Labrīt

Īpaša grāmata īpašā plauktā: Diriģents Andris Poga un Platona "Dialogi"

Labrīt

Jaunieši piesakās apmācībai Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienestā

ZM: Latvijas lauksaimnieku zaudējumi var sasniegt 230 miljonus eiro

ZM: Lauksaimnieku zaudējumi var sasniegt 230 miljonus eiro

Ja Krievija nolems pagarināt embargo Eiropas Savienībā (ES) ražotajiem pārtikas produktiem, tad Latvijas lauksaimnieku zaudējumi var sasniegt aptuveni 230 miljonus eiro, intervijā Latvijas Radio atzina Zemkopības ministrijas (ZM) valsts sekretāra vietniece Rigonda Krieviņa.

Pēc viņas sacītā, pēc tam, kad Krievija 2014.gada augustā ieviesa embargo ES ražotajiem pārtikas produktiem, Latvijas svarīgākajām lauksaimniecības produktu eksporta nozarēm ir radīti milzīgi zaudējumi. Piemēram, Latvijas piensaimnieku zaudējumi pašlaik sasnieguši 104 miljonus eiro.

Krieviņa teica, ja Krievija nolems līdz nākamā gada beigām pagarināt noteikto embargo ES lauksaimniecības produktiem, tad Latvijas lauksaimnieku zaudējumi var sasniegt 230 miljonus eiro. Lielāki zaudējumi būs piensaimniecībā, mazāki - apmēram 20 miljonu eiro apmērā - cūkkopības jomā.

ZM pārstāve atzina, ka līdz šim no Latvijas valsts budžeta piena ražotāju atbalstam izmaksāti kopumā 13,8 miljoni eiro, bet no Eiropas Savienības kopējā budžeta Latvijas piensaimniekiem piešķirti 15 miljoni eiro, lai stabilizētu situāciju piena nozarē un lai ražotāji spētu izdzīvot. Pašreizējā piena iepirkuma cena - 18 eiro centi par litru - ir krietni zem pašizmaksas.

Krieviņa atzina, ka atbalsts Latvijas lauksaimniekiem nav pietiekams, taču tas vismaz daļēji stabilizē situāciju nozarē, ļauj piena ražotājiem izdzīvot un "pārdzīvot šo laiku, kamēr [Krievijas] tirgus ir slēgts". Situācija piena nozarē ir smaga visās ES dalībvalstīs, teica ZM pārstāve, norādot - Latvija turpinās prasīt Eiropas Komisijai papildu ES atbalstu piena ražošanas nozarei.

Līdz šim zaudējumu kompensēšanai nozarē jau izmantoti vairāki atbalsta pasākumi, tie ražotāju ieņēmumu kritumu kompensē tikai daļēji  un finansiālo situāciju būtiski neuzlabo.

Zemkopības ministra ieskatā efektīvākais risinājums būtu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšana Latvijā ražotiem piena produktiem.

No valsts budžeta papildu atbalsts lauksaimniekeim pagaidām netiks prasīts, jo vēl nesen piena ražotāji kompensācijās saņēma vairāk nekā sešus miljonus eiro.

Lauksaimniekiem gan var palīdzēt ne tikai finansiāli - ražotāju organizācijas iesniegušas daudzus priekšlikumus, kuru iedzīvināšana atvieglotu nozarē strādājošo situāciju. Piemēram, lauksaimnieki prasa samazināt PVN likmi svaigpienam un piena produktiem, ieviest papildu valsts atbalstu tiem saimniekiem, kas nolemtu ražošanu pārtraukt vai to samazināt uz laiku, piebilda ZM pārstāve.

Viņa atzina, ka ik gadu Latvijā apmēram 2000 saimniecību patrauc piena ražošanu. Aizvadītajā gadā piena ražošanu pārtrauca apmēram 1700 saimniecību. "Taču ne vienmēr ir teikts, ka tās saimniecības bankrotē. Tās varbūt pārorientējas uz citu ražošanas nozari un turpina saimniekot, ja piens nav bijis izdevīgs," norādīja Krieviņa.

ZM pārstāve atzīmēja, ka šogad to saimniecību skaits, kas pārtrauks piena ražošanu, varētu būt mazliet lielāks nekā iepriekšējā gadā. Tas lielā mērā būs atkarīgs no tā, kāda būs piena iepirkuma cena.

12 komentāri
to Heh
bet ja nevēlies, ļoti labprāt pasūkāšu tavējo
nekas
štrunts par zaudējumiem,tas tak letiņiem...bet krievam pamatīgi iegriezām ha ha ha
Heh
Tiešām izbrīna tie cilvēki, kuri domā, ka sankciju mērķis ir peļņas gūšana. Nu pilnīgs stulbums! Sankciju būtība - ar nemilitāriem (ekonomiskiem, politiskiem, u.c.) paņēmieniem nodarīt pretiniekam lielākus zaudējumus. Jebkura konfrontācija nozīmē zaudējumus abām pusēm. Jautājums ir par to, kurai pusei tie ir lielāki un kura puse cieš vairāk. Arī aizsardzības budžeta tēriņi ir sava veida zaudējumi, kas tiek atrauti citām sfērām. Skaidrs redzams, ka Rietumu sankcijas mērķi ir sasniegušas, tās darbojas. Krievijas pusei zaudējumi ir daudz smagāki un smagi iegriež Krievijas ekonomikai un Putina prestižam. Tā ka paņaudi vēl, kremlinu vateni :)))
Saša
Pagājuši divi gadi,bet gaudas turpinās ! Laikam izdevīgāk,nekā pārstrukturizēties vai meklēt citu tirgu .
slauceja
Ja tu neka nesaproti no lauksaimniecibas un lopkopibas ,aizver labak savas netiras zaunas
xctr
Nu bucojiet pakaļu EU un lūdziet naudu tai-----zemnieki kuri -ir kā zidi sagrābusi visas zemes un dzivo uz citu muļķu rēķina....it īpasi graudaudzētaji,,,padomājiet ja nebutu eu savienibas ,ka saimniekotu>????Nebūtu nedz kompensaciju nedz,palidzibas ,ne kā!!Ja nav naudi tad ziedu laiki ir beigusies,un pašiem jāsak stradāt......lūk tā..Vienvārdsakot bankrots:)Šada ir valsts pilitika....un preces ievedis no Polijas,Ķīnas,ja u pat Krievijas:))
west
Lauksaimniekiem NEKAD nekas nav labi. Par ksrstu,par aukstu. Par sausu,par slapju. Tirgus pārāk luels-nespēj saražot un kooperēties vai arī tifgus par mazu. Utt utt. Vienmēr vaid. Tik džipi arvien krutāki.... Latvijā,starp citu, ir vēl citas nozares, kurām krīze kaitē. Tik tām,protams, figa.
>>pupsiks
No kurienes to var redzēt? No tava piepirstā dīvāna noplukušā mikrorajonā?
pupsiks
Var redzet ka esi pilsetnieks kas nekad savu muzu nau strādājis
west-ost
Runa ir par nozares pārstāvju mūžīgo īdēšanu un žēlošanos. Palūko, kā zemnieki dzīvo,ar kādiem traktoriem brauc utt. Žēloties jāmāk...tas ir bizness. Lauksaimniecība. Tāds pats kā visi citi. Un īd tieşi turįgākā zemnieku daļa,kuri ne jau Latviju ar produktiem apgādā. Trekna dzīve, kura uz pabalstiem ,īdot iegūtiem,balstās.
ost-west
Redz,bez tām citām nozarēm tu mierīgi varētu izdzīvot,bet bez ēšanas-nu nekādi.
Putina sardzē
Gaidām Kremļa troļļus, kuri sāks žēloties par ES izpostīto Latvijas ekonomiku kura, pārsteidzošā kārtā, salīdzinot ar PSRS reāli izpostīto, ES sastāvā un par spīti sankcijām, turpina pieaugt. Kremļa troļļu argumenti būs sekojoši - kāpēc jātērē naudu par policiju, tiesu un cietumiem, labāk sadzīvot ar zagli, slepkavu un izvarotāju, jo ar viņu ir izdevīgi sadarboties. ...
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Interesanti