Armēnijā vēršas plašumā protesti pret elektrības sadārdzināšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Armēnijā jau septīto dienu turpinās plašas protesta akcijas pret elektroenerģijas cenu pieaugumu. Par spīti policijas darbībām, izdzenājot demonstrantus un aizturot vairākus simtus protestētāju un žurnālistu, akciju dalībnieki sola neatkāpties. Ceturtdien kļuvis zināms, ka līdztekus Erevānai protestiem pievienojušās vēl četras pilsētas – Gjumri, Vanadzora, Aštaraka un Abovjana.

Masveida protesta akcijas Armēnijas galvaspilsētā Erevānā sākās 17. jūnijā, pēc tam, kad Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprināja elektroenerģijas tarifu celšanu par vairāk nekā 15%. Lai arī Armēnijā jau tā ir augstākā elektrības cena bijušajā Padomju Savienībā, sākotnēji tarifus bija plānots celt vēl vairāk.

Pagājušajā piektdienā sabiedriskā kustība "Nē laupīšanai!" paziņoja par sēdošās protesta akcijas sākšanu pilsētas centrā, un šai akcijai pievienojās tūkstošiem cilvēku. Protesta akcijas kulmināciju sasniedza 23. jūnijā, kad policija ar ūdensmetējiem protestētājus izdzenāja. Aizturēti vairāk nekā 230 akcijas dalībnieki, bet daudzi no aktīvistiem vajāti arī pēc akcijas beigām. Lai arī policijas agresīvā rīcība, izdzenājot demonstrantus, ir izsaukusi cilvēktiesību aktīvistu neapmierinātību, policijas pārstāvji paziņojuši, ka ir rīkojušies likuma ietvaros, vienlaicīgi solot turpmāk speclīdzekļus protestētāju izdzenāšanai nepielietot.

Par spīti varas iestāžu rīcībai, protestu dalībnieki paziņojuši, ka neatkāpsies un savas miermīlīgās protesta akcijas turpinās. Arī ceturtdien, 25.jūnijā, Erevānas centrā, netālu no prezidenta pils, sēdošajā akcijā turpina piedalīties vairāki simti cilvēku dziedot, dejojot, uzkopjot ieņemtās ielas, kā arī vienlaicīgi ceļot barikādes no atkritumu tvertnēm.

Kļuvis zināms, ka ceturtdien protestiem pievienojušās vēl četras pilsētas – Gjumri, Vanadzora, Aštaraka un Abovjana. Līdzīgi solidaritātes protesti sarīkoti arī pie Armēnijas vēstniecībām ārvalstīs. Akcijas rīkotāji aicina savus atbalstītājus, kuri nevar piedalīties protestos, vakarā vismaz uz stundu izslēgt savos dzīvokļos elektrību, lai tādējādi radītu zaudējumus jaunos tarifus ierosinājušajai kompānijai "Armēnijas elektrotīkli”.

"Armēnijas elektrotīkli" pieder Krievijas valsts kompānijai "Inter RAO", un tarifu celšana tiek skaidrota gan ar Krievijas ekonomikas pasliktināšanos, gan ar armēņu valūtas devalvāciju. Energokompānijas pārstāvji ir paziņojuši, ka nevar garantēt nepārtrauktu elektroenerģijas padevi, ja tarifi netiks celti.

Armēnijā notiekošos protestus atsevišķi aktīvisti jau nosaukuši par "Tarifu maidanu”. Kā prognozē ukraiņu politikas eksperts Tarass Čornovils, ir ļoti liels risks, ka šie sociālie protesti var pāraugt daudz plašākā vardarbībā.

Lai arī līdz šim aktīvisti ir ļoti veiksmīgi centušies neitralizēt politiskos lozungus izsaucošas personas, kopumā armēņu protestiem var vilkt paralēles ar notikumiem Kijevas centrā. Arī tur protesti sākās par sociālu tēmu – eirointegrāciju -, bet turpinājās ar cilvēku vardarbīgu izdzenāšanu.

Pēc Čornovila vārdiem, tā vien izskatās, ka Armēnijas varas iestādes atkārto Viktora Janukoviča režīma kļūdas un protesti iegūst arvien politiskāku pieskaņu, tiem pievienojoties gan kultūras darbiniekiem, gan opozīcijas politiķiem. Eksperts arī prognozē, ka gadījumā, ja šajā konfliktā kaut kādā veidā iesaistīsies Krievija, ir iespējama arī asins izliešana.

Krievijas Federācijas padomes starptautisko lietu komitejas priekšsēdētājs Konstantīns Kosačobs jau izteicis pieņēmumu, ka aiz šiem armēņu protestiem, iespējams, stāv Rietumu nevalstiskās organizācijas. Tieši tāpēc Krievijas puse ļoti rūpīgi sekojot notikumu attīstībai.

Savukārt Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvji pauduši cerību, ka veselais saprāts ņems virsroku un varas iestādēm un demonstrantiem izdosies panākt kompromisu.

Kā ziņo portāls "Armenia Today", masu medijos izskanējusi informācija, ka Armēnijas prezidents Seržs Sargsjans esot izlēmis pārskatīt lēmumu par elektrības tarifu celšanu, taču oficiāla apstiprinājuma šai informācijai nav. Šiem apgalvojumiem netic arī paši protestu iniciatori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti