Panorāma

Ekspremjers Kariņš (JV) nenoliedz vēlmi strādāt ārvalstīs

Panorāma

Pirmās LVP vēja turbīnas varētu sākt griezties 2028. gadā

Aptauja: 51,5 % topošo mediķu nesaprot krievu valodu

Aptauja: Vairāk nekā pusei topošo ārstu – vājas vai ļoti vājas krievu valodas zināšanas

Vairāk nekā puse topošo ārstu un medicīnas aprūpes speciālistu aptaujā atzinuši, ka viņiem ir vājas vai ļoti vājas krievu valodas zināšanas. Šādu aptauju veikusi Jauno ārstu asociācija. Tā arī ceļ trauksmi par latviešu valodā runājošu jauno medicīnas speciālistu diskrimināciju gan studijās, gan vēlāk darba vietās Latvijā. Un viens no satraukuma cēloņiem ir arī  eksāmens, kurā topošais mediķis var tikt pie pacienta, kurš nerunā latviešu valodā.  

Aptaujājot 580 veselības aprūpes nozarē studējošos, 51,5 % atzina, ka viņi nesaprot krievu valodu nemaz vai arī to zina ļoti vājā līmenī. Taču visbiežāk studenta dzīvē krievu valoda ienāk, tiklīdz topošais mediķis mācību uzdevumā nonāk ārstniecības iestādē. Lūk daži no studentu komentāriem:

Esmu piedalījusies nodarbībās, neko nesaprotot par ko runā pacients. Esmu redzējusi, ka nodarbību laikā studenti iesāk sarunu ar pacientu latviešu valodā (pacients runā tīri labi), bet docents sāk nomainīt valodu uz krievu. (RSU)

Krievvalodīgie studiju kolēģi mēdz uzsākt diskusiju krieviski, un lektors to turpina krievu valodā. (LU)

Studiju laikā bieži esam devušies pie pacientiem, kuri runā tikai krieviski. Es nespēju saprast prakses būtību, ja valodu nesaprotu un man nav rīku, lai atrastu efektīvu risinājumu. (LU)

Studiju procesā tik sanācis, ka pasniedzējs iedod pacientu, kurš runā krieviski, un arī neko nepalīdz iztulkot. Vērsties pie tāda pasniedzēja jau nav baigā jēga, ja viņš jau pirmajā momentā paskatās uz studentiem kā uz jocīgiem, kas nesaprot krievu valodu. (RSU)

Dokumenti

Veselības aprūpes nozarē studējošo aptaujas rezultāti.pdf

Lejuplādēt

284.53 KB

"Šajā gadījumā tā ir klaja Latvijā dzīvojošu latviski runājošu cilvēku diskriminācija. Tie studenti, kuri nezina krievu valodu, ļoti bieži baidās prasīt palīdzību. Vairāk nekā puse, jo viņiem bail no mobinga, nicinājuma, no naidīgiem izteicieniem tieši no jau sertificēto un esošo veselības aprūpes speciālistu vidus.

Ir tāds teiciens: "Kā Latvijā iedrošinies strādāt bez krievu valodas. Tev vajadzētu strādāt morgā, tur nevienu ar savu krievu valodas nezināšanu nenogalināsi,"" saka ārste, Latvijas Jauno ārstu asociācijas pārstāve Marta Celmiņa. 

Šādi topošo medicīnas speciālistu komentāri parādās arī pie temata par eksāmeniem. Vairāki studenti norāda, ka arī pārbaudījumos, kas ietekmē viņu vērtējumu, var gadīties, ka iedala pacientu, kurš nerunā vai negrib runāt latviski. Tas rada papildu stresu. Tikmēr universitāšu pārstāvji apgalvo, ka par šādu studentu diskrimināciju nav dzirdējuši. 

"Es neesmu dzirdējis daudzus gadījumus, kad šādi tiek diskriminēti latviski runājošie studenti. Tiešām. Un pasarg' Dievs, ja es uzzināšu, ka kāds no eksaminētājiem ir teicis, ka, tā kā jūs neprotat krieviski, tad es jums pazemināšu atzīmi.

Es domāju, ka šim mācībspēkam būs jāatstāj darbs Latvijas Universitātē," sacīja LU Internās medicīnas katedras vadītājs Valdis Pīrāgs.

"Ja studējošais eksāmena kārtotājs tajā brīdī atzīst, ka viņš nesaprot pacientu, un nesaprot, ko pateica, viņam noteikti nekādas sankcijas netiek vērstas. Viņam ir iespēja samainīt šo pacientu. Nu, cik es esmu universitātē, nav bijis neviens studējošais, kurš nav nokārtojis valsts pārbaudījumu tikai tāpēc, ka viņam ir bijušas kādas komunikācijas vai valodas barjeras," atzīst RSU Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš.

Sižeta veidošanas laikā uzzinājām, ka šogad Bērnu slimnīca  no augstskolas saņēmusi lūgumu uz valsts eksāmenu sarūpēt valsts valodā runājošus pacientus. Ja eksāmena kārtotājam ir šaubas, ka viņa eksāmena vērtējumu ietekmējusi tieši svešvalodas nezināšana, viņam ir tiesības eksāmena rezultātus pārsūdzēt. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti