3 soļi, kā saņemt atbalstu saules enerģijas izmantošanai vai pārejai uz centrālo apkuri

SIA "Vides investīciju fonds" (VIF) līdz šim ir saņēmis 289 projektu pieteikumus, lai mājsaimniecības varētu saņemt atbalstu atjaunojamo energoresursu saules vai vēja enerģijas izmantošanai vai arī pāriet uz centralizēto siltumapgādes sistēmu. Ar šiem pieteikumiem pieprasīti kopumā 0,9 miljoni eiro no atbalsta programmā paredzētajiem 30 miljoniem eiro. Lai atbalstu izmantotu pēc iespējas efektīvāk, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apkopojusi soļus, kas veicami atbalsta saņemšanai.

VARAM vispirms aicina rūpīgi iepazīties ar atbalsta piešķiršanas nosacījumiem – konkursa nolikumu, kur aprakstīta detalizēta atbalsta saņemšanas kārtība un nosacījumi, kā arī vadlīnijām projektu iesniedzējiem.

  • Pirmkārt, jāizvēlas, kādu atjaunojamo energoresursu iekārtu ir vēlme iegādāties un vai tā atbilst konkursa nosacījumiem. 

Konkursā atbalstāmās aktivitātes: 

  • pāreja no esošām fosilo energoresursu (piemēram, dabasgāze, ogles, dīzeļdegviela) apkures iekārtām uz jaunām atjaunojamo energoresursu apkures iekārtām (biomasas granulu katli, saules kolektori un siltumsūkņi); 
  • jaunu atjaunojamo energoresursu iekārtu elektroenerģijas ražošanai iegāde (saules paneļi un vēja ģeneratori) (neņemot vērā dzīvojamās mājas esošo apkures veidu); 
  • pieslēguma projektēšana un izveide centralizētai siltumapgādes sistēmai (neņemot vērā dzīvojamās mājas esošo apkures veidu). 

VARAM atzīmēja, ka jāizvēlas Uzņēmumu reģistrā reģistrēts uzņēmums, no kura plānots iegādāties minēto atjaunojamo energoresursu iekārtu. Pēc iekārtas iegādes jānodrošina tās uzstādīšana dzīvojamā mājā, uz zemes vai citā ēkā, ja tā atrodas projekta iesniedzēja īpašumā. Ja nolemts dzīvojamo māju pieslēgt centralizētai siltumapgādes sistēmai – pieslēguma projektēšanu var veikt eksperti siltumapgādes sistēmas projektēšanā, kas reģistrējušies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēji, un komersanti, kas reģistrēti Latvijas Uzņēmumu reģistrā. 

VARAM vērsa uzmanību uz to, ka atbalsta programmā atbalsts tiek sniegts tikai atjaunojamo energoresursu iekārtas iegādei, bet darbi, kas saistīti ar iekārtas piegādi, uzstādīšanu un tml., ir jāsedz pašam projekta iesniedzējam.

 

  • Otrkārt, pēc iekārtas iegādes un uzstādīšanas jāsagatavo un jāiesniedz VIF projekta iesniegums, t.sk. papildu iesniedzamie dokumenti, noformēti elektroniskā dokumenta veidā, uz elektroniskā pasta adresi: "[email protected]" vai uz e-adresi: "[email protected]" atbalsta saņemšanai. Sagatavoto projekta iesniegumu izvērtēs projekta iesniegumu vērtēšanas komisija un pieņems lēmumu par projekta iesnieguma apstiprināšanu vai noraidīšanu.  
  • Treškārt, pēc lēmuma par projekta iesnieguma apstiprināšanu pieņemšanas starp projekta iesniedzēju un VIF tiks noslēgts līgums. Pēc minētā līguma noslēgšanas VIF nodrošinās atbalsta summas izmaksu atbilstoši konkursa nosacījumiem un iesniegtajam projekta iesniegumam. 

VARAM atzīmēja, ka minētā kārtība ir attiecināma arī uz gadījumu, ja plānota mājsaimniecības pieslēguma centralizētajai siltumapgādes sistēmai projektēšana un siltummezgla izveide. 

Ministrijā atgādināja, ka konkursā pieejamais kopējais finansējums ir 30 miljoni eiro, vienam projektam pieejamais maksimālais atbalsts ir līdz 15 000 eiro. 

Konkursa nolikums paredz, ka atbalsta intensitāte nepārsniegs 70% no siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas iegādes vai mājsaimniecības pieslēguma centralizētajai siltumapgādes sistēmai projektēšanas un siltummezgla izveides izmaksām, nepārsniedzot noteikto maksimālo atbalsta apjomu.

VARAM uzsvēra, ka uz atbalstu var pretendēt, ja dzīvojamā māja ir nodota ekspluatācijā līdz projekta iesnieguma iesniegšanas dienai un to apliecina ieraksts Zemesgrāmatā.

Savukārt atjaunojamo energoresursu elektroenerģiju ražojošas iekārtas (saules paneļus, vēja ģeneratorus) var iegādāties un uzstādīt arī jaunbūvēs, taču, lai saņemtu valsts atbalstu, māja ir jānodod ekspluatācijā līdz projekta iesniegšanai VIF.

Tāpat ministrija aicināja iedzīvotājus pārskatīt, vai ir sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti atbilstoši izvēlētajai atbalstāmai aktivitātei – atjaunojamo energoresursu iekārtai. 

Vienlaikus VARAM turpina darbu pie konkursa nolikuma pilnveidošanas, lai atbalstam varētu pieteikties pēc iespējas plašāks interesentu loks. 

Klikšķināt, lai palielinātu:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt