4. studija

Kāpēc klientiem jāmaksā par saziņu ar savu mobilo sakaru operatoru?

4. studija

Kā ziedotājs var pārliecināties, ka nauda sasniegs apsolīto mērķi?

Vai Latvijas iedzīvotāji drīkst skatīties telekanālu "Doždj" un pārskaitīt tam naudu?

Vai Latvijas iedzīvotāji drīkst skatīties telekanālu «Doždj» un pārskaitīt tam naudu?

Jau ilgstoši dzīvojam informatīvā kara apstākļos, kur katra paša izvēles, – kādu saturu lasīt, ko skatīties televīzijā un ko – sociālajos tīklos, – ir būtiskas, veidojot savu redzējumu par notiekošo un cenšoties atsijāt "graudus no pelavām". 2022. gada vasarā televīzijas kanāls "Doždj" pameta Krieviju, pēc gada – arī Latviju, tomēr Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" novērojis, ka skatītājiem par to interese ir joprojām. 

Ar raidījumu sazinājās skatītājs Juris, kurš vēlējās uzdot jautājumu Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un Valsts drošības dienestam (VDD).

Agrāk Juris ziedojis naudas līdzekļus no sava bankas konta telekanālam "Doždj" jeb "TV Rain".


"Atzīšos, ka skatos regulāri šo telekanālu, un viņi visu laiku aicina ziedot, jo īpaši pagājušā gada nogalē. Gribu uzzināt, vai ir droši atsākt ziedot, vai arī tādējādi es pārkāpšu kādu Latvijas likumu? Jo iepriekš medijos teikts, ka VDD vērtējis šajā kanālā pausto informāciju kā vērstu pret Latvijas nacionālās drošības interesēm. Vai NEPLP ir vērsusies pie "YouTube" satura veidotājiem, lai bloķētu pieeju šī telekanāla saturam Latvijas teritorijā, un vai tā skatīšanās vai "laikošana" tiek uzskatīta par nevēlamu rīcību Ukrainas kara situācijā?"


Uzreiz pēc tam, kad tika anulēta "TV Rain" jeb telekanāla "Doždj" apraides atļauja Latvijas teritorijā, NEPLP saņēmusi vēstules un telefonzvanus ar jautājumiem, vai skatītāji drīkst turpināt vērot šī medija piedāvāto saturu, atklāja NEPLP Monitoringa departamenta vadītāja Dita Remberga.

"Klasiskā veidā caur programmu izplatīšanas sniedzējiem šo programmu izplatīt ir aizliegts. Attiecībā uz programmas izplatīšanu interneta vidē, "YouTube" vai kādā citā platformā, NEPLP pēc šī lēmuma pieņemšanas informēja par to, ka tāds lēmums ir pieņemts, arī par iemesliem, kāpēc tas ir pieņemts. Bet mums nav šādu tiesību uzlikt par pienākumu kaut kādā veidā ierobežot šīs programmas darbību," norādīja Remberga. 

Savukārt, ja Juris atsāks ziedot naudas līdzekļus savam iecienītajam telekanālam, VDD šajā rīcībā nesaskata apdraudējumu mūsu valsts drošībai. 

"Varam norādīt, ka VDD rīcībā nav informācijas, kas liecinātu, ka ziedojumi minētajam televīzijas kanālam būtu pretrunā Latvijas normatīvajiem aktiem un starptautiskajām saistībām," norādīja VDD.

Tikmēr NEPLP aicina iedzīvotājus ziņot, pamanot, ka interneta vietnēs var netraucēti skatīties dažādus Krievijas raidījumus un tiešraides. 

"Tas, ko šobrīd var redzēt, tiek mainīti oriģinālie programmu nosaukumi, viņas tiek nosauktas citādi. Slēptā formātā joprojām var tikt izplatītas. Bet tieši tāpēc mēs veicam monitoringu. Aicinām sabiedrību arī ziņot, jo tad mēs šo informāciju apkopojam, ziņojam "YouTube". Un, iespējams, ka arī tad šis saturs tiek noņemts," skaidroja NEPLP pārstāve.

NEPLP atzina, ka attiecībā uz agresorvalsts pārraidītā satura izplatīšanas ierobežošanu sadarbība ar kanālu "YouTube" ir ļoti sekmīga.

KONTEKSTS:

Latvijas NEPLP 2022. gada augusta sākumā izsniedza apraides atļauju vienai Krievijas televīzijai – "TV Rain" jeb "Doždj". Savukārt tā paša gada nogalē apraides atļauja Latvijā kanālam anulēta, pamatojot to ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par "mūsu armiju", iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Vērtēta arī no Valsts drošības dienesta saņemtā informācija.

Latvijas Žurnālistu asociācija izteica nožēlu par NEPLP lēmumu anulēt apraides licenci telekanālam "Doždj" un uzskata, ka tas ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem. Starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" paziņoja, ka Krievijas neatkarīgās TV programmas cenzūra ir Eiropas valsts necienīgs lēmums.

Tikmēr "Doždj" nolēma pārcelt savu redakciju uz Amsterdamu, jo Nīderlandē telekanālam ir izsniegta apraides licence.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti