Ražotājcenas Latvijas rūpniecībā pērn pieauga vidēji par 30,7%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

2022. gadā 12 mēnešu vidējais ražotāju cenu līmenis, salīdzinot ar 2021. gada 12 mēnešu vidējo līmeni, Latvijas rūpniecībā palielinājās par 30,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

2022. gada decembrī, salīdzinot ar 2021. gada decembri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 28,8%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 48,4%, eksportētajai produkcijai – par 11,1%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas pieauga par 13,6%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 9%.

Ražotāju cenu līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; pārtikas produktu ražošanā; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas).

Decembrī, salīdzinot ar novembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 1,6%, savukārt eksportētajai produkcijai samazinājās par 1,1%. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis samazinājās par 0,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 1,8%.

Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā; siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā, kā arī atsevišķu pārtikas produktu ražošanā. Pazeminoša ietekme bija cenu kritumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

Ražotāju cenu pārmaiņas 2022. gada decembrī (procentos):

2022. gadā 12 mēnešu vidējais ražotāju cenu līmenis salīdzinājumā ar 2021. gada 12 mēnešu vidējo līmeni Latvijas rūpniecībā palielinājās par 30,7%. 

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 47,9%, eksportētajai produkcijai – par 16,1%, t. sk. eksportam uz eirozonas valstīm cenu līmenis pieauga par 19,4%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 13,3%.

Lielākā ietekme uz 12 mēnešu vidējo ražotāju cenu līmeni bija cenu pieaugumam elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī pārtikas produktu ražošanā.

"Šīs ir tās nozares, kurām visvairāk ir pieaugušas arī izejvielu cenas, līdz ar to šajā gadījumā mēs skatāmies, kādas tad ir tās cenas, par ko ražotāji varētu tālāk realizēt, teiksim, savu produkciju. Protams, ļoti izceļas elektrība, gāzes, teiksim, nozare, kur, protams, mēs saprotam, ka lielākā ietekme noteikti ir pašam šīs izejvielas cenu pieaugumam," norādīja Centrālās statistikas pārvaldes Makroekonomiskās statistikas departamenta direktors Intars Abražuns.

2022. gadā informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedza apmēram 600 uzņēmumu. Aprēķinos izmantoti arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātie tarifi atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti