnu daudzuma un vakcinācijas norises prioritārajās grupās.

Nākamnedēļ, visticamāk, nākamā šāda akcija netiks rīkota, bet no aiznākamās nedēļas būs lielākas vakcīnu piegādes, un vakcinācijas turpināšana ārpus prioritārajām grupām būs iespējama.

“[Vakcīnu] bada laiki, cerams, būs beigušies,” sacīja ministrs, norādot, ka aiznākamnedēļ Latvija saņems ap 40 000 vakcīnu devu, tostarp nepilnus 30 000 “AstraZeneca” un pārējās – ''Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu devas.

Savukārt aprīļa pēdējā nedēļā Latvija saņems kopumā ap 70 000 vakcīnu devu, no tām lielākā daļa “AstraZeneca”, mazākā –  Pfizer"/"BioNTech". No maija Latvija sāks saņemt lielākas ''Pfizer"/"BioNTech" vakcīnu kravas.

KONTEKSTS:

Šajā nedēļas nogalē septiņās Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā un Cēsīs – būs iespēja pret Covid-19 vakcinēties ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš to vēlas. Iedzīvotājus vakcinēs ar ražotāja “AstraZeneca” vakcīnām, un vakcīnu varēs saņemt, ierodoties minēto pilsētu lielajos vakcinācijas centros.

Iedzīvotāji, kuri atbilst kādai no jau atvērtajām prioritārajām grupām, tiks aicināti tiem paredzētā īpašā rindā, nekādi papildu apliecinājumi par atbilstību prioritārajai grupai netiks prasīti. Īpaša rinda konkrētajā vietā ļaus operatīvāk saņemt vakcīnu salīdzinājumā ar citiem vakcinēties gribētājiem. Pārējie vakcinēties gribētāji tiks virzīti pa otru rindu.

Liela daļa iedzīvotāju ir skeptiski noskaņota tieši pret “AstraZeneca” vakcīnām, ko veicināja informācija par retajām negatīvajām trombu veidošanas blaknēm. Lieldienu brīvdienās daudzviet pat vairāk nekā puse uz masu vakcinācijas centriem aicināto iedzīvotāju nevēlējās vakcinēties, tajā skaitā tāpēc, ka negribēja saņemt tieši “AstraZeneca” vakcīnas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti