Pusdiena

Pusdiena 31.07.2016

Pusdiena

Pusdiena 01.08.2016

Apspriedīs atteikšanos no samazinātās likmes piemērošanas bezrecepšu zālēm

Bezrecepšu zāles varētu kļūt dārgākas - vērtē iespēju medikamentiem piemērot 21% PVN likmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Visticamāk, bezrecepšu medikamenti no nākamā gada varētu kļūt dārgāki. Par to liecina pirmdien, 1.augustā Finanšu ministrijā pārrunātais.

Šādu variantu idejiski atbalstījusi Nacionālā trīspusējās sadarbības padomē ietilpstošie ministrijas sadarbības partneri. Mainot nodokļu likmi, nākamgad varētu iegūt papildu sešus miljonus eiro, kas tiktu tērēti veselības nozares akūtākām vajadzībām.

Otrdien, 2.augustā par šo priekšlikumu vēl diskutēs valdībā un gala lēmumu pieņems ceturtdien.

„Pasaules Banka (PB) arī ir norādījusi, ka mums ir ārkārtīgi lieli atvieglojumi dažādās nozarēs,” saka finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). „Nav runa tikai par pievienotās vērtības nodokli, arī par citiem nodokļiem. Priekšlikums ir izvērtēt PVN pamata likmes novērtēšanu no 12 uz 21%, nosakot, ka šo ietaupījumu, kas tādā veidā varētu rasties, novirzītu veselības nozares ar akūto vajadzību finansēšanā. Sadarbības padome šobrīd pieņem zināšanai. Kopumā no viņu puses tas vērtējums ir pozitīvs. Vēl tas, protams, ir jāapstiprina, bet svarīgs lēmums ir, ka to naudu tad var izmantot veselības nozarē. Valdība skatīs rīt no savas puses un pēc tam padome ceturtdien vienosies par gala risinājumiem,” norāda Reizniece-Ozola.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola par bezrecepšu medikamentiem
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Otrdien, 2.augustā, valdība sāks darbu pie nākamā gada budžeta sagatavošanas un plāno skatīt informatīvo ziņojumu par budžetu ieņēmumu sadaļu un fiskālo risku deklarāciju.

FM apkopojusi PB ekspertu, ēnu ekonomikas plāna priekšlikumus un nozares ministriju priekšlikumus.

„Balstoties uz diskusijām ar Veselības ministriju un Pasaules Bankas ekspertiem, ir sagatavots priekšlikums, kas pagaidām ir vēl sākuma stadijā, - piemērot bezrecepšu medikamentiem nevis samazinātu likmi, bet standarta likmi. Pievienotās vērtības nodokļa standarta likmi,” stāsta FM pārstāvis Aleksis Jarockis.

Pievienotās vērtības nodokļa jeb PVN standarta likme ir 21%, bet samazinātā likme, kāda šobrīd ir bezrecepšu zālēm – 12%. Jarockis uzsver, ka darbs pie izmaiņām vēl ir tikai sākuma stadijā. „Šis jautājums valdībā tiks atbalstīts tikai tad, ja šo jautājumu atbalstīs nozares ministrija, kas ir Veselības ministrija, līdz ar to pie šī jautājuma izskatīšanas un atbalstīšanas būs ļoti svarīgs gan nozares, gan arī nozares ministrijas viedoklis,” norāda Jarockis.

Viņš norāda: ja Veselības ministrijai (VM) būs pozitīvs viedoklis, iegūtie līdzekļi tiks novirzīti veselības aprūpes sistēmai. Tie būtu papildu seši miljoni eiro nākamajā gadā. VM gan norāda, ka par priekšlikumu atteikties no samazinātās PVN likmes bezrecepšu zālēm, pārejot uz standarta likmi, tā jau izteikusi FM kritiku.

„Iedzīvotājiem palielināsies tādā gadījumā izdevumi par medikamentiem. Bezrecepšu zāles parasti ir pirmais ārstniecības līdzeklis, ko cilvēki lieto, sajūtot kādas slimības simptomus…” VM pārstāvis Oskars Šneiders piebilst, ka pacienti ar zemākiem ienākumiem bezrecepšu zāles lietos retāk, kas ilgtermiņa varētu pasliktināt viņu veselības stāvoklis.

Ministrijā arī ir bažas par darbnespējas laika paildzināšanos. „No VM skatpunka šis priekšlikums tiek vērtēts negatīvi. Šobrīd no FM skatpunkta šis priekšlikums varbūt ir vērtēts, tikai ņemot vērā iespējamu matemātisku, teorētisku ieguvumu valsts budžetam, bet šobrīd nav ņemti vērā tie apstākļi, kas saistās, piemēram, uz slimnīcu budžetiem, sociālās aprūpes institūciju budžetiem, izglītības iestādēm, kur arī ir medicīnas kabineti,” norāda Šneiders.

Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas „Sustento” pārstāve Iveta Neimane par aktuālo priekšlikumu palielināt PVN likmi bezrecepšu zālēm dzird pirmoreiz un ir pārsteigta, ka šāds priekšlikums izskan laikā, kad pacientiem jau tā ir apgrūtināta pieeja medicīnas pakalpojumiem un zālēm. „Tās ir zāles, kas ir ļoti daudzās shēmās hronisku slimnieku ārstēšanai un papildus veido efektīvu ārstēšanas kursu. Kā arī, kad cilvēkiem ir akūta saslimšanas, vīrusa infekcijas, šobrīd visātrākais, kā cilvēks var tikt pie kādas konsultācijas, situācijas uzlabošanas vai beigās izārstēšanās ir konsultēšanās aptiekā un bezrecepšu medikamentu iegāde. Ja cilvēkam nav hroniskas slimības, tas ir pilnīgi akceptējami,” pauž Neimane.

Pacientu organizāciju pārstāve norāda: ja atteiksies no samazinātās PVN likmes piemērošanas bezrecepšu zālēm, piemērojot standarta likmi, un zāles kļūs dārgākas, daudziem cilvēkiem tas var izvērsties par smagu finansiālu slogu. Jāatgādina, ka šim jautājumam šodien pievērsīsies Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes budžeta un nodokļu apakškomisija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti