Ludzas novadā plāno likvidēt pašvaldībā pēdējo lauku vidusskolu

Ludzas novada pašvaldība ar nākamo mācību gadu plāno likvidēt novadā pēdējo lauku vidusskolu – Ciblas vidusskolu, atstājot te tikai pamatskolas klases. Gan skolas vadība, gan skolēnu vecāki atzīst, ka nākotnē vidusskolas posms skolā nevarēs pastāvēt skolēnu trūkuma dēļ, taču tajā pašā laikā vēršas pašvaldībā ar ierosinājumu ļaut pabeigt vidusskolu tiem deviņiem skolēniem, kuri šogad mācās 10. un 11 klasē. Uz to uzstāj arī paši skolēni.

Ludzas novadā plāno likvidēt pēdējo lauku vidusskolu
00:00 / 04:23
Lejuplādēt

Šogad Ludzas novada Ciblas vidusskolā, kur mācības uzsāka 89 skolēni, zvans uz starpbrīdi aicina gan pamatskolas, gan vidusskolas bērnus un jauniešus. Taču pastāv liela varbūtība, ka ar nākamo mācību gadu te mācīsies vien pamatskolas audzēkņi, bet vidusskolas posma skolā vairs nebūs. Pret šādu pašvaldības lēmumu iestājas visi seši tagadējās 10. klases audzēkņi, kuri vēlas vidējo izglītību turpināt tieši Ciblas vidusskolā.

"Mēs ļoti negribam iet uz citu skolu. Mēs esam piederīgi šai skolai. Mums bija teikts, ka mēs te skolu varēsim pabeigt, būsim tie pēdējie, kas pabeigs. Mēs ar tādu domu arī sākām te mācības vidusskolā. Ja mums to būtu pateikuši 9. klasē, katrs ietu mācīties, kur gribētu. Bet tagad mums vairs nav izvēles – mums būs jāiet uz Ludzu, jo mums ir iesākta programma, gads ir pabeigts un mācības jāturpina tālāk. Mēs ļoti negribam iet citur."

Ciblas vidusskolai šogad aprit 75. pastāvēšanas gadadiena. Te, pierobežā, tikai kādus 15 kilometrus no valsts austrumu robežas, mācījušies vietējie iedzīvotāji vairākās paaudzēs. Kā uzsvēra Ciblas vidusskolas padomes priekšsēdētājs Andris Toporkovs, pašlaik demogrāfiskā situācija Latgales pierobežā ir katastrofāli zema un vidusskolas pastāvēšana laukos, lai kā gribētos, nav iespējama.

Skolēnu vecāki to saprot un pieņem, bet plānus slēgt vidusskolas klases jau šoruden uzskata par pašvaldības politisko un ekonomisko jautājumu risināšanu, neņemot vērā skolēnu intereses.

"Ievērojot tiesiskās paļāvības principu, bērniem vajadzētu pabeigt to skolu, kurā viņi iestājās. Ir mācību priekšmetu grozs, ko izvēlējušies skolēni, sākot mācības 10. klasē un ko pabeigs 12. klasē. Tas būtu jādara vienā skolā. Citā skolā tāda mācību priekšmetu groza var nebūt un arī stundu apjoms skolās konkrētos priekšmetos atšķiras," norādīja Toporkovs. "Līdz ar to, pārejot uz citu skolu, bērniem būs jāmācās papildus vasarā, lai apgūtu to priekšmetu. Nebūtu pareizi apgrūtināt skolēnus ar papildu mācībām, bet vecākus ar papildu izdevumiem privātskolotājiem, jo paši jau neiemācīsies un skolotāji arī atvaļinājumā."

Ciblas vidusskolā strādā 24 pedagogi un 11 tehniskie darbinieki. Skolā ir arī dienesta viesnīca. Vidusskolas direktore Aija Jonikāne uzsvēra, ka pierobežas lauku skolām ir nepieciešams īpašs atbalsts, bet, turpinoties šī brīža lauku atbalsta politikai, mazo lauku skolu slēgšana ir tikai laika jautājums:

"Skolēnu skaits visā vidusskolas posmā šobrīd ir 11 skolēni. Saprotu, ka šis skaits nav atbilstošs prasībām. Tajā pašā laikā uzskatu, ka tiem skolēniem, kuri uzsākuši mācības vidusskolā, ir jāļauj tā pabeigt te, Ciblā. 10. klasē šobrīd mācās seši skolēni. 9. klasē šobrīd ir 11 skolēni. Tomēr tas ir par maz, lai mēs varētu domāt par vidusskolas pastāvēšanu nākotnē. Ja nebūs vidusskolas, būs pamatskola. Pamatskolas klases mums ir nokomplektētas."

Slēdzot vidusskolas klases Ciblā, Ludzas novada pašvaldība nākamajā mācību gadā varētu ietaupīt 25 000 eiro, bet skolēniem tiek piedāvāta iespēja pabeigt vidusskolu 13 kilometrus attālajā vidusskolā Ludzā. Par Ciblas vidusskolas un deviņu tās skolēnu likteni Ludzas novada deputāti lems jau tuvākajā domes sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti