Ārpus Rīgas

Vienoto klientu apkalpošanas centru tīklu cer paplašināt nākamgad

Ārpus Rīgas

Ar videokamerām upju krastos cer pasargāt lašus no maluzvejniekiem

Bezmaksas internets lauku bibliotēkās valstij izmaksā ap 400 000 eiro gadā

Bezmaksas internets lauku bibliotēkās valstij izmaksā ap 400 000 eiro gadā

Jau gandrīz desmit gadus bibliotēkas lauku pagastos pilda ne tikai savu galveno funkciju – nodrošina iedzīvotajiem pieeju grāmatām un presei – , bet arī dod iespēju apmeklētājiem bez maksas izmantot internetu. Tuvākajā Ministru kabineta sēdē jau nākamnedēļ lems par turpmāku finansējuma piešķiršanu bezmaksas interneta nodrošināšanai lauku bibliotēkām.

Ciblas novada Blontu pagasta bibliotēkas interneta lasītava no rītā vēl tukša. Bibliotēkas vadītāja Inta Vonoga skaidro, ka parasti cilvēki sāk ierasties nedaudz vēlāk. Tie ir gan skolas vecuma bērni, gan pieaugušie:

''Mūsu bibliotēkā ir pieejams bezmaksas internets. To izmanto bērni un arī pieaugušie, kuri atnākuši uz domi saņemt kādu pakalpojumu. Viņi iegriežas internetlasītavā, lai izmantotu arī interneta pakalpojumus. Pieaugušie lasītāji internetbankā samaksā rēķinus, mazie spēlē spēlītes. Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem nodrošināts arī bezmaksas kopēšanas pakalpojums, savukārt bērni no šādām ģimenēm nāk uz internetlasītavu, jo viņiem mājās nav datoru.”

Ciblas novadā bezmaksas interneta pieejamību laukos uzskata par būtisku, un bibliotekārei nav šaubu - pieeja bezmaksas internetam ir ļoti nepieciešama. To apliecina arī stabilais lasītavas un interneta lietotāju skaits: “Tagad bez interneta neko neizdarīsi. Veciem cilvēkiem ''Latvenergo'' skaitītāju rādījumi jānodod, jāizveido e-pasts - viņi lūdz palīdzību un viņiem ir jāpalīdz. Arī deklarācijas aizpildīt.”

Turpat netālajā Pušmucovas bibliotēkā sastaptā vietējā iedzīvotāja Inese te pieejamo bezmaksas internetu izmanto bieži: “Kā ko nezinu, tā skrienu uz pagastu, uz bibliotēku. Internetā veicu visus maksājumus. Bezmaksas internets pagastā noteikti vajadzīgs. Mums visiem, ne jau man vienai.”

Pušmucovas pagasta bibliotēku ikdienā izmanto aptuveni 170 vietējo iedzīvotāju, un internets, kā atzīst bibliotēkas vadītāja Ilga Baziļeviča, te ir pieprasīts pakalpojums:

''It sevišķi pavasarī, kad cilvēki nāk Lauku atbalsta dienesta dokumentus noformēt. Ir kontingents cilvēku, kuri paši neprot rīkoties ar internetu, viņi vēršas pie manis, un es viņiem palīdzu noformēt dažādus dokumentus dažādās iestādēs, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestā.”

Tomēr, lai arī pieprasījums ir pietiekošs, pēdējos gados interneta pakalpojumu izmantošana bibliotēkā ir sarukusi - iedzīvotāju ir mazāk, un arī lielai daļai jauniešu pašiem ir savs dators un interneta pieslēgums mājās.

Bezmaksas internets vairāk nekā 800 lauku bibliotēkās visā valstī ir pieejams jau gandrīz desmit gadus,

jo 2008.gadā ar Latvijas valsts un Bila Geitsa fonda finansiālu atbalstu tika īstenots publisko bibliotēku attīstības projekts ''Trešais tēva dēls''. Šobrīd ar pašvaldības un valsts finansiālu atbalstu šis projekts tiek turpināts. Bezmaksas interneta pieejamība gadā izmaksā turpat vai pusmiljonu eiro.

''Izmantotie līdzekļi novirzīti labam mērķim un sevi ir attaisnojuši, un nodrošina Gaismas tīkla esamību 811 publiskajās bibliotēkās,” apkopojot pēdējo gadu statistiku, secina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Publisko pakalpojumu departamenta direktors Jānis Glazkovs. Kopā ar Kultūras ministriju, Pašvaldību un Bibliotekāru savienību tapušie secinājumi 1.augustā prezentēti arī Ministru kabineta komiteju sēdē. “Tāpat tika secināts, ka šis virtuālo un fizisko apmeklētāju skaits publiskajās bibliotēkās ik gadu pieaug. Un turpmākā rīcība ir saglabāt budžeta finansējumu vismaz uz tuvākajiem trīs gadiem 2016.gada apmērā. Tie būtu 437 485 eiro.”

Jautājums par finansējuma piešķiršanu bezmaksas interneta nodrošināšanai lauku bibliotēkās tiks izlemts jau tuvākajā Ministru kabineta sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti