Dienas ziņas

Ludzas novadā sakārtos adreses

Dienas ziņas

Graudkopji neredz pamatojumu elektrības rēķiniem

Aizkraukles novada pašvaldība cer atgūt naudu

Aizkraukles novada pašvaldība cer atgūt «ABLV Bank» esošos līdzekļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Trešās lielākās Latvijas bankas “ABLV Bank” liktenim seko līdzi visa Latvija, bet sevišķi ieinteresēta ir Aizkraukle, kurā meklējami šīs bankas pirmsākumi. Daudziem aizkraukliešiem “ABLV Bank” ir ņemti kredīti vai uzkrāti līdzekļi. Savs noguldījums bankā ir arī Aizkraukles novada pašvaldībai, kas cer atgūt bankā esošos līdzekļus. Tagad tas atkarīgs no tā, vai “ABLV Bank” tiks atļauts pašlikvidēties, vai arī bankai tomēr nāksies uzsākt maksātnespējas procesu.

Aizkraukles novada pašvaldībai “ABLV Bank” ir noguldīti nepilni 50 000 eiro.

Novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums uzsver, ka šī summa nav vitāli nepieciešama, tādēļ netiek plānots aizņēmums, lai nepieciešamības gadījumā segtu iztrūkumu. “Protams, mēs ļoti ceram atgūt, jo par to liecina visi skaidrojumi, kas šobrīd publiski pieejami, un mēs iekļaujamies šajā nosacījumā līdz 100 000 eiro. Savu uzkrājumu esam izveidojuši. Tas vienmēr kalpoja kā rezerve gadījumā, ja pašvaldības ieņēmumi nepildīsies, kā plānots,” vērtē Līdums.

Lielāka neziņa vērojama iedzīvotāju vidū – bažas par turpmāko ir arī tiem, kuri “ABLV Bank” ņēmuši kredītus.

“Nu jau vairāk nekā pirms 10 gadiem ņēmu dzīvokļa pirkšanai kredītu. Summa ir milzīga,” saka aizkraukliete Zanda Bistere. “Visus šos gadus godprātīgi šo kredītu esmu maksājusi, tāpēc mazliet kaut kāda neskaidrības sajūta ir – kas būs tālāk? Vai būs tie paši nosacījumi vai nebūs? Varbūt būs labvēlīgāki, varbūt man prasīs visu atmaksāt? Ceru, ka tas nokārtosies labi,” norāda Bistere.

Finanšu kapitāla un tirgus komisija uzsver, ka visiem kredītņēmējiem aizņēmums jāatdod atbilstoši līguma noteikumiem. Ja līgumā noteikts kredītu segt pa daļām, tad tā varēs darīt arī turpmāk. Savukārt sarežģītāka situācija ir ar pašvaldību noguldījumiem. Garantētā atlīdzība pienākas tām pašvaldībām, kuru budžets nepārsniedz 500 000 eiro. Aizkraukles novada pašvaldības budžeta ieņēmumi šogad plānoti vairāk nekā deviņu miljonu eiro apmērā.

“Tādā gadījumā nepienākas garantētā atlīdzība. Pašvaldībai jāstājas kreditoru rindās. Ja ies uz pašlikvidāciju, dome saņems savus līdzekļus. Ja netiks atļauta pašlikvidācija un būs maksātnespējas process, tad iespējams, ka daļa līdzekļu netiks atgūta,” norāda Finanšu kapitāla un tirgus komisijas Noregulējuma un garantiju fondu daļas vecākais eksperts Jānis Placis.

Trešās lielākās Latvijas bankas pirmsākumi meklējami tieši Aizkrauklē, kur 1993.gadā tika dibināta “Aizkraukles banka”, bet, kredītiestādei attīstoties, tās darbs sāka koncentrēties Rīgā. Pirms 10 gadiem tika pamestas kādreizējās “Aizkraukles bankas” telpas. Tagad šis bankai piederošais īpašums stāv tukšs, savukārt par lielās bankas pirmsākumiem joprojām vēsta blakus esošajā skvērā uzstādītais piemiņas akmens ar uzrakstu: “Skvērs rekonstruēts sadarbībā ar Aizkraukles banku”.

KONTEKSTS:

"ABLV Bank" problēmas publiski izskanēja 13.februārī, kad ASV paziņoja par "ABLV Bank" iespējamu iesaisti naudas legalizēšanas shēmās, pēc kā bankai radās grūtības.  Naktī uz 24.februāri FKTK pieņēma lēmumu, ka “ABLV Bank” ir iestājusies noguldījumu nepieejamība. Eiropas Centrālā banka (ECB) paziņoja, ka "ABLV Bank" tiks likvidēta, un tās glābšana nav sabiedrības interesēs. "ABLV Bank"  ārkārtas akcionāru pilnsapulce 26. februārī pieņēmusi lēmumu par pašlikvidāciju.

"ABLV Bank" pēc aktīvu apjoma pērn beigās bija trešā lielākā banka Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti