«Tu pat nezināji, ka tu to nezināji» – «Lieliskā piecinieka» galda spēle ļauj atklāt ko jaunu par Latviju

Par iemīļotās Latvijas Radio erudīcijas spēles "Lieliskais piecinieks" 30. gadu jubilejai izdos galda spēli ar tādu pašu nosaukumu un ļoti līdzīgu spēles principu. Spēlē jautājumi ir tikai par Latviju, lai atsvaidzinātu zināšanas un arī uzzinātu ko jaunu par mūsu valsti.  

«Tu pat nezināji, ka tu to nezināji» – «Lieliskā piecinieka» galda spēle ļauj atklāt ko jaunu par Latviju
00:00 / 04:44
Lejuplādēt

Daudzu tik iemīļotā radio spēle "Lieliskais piecinieks" radās pirms 30 gadiem. Pie tās šūpuļa stāvēja divi draugi – Vēstures un filozofijas fakultātes absolventi Ainars Latkovskis ("Jaunā Vienotība") un Ivo Krumholcs. Latkovskis gatavojās studēt ārzemēs, tādēļ, lai pilnveidotu valodu, regulāri klausījās britu raidsabiedrības BBC radio, kur viņa uzmanību piesaistīja spēle "Brain of Britain". Viņš par to ieinteresēja arī Krumholcu, līdz vienā brīdī viņi nolēma, ka būtu vērtīgi ko līdzīgu izveidot arī Latvijā. 

Latkovskis tieši tobrīd strādāja Latvijas Radio kā ārštata korespondents, stāstīja Krumholcs: "Mēs abi uzrakstījām vēstuli, aizsūtījām uz BBC. Pēc pāris mēnešiem atnāca atbilde, ka viņiem nav nekādu iebildumu, tajā laikā tik traki vēl neņēmās ar autortiesībām kā tagad. Mēs ar vēstuli gājām uz Latvijas Radio pie programmu daļas vadītājas Dārijas Juškevičas. Viņa teica: "Interesanti! Kaut kas tāds mums radio nekad nav bijis!" Nākamajā dienā jau mums bija jāiet pie ģenerāldirektora Arnolda Klotiņa. Mēs atradām smalkākos ancukus, smalkākās šlipses, aizgājām pie Klotiņa, izstāstījām. Nākamajā dienā mums jau radio bija katram pa rakstāmgaldam, uz diviem viens telefons un rakstāmmašīna. Sākām strādāt."

Sākumā raidījumu abi arī veidoja un vadīja, bet 1994. gadā par vienīgo vadītāju kļuva Krumholcs, kurš "Lielisko piecinieku" vada joprojām,

Raidījuma 30. jubilejai par godu Latvijas Radio tik tikko izdevis erudīcijas galda spēli, kam, protams, jautājumus sastādījis Krumholcs, bet tie atlasīti sadarbībā ar citiem ekspertiem un testēti dažādās grupās

Krumholcs stāstīja: "Man jau liekas, ka tur bija vesela kaudze jautājumu, kuri man šķita labi, bet tie tika izbrāķēti, jo tie esot par grūtu un neviens tik grūtu spēli nespēlēšot. Bet kopā beigās vienojāmies, atradām kompromisu. Dažus jautājumus es atstāju, jo pierādīju, ka tie nemaz nav tik grūti, bet citus es nomainīju.

Visi jautājumi ir par Latviju. Sākumā es domāju likt par visu pasauli, bet tad sapratu, – tas ir diezgan sen novērots, ka mēs zinām, piemēram, visus ASV prezidentus, bet nezinām, kas mums, piemēram, ir kultūras ministrs vai kur atrodas Zosēni vai kāds cits Latvijas ciemats. Ir pat vēl briesmīgāki gadījumi, kad nezinām pat, kur atrodas lielākās pilsētas. Taču tai pašā laikā zinām, kur atrodas Sanfrancisko vai Losandželosa. Tādēļ spēle ir par Latviju. Tēmas – tieši tāpat kā radio spēlē – ir visdažādākās, sākot no politikas, vēstures, kultūras, mākslas līdz sportam, dabai un tamlīdzīgi."

Spēle sastāv no 100 jautājumu kārtīm, kurās iekļauti 500 dažādi jautājumi. Tāpat spēles kastītē var atrast 12 iespēju kārtis, kas spēles gaitu padarīs vēl aizraujošāku.

"Spēles princips ir līdzīgs kā "Lieliskajā pieciniekā". Bet cilvēki var spēlēt jebkurā vietā ar dažādu cilvēku skaitu. Katrā kārtā ir viens vadītājs, kurš uzdod jautājumus, bet pārējie spēlē pēc "Lieliskā piecinieka" principa. Paiet kārta, atkal mainās vadītājs un tā tālāk, un beigās, kuram ir vairāk kartīšu, tas ir uzvarētājs," stāstīja galda spēles veidotājs.

Vieni no pirmajiem spēli jau izspēlēja Latvijas Radio visu kanālu vadītāji. Uzvaras laurus plūca Latvijas Radio 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode.

"Pirmā pieredze ar spēli jau vienmēr ir ēterā. Kad svētdienās skan "Lieliskais piecinieks", es dažkārt klausos, un vienmēr ar ļoti lielu apbrīnu attiecos pret tiem spēlētājiem, kuri zina atbildes uz tik sarežģītiem jautājumiem. Tanī brīdī man liekas, ka es nemūžam nekad neko nevarētu atbildēt. Un tad, kad mēs satikāmies kā spēles izmēģinātāji, mēs visi teicām – nē, nē, nē, to taču nekad neviens nevar atbildēt. Bet izrādās – nav tik traki! Kaut ko mēs tomēr dzīvē esam iemācījušies, kaut ko mēs zinām. Un spēle tiešām ir brīnišķīga, es to noteikti iegādāšos pati un turēšu mājās, jo – šad tad atnāk ciemiņi vai vienkārši pašam gribas pievērsties kaut kam izklaidējošākam, un tad var paņemt tās lapiņas rokā un kaut vai pats sevi patestēt, ko es zinu vai ko es nezinu. Spēlei īsti nav arī vecuma ierobežojumu, jo ir jautājumi, uz kuriem atbildot, vajag lielāku pieredzi, bet ir arī pietiekami daudz atjautības jautājumu," klāstīja Vaivode.

Grafisko dizainu Latvijas Radio izdotajai galda spēlei veidojusi Beāte Bērziņa. Spēli kopumā trāpīgi raksturo teiciens – "tu pat nezināji, ka tu to nezināji". 

Erudīcijas spēli "Lieliskais piecinieks" var iegādāties Latvijas Radio suvenīru veikalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti