Panorāma

Latvieši kļūst par čempioniem raķešu kosmiskajā modelismā

Panorāma

Mieriņas izteikumi – "priekšvēlēšanu retorika"?

Bartaševiča akcijā sanākušie likstās vaino valsts varu

FOTO. Bartaševiča atbalsta akcijā sanākušie Rēzeknes finanšu likstās vaino valsts varu

Pie Rēzeknes pilsētas domes ceturtdienas pēcpusdienā notika akcija pilsētas mēra Aleksandra Bartaševiča atbalstam. To rīkoja Bartaševiča pārstāvētā politiskā partija "Kopā Latvijai". Pie domes bija pulcējušies ap 200 cilvēku, novēroja Latvijas Televīzija. Liela daļa sanākušo un pats Bartaševičs pilsētas finanšu likstās vainoja valsts varu. 

Bartaševičs velta pārmetumus valsts varai

Latvijas Radio novēroja, ka starp sanākušajiem bija gan mēra atbalstītāji, gan vienkārši interesenti. Vairāki cilvēki bija sagatavojuši plakātus. Aicinājumā sociālajos medijos bija teikts, ka pulcēšanās mērķis esot pretoties politiskajai patvaļai un šantāžai. Bartaševičs neatzīst, ka būtu vainīgs pie naudas trūkuma pašvaldībā.

Bartaševičs savā uzrunā klātesošajiem ne tikai klāstīja par pašvaldības problēmām, bet centās skaidrot, ka, viņaprāt, valdošā vara negodīgi izturas pret visu Latgali. Arī daļa sanākušo pie pilsētas finanšu nedienām vainoja valsts varu.

Bartaševičs sacīja: "Mēs dzīvojam īpašā situācijā. Rēzekne dzīvo situācijā, kad katru dienu, visos 14 gados, kad vadu pašvaldību, tiek darīts spiediens, lai traucētu mums strādāt."

Vēl Rēzeknes mērs uzrunā vainoja Finanšu ministriju (FM) par to, ka tā nevēlas piešķirt pašvaldībai vairākus miljonus eiro industriālā parka būvniecībai. Pārmetums par nevēlēšanos izsniegt pašvaldībai jaunus aizdevumus veltīja tieši finanšu ministram Arvilam Ašeradenam ("Jaunā Vienotība").

Bartaševičs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un FM vaino arī "pārsteidzīgos un pierādījumos nebalstītos" lēmumos. 

Finanšu ministrs: Bartaševičs var vainot tikai sevi

Finanšu ministrs pārmetumus gan noraidīja.

Finanšu ministrs Ašeradens pauda: "Visā tajā, ko Bartaševiča kungs tagad saka, viņš var vainot tikai sevi un to, kā viņš ir vadījis domes darbu. Valsts nav atņēmusi pašvaldībai nekādus līdzekļus. Taisni otrādi – piešķīrusi nepieciešamos aizdevumus."

FM šonedēļ saņēmusi jaunu informāciju no pašvaldības, kas liecina, ka galvojumu saistību apmērs ir augstāks nekā līdz šim, pieaug kavētie maksājumi, trūkst vismaz 2 miljonu eiro. Tāpat arī vēlreiz apstiprinājušās aizdomas, ka sastādot gada budžetu, nav paredzēts nepieciešamais algu izmaksām.

Gan FM, gan VARAM gaida, ko revīzijā secinās Valsts kontrole un tad pieņems lēmumus. 

Ko sagaida Rēzeknes ielās sastaptie? To skaidroja Latvija Televīzija. Uzrunātie sacīja:

"Nezinu, laikam valdībai no Rīgas [būtu jārisina situācija]. Ne jau Rēzeknē, viss finansējums ir Rīgā."

"Es domāju, ka Rēzeknei jārisina pašai, bet arī no valsts jāsagaida atbalsts."

"Ļoti daudzi saka, ka vajadzētu to Rēzeknes mēru atlaist. Bet man nav viedokļa. Klases biedri saka, ka viņš nav pēdējā laikā darījis savu darbu."

KONTEKSTS:

Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir nonākusi smagā finansiālā situācijā – izdevumu segšanai šim gadam tai pietrūkst 3,9 miljonu eiro. Lai ietaupītu līdzekļus, pašvaldības vadības uzdevumā iestāžu un pārvalžu vadītāji ir sagatavojuši priekšlikumus darbinieku skaita samazināšanai. 

Rēzeknes pašvaldība sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem. Valsts kontrole paziņoja, ka veiks revīziju finanšu grūtībās nonākušajā Latgales pašvaldībā.

13. septembrī toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") paziņoja par procesa uzsākšanu Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča ("Kopā Latvijai") atstādināšanai no amata. Mērs to nodēvēja par politisku izrēķināšanos.

Jaunā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadītāja atklāja, ka ministrija izvērtē divus iespējamos variantus saistībā ar finanšu krīzi Rēzeknē – tikai Rēzeknes pilsētas mēra atstādināšanu no amata vai visas Rēzeknes domes atlaišanu, par ko tad būtu jālemj Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti