Ieskats: kuras bankas Latvijā orientējas uz nerezidentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Uz nerezidentiem orientētās Latvijas bankas – finanšu institūcijas, kuru klientu liela daļa dzīvo citās valstīs, pašlaik piesaista lielu uzmanību, un izskan apņēmība samazināt nerezidentu īpatsvaru.

Bažas rada tas, ka caur bankām plūst netīra nerezidentu nauda, galvenokārt no Krievijas. Runas par nepieciešamību cīnīties ar nerezidentiem un "čaulas kompānijām" atkal uzvirmoja pēc tam, kad ASV varas iestādes solīja vērsties pret "ABLV Bank", kas noveda pie šīs bankas pašlikvidācijas. 

"Trasta komercbankai", kas, iespējams, no visām uz nerezidentu apkalpošanu orientētajām bankām ir ar vissliktāko slavu, patlaban tuvojas beigām likvidācijas process pēc tam, kad  pirms diviem gadiem tai tika atņemta licence pēc naudas atmazgāšanas skandālu virknes.

Arī igauņiem piederošo "Versobank" regulators 2016.gadā uz laiku slēdza, jo tā fiziski nebija pārstāvēta Latvijā, taču 2017.gadā tai tika atjaunotas tiesības nodarboties ar biznesu Latvijā.

Tikai pirms gada Finanšu un kapitāla tirgus komisija centās mazināt bažas par uz nerezidentu apkalpošanu orientēto  sektoru un  sarunā ar LSM pat ierosināja, ka termins "nerezidents" jāaizstāj ar "ārzemju klients".

Lielākā daļa uz nerezidentu apkalpošanu orientēto banku ir daudz mazākas, nekā lielākās uz plašu klientu loku orientētās bankas, taču to ir tik daudz, ka tās joprojām veido vērā ņemamu Latvijas finanšu sektora daļu.

Nerezidentu noguldījumu daļa gadu gaitā ir diezgan dramatiski svārstījusies, dažkārt pat pārspējot vietējo klientu noguldījumu apmēru.

2015.gadā nerezidentu noguldījumu apmērs pieauga par 954 miljoniem eiro jeb 8,3%, sasniedzot 12,4 miljardus eiro, taču tad pastiprināto prasību pret naudas atmazgāšanu piemērošana un citi faktori izraisīja nerezidentu noguldījumu samazināšanos Latvijas banku sektorā par gandrīz trešdaļu jeb par 3,3 miljardiem eiro.

2016.gada beigās rezidentu noguldījumu apmērs Latvijas bankās bija 12,2 miljardi eiro (57%), savukārt nerezidentu noguldījumu apmērs bija 9,2 miljardi eiro.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola paziņojusi, ka uz nerezidentu apkalpošanu orientētajām bankām būs jāmaina biznesa modelis, un turpinās ASV varas iestāžu spiediens, kura nolūks ir panākt, lai Latvijas bankas sakārtotu savu darbību.

Žurnāls "Ir" ceturtdien, 15.martā, vēstīja, ka pēc ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieka pretterorisma jautājumos Maršala Bilingslija vizītes Latvijā pagājušajā nedēļā faktiski ir pārvilkta svītra nerezidentu biznesam - tuvāko mēnešu laikā Latvijai skaidri jādemonstrē reāla rīcība naudas atmazgāšanas izskaušanā. Tostarp pēc iestāšanās OECD paustie solījumi divu gadu laikā samazināt nerezidentu biznesa apmēru Latvijas bankās un plāns līdz nākamā gada beigām čaulas kompāniju apmēru samazināt līdz 20% tagad ir nolikti malā, atsaucoties uz  "Ir", ziņoja LETA.

"Pēc pagājušās nedēļas ir skaidrs, ka tas nav pietiekami ambiciozs plāns," žurnālam sacījusi finanšu ministre, norādot, ka ļoti īsā laikā ir būtiski jāsamazina ne tikai čaulas kompāniju apmērs, bet arī nerezidentu bizness kopumā.

"5% - tas ir mērķis, līdz kuram jānonāk," paudusi ministre. Šī mērķa sasniegšanai esot "daži mēneši laika, lai to izdarītu, neceļot arī lieku paniku".

Nerezidentu īpatsvars banku sektorā kopumā ir ļoti liels - to veiktie maksājumi pērn veidoja 40% no visa transakciju apgrozījuma, un arī noguldījumu īpatsvars ir ap 40%.

Lielākā daļa šo nerezidentu naudas plūst tieši caur čaulas kompānijām - piesega firmām bez reālas darbības, ko mēdz izmantot nelikumīgas naudas legalizēšanas shēmās.

LSM piedāvā ieskatu, kuras Latvijas bankas orientējas uz nerezidentu apkalpošanu.

Meridian Trade Bank

Aktīvi (2017.gada beigās)  294 miljoni eiro

Pašraksturojums: " Mums ir svarīgs ne tikai katrs klients, bet arī iespēja būt tiltam, kas savieno Austrumus un Rietumus, veidojot starptautiskas darījumu attiecības."

Piezīmes: Iepriekš zināma kā "SMP bank", kas agrāk piederēja tāda paša nosaukuma Krievijas bankai. Atrodas tieši pretī Ministru kabineta ēkai Rīgā. Tā ir pārstāvēta Maskavā, Kauņā un Viļņā. 2017.gada novembrī tai tika noteikts 889 000 eiro naudassods par nespēju nodrošināt adekvātu iekšējo kontroli aizdevumu riska pārvaldīšanā.

Signet Bank

Aktīvi (2017.gada beigās): 175 miljoni eiro

Pašraksturojums:  "Diskrēta pieeja kapitālam. Individuāli finanšu risinājumi ilgtermiņa kapitāla pārvaldībai. Radīti uzticamam turīgu privāto klientu lokam."

Piezīmes: Iepriekš pazīstama kā "Bank M2M Europe",  bet vēl agrāk – kā "Latvijas Biznesa banka". Šīs bankas valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons  savulaik vadījis "Parex bankas" ieguldījumu pārvaldes kompāniju. Agrāk akcionārs bija pretrunīgi vērtētais Krievijas uzņēmējs Andrejs Vdovins,  taču banka ir mainījusi savu struktūru un zīmolu. 2015.gada novembrī bankai tika noteikts 55 000 naudassods par trūkumiem padziļinātajā izpētē (due diligence).

BlueOrange Bank

Aktīvi (2017.gada beigās): 681 miljons eiro

Pašraksturojums: " Mūsu klienti dzīvo un strādā vairāk nekā 90 valstīs. Mēs apvienojam mūsdienīgas tehnoloģijas un individuālu klientu apkalpošanu: jūs vienmēr varat izmantot mūsu pakalpojumus jebkurā pasaules vietā."

Piezīmes: Iepriekš pazīstama kā "Baltikums Bank". 2017.gada jūnijā noteikts 35 000 eiro naudassods par trūkumiem saistībā ar Ziemeļkorejā noteiktajām sankcijām tās raķešu programmas dēļ. Tiek uzskatīts, ka bijusi viena no galvenajām bankām, kas bija iesaistīta naudas atmazgāšanas shēmā, dēvētā par "Russian Laundromat", līdzās "Trasta komercbankai", "ABLV Bank" un citām Latvijas bankām. "Baltikums" arī iesaistīta  skandālā par maksājumiem Eiroparlamenta deputātam no Itālijas,  ko veikusi Azerbaidžānas valdība.

Baltic International Bank

Aktīvi (2017.gada beigās): 320 miljoni eiro

Pašraksturojums: "Viena no klientu individuālā apkalpošanā pieredzējušākajām bankām Latvijā, kas sniedz klientu individuālajām finanšu vajadzībām piemērotus augstas kvalitātes produktus un pakalpojumus, kā arī uz ESG (Environmental. Social. Governance) principiem balstītus investīciju risinājumus."

Piezīmes: Banku vada Valērijs Belokoņs – pazīstams uzņēmējs, kuru zina Anglijas futbola kluba Blackpool  fani. Starp uzraudzības padomes locekļiem ir bijušais ASV CIP un Valsts departamenta pretterorisma eksperts Džozefs Kofers Bleks un Vācijas diplomāts  Hanss Frīdrihs fon Plecs. 2016.gada martā bankai tika noteikts 1,1 miljona eiro naudassods par naudas atmazgāšanas apkarošanas noteikumu "atkārtotiem pārkāpumiem", kā arī noteiktas citas sankcijas.  Minēta kā viena no bankām, caur kuru plūda ar "Magņitska lietu" saistītā nauda.  2012.gadā banku apmeklēja Donalds Tramps jaunākais. BIB arī bija iejaukta  pretrunīgajā lietā, kurā bija iesaistītas Kirgizstānas amatpersonas. 

Norvik Banka

Aktīvi (2017.gada decembrī): 857 miljoni eiro

Pašraksturojums: "Norvik Banka nodrošina izcilu pakalpojumu precizitāti – to apliecina ik gadu saņemtie augstākie apbalvojumi no starptautiskām finanšu institūcijām (Deutsche BankCommerzbank AG u.c.). Norvik Bankas pamatvērtības ir apmierināti klienti un augsta apkalpošanas kvalitāte."

Piezīmes: Nesen nonāca ziņu virsrakstos pēc tam, kad bankas īpašnieks Lielbritānijas un Krievijas dubultpilsonis  Grigorijs Guseļnikovs apsūdzēja  Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču kukuļu pieprasīšanā.  2017.gada jūlijā bankai noteikts 1,3 miljonu eiro naudassods   par Ziemeļkorejai noteikto sankciju neievērošanu un citiem pārkāpumiem. Starp uzraudzības padomes locekļiem ir bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens. 2016.gada martā banka brīdināta par Kredītiestāžu likuma pārkāpšanu.

Rietumu Banka

Aktīvi (2017.gada beigās): 3,1 miljards eiro

Pašraksturojums: "Rietumu Banka bija pirmā banka Latvijā, kas piedāvāja saviem klientiem pilna apmēra konsultāciju pakalpojumus un atbalstu, lai iegūtu uzturēšanās atļauju Latvijā. Mēs palīdzam saviem klientiem kļūt par ES rezidentiem kopš 2010.gada jūlija, kad stājās spēkā Latvijas Imigrācijas likuma grozījumi."

Piezīmes: Īrijas finansistam Dermotam Desmondam pieder 33% bankas akciju ar viņa kompānijas "Boswell Consulting" starpniecību, tāpat kā bankas dibinātājam Leonīdam Esterkinam. Banka pārstāvēta Krievijā, Rumānijā, Ukrainā un Kazahstānā.  Francijas tiesa noteikusi 80 miljonu eiro naudassodu  par atbalstu Francijas pilsoņu izveidotai naudas atmazgāšanas shēmai. Banka paziņojusi, ka spriedumu pārsūdzēs. 2017.gada jūlijā Latvijas regulators bankai  noteicis 1.5 miljonu eiro naudassodu  par Ziemeļkorejai noteikto sankciju neievērošanu un citiem pārkāpumiem, 2015.gada maijā noteikts 35 000 eiro naudassods par noteikumu cīņai pret naudas atmazgāšanu pārkāpumiem. 2016.gada martā izstājās no Latvijas Komercbanku asociācijas.

Reģionālā investīciju banka

Aktīvi (2017.gada decembrī): 395 miljoni eiro

Pašraksturojums: "Mums ir laiks katru dienu veltīt Klientam īpašu uzmanību, turklāt kafiju piedāvājam Klienta iemīļotajā stilā." 

Piezīmes: Spēcīgas saites ar Ukrainu ar akcionāru  Jurija Rodina, "Bank Pivdennij" un Marka Bekera un valdes locekļa Andrija Homzas starpniecību.. Minēta 2013.gada 4CADS ziņojumā  par ieroču kontrabandas operācijām un 2009.gada  ASV Vērtspapīru un biržas komisijas dokumentā  norādīta kā galamērķis naudai no 11 miljonu ASV dolāru vērtas Ponci shēmas. 2014.gada jūlijā bankai noteikts 70 000 eiro naudassods par pārkāpumiem saistībā ar naudas atmazgāšanu un padziļināto izpēti (due diligence). 2017.gada jūnijā banka brīdināta un tai noteikts 570 000 eiro naudassods saistībā ar Ziemeļkorejai noteikto sankciju pārkāpšanu un trūkumiem iekšējā kontrolē.

LPB

Aktīvi (2017.gada decembrī): 235 miljoni eiro

Pašraksturojums: " Katrs darbinieks individuāli un visa banka kopumā ir vērsta uz panākumiem. Mēs nemitīgi pilnveidojamies un darām visu iespējamo, lai partneri, klienti, kā arī bankas darbinieki saņemtu kvalitatīvu apkalpošanu un augstvērtīgu attieksmi."

Piezīmes: Iepriekš zināma kā "Latvijas pasta banka". To kontrolē importētājkompānija "Mono", kuras īpašnieki veido bankas padomi. 2016.gada jūlijā bankai noteikts 305 000 eiro naudassods, jo tā nav apturējusi lielapmēra maksājumus caur saviem kontiem saistībā ar 2012.-2013.gada miljardu eiro vērto Moldovas krāpšanas lietu saskaņā ar neatkarīgās finansiālo noziegumu izmeklēšanas firmas "Kroll" ziņojumu, kas izstrādāts Moldovas Nacionālās bankas uzdevumā.

Expobank

Aktīvi (2017.gada decembrī): 227 miljoni eiro

Pašraksturojums: " Bankā un tās filiālēs tiek apkalpoti klienti no vairāk kā 70 valstīm. Bankas ilgtermiņa attīstības un izaugsmes pamatā ir pastāvīga risku pārvaldības procesu un darbības atbilstības kontroles sistēmu attīstība, kā arī klientu bāzes augsta kvalitāte."

Piezīmes: Iepriekš zināma kā LTB banka. Tā pieder noslēpumainajam Krievijas uzņēmējam Igoram Kimam, kurš no "Barclays" nopirka Krievijas "Expobank" un izveidoja tās Latvijas atzaru, kas "aktīvi sadarbojas ar Krievijas "Expobank" un ir tās partneris, piedāvājot pilnu banku pakalpojumu spektru Krievijas teritorijā". Bankai ir biroji Latvijā, Kiprā un Luksemburgā. 2014.gada novembrī tā ir brīdināta saistībā ar padziļināto pārbaudi (due diligence) un sistēmām naudas atmazgāšanas novēršanai, 2015.gada oktobrī tai noteikts 105 000 eiro naudassods  par tiem pašiem pārkāpumiem.

Rigensis bank

Aktīvi (2017.gada decembrī): 289 miljoni eiro

Pašraksturojums: "Bankas misija ir lielo privātkapitālu īpašnieku individuāla apkalpošana un augstas drošības un kvalitātes finanšu pakalpojumu sniegšana klientu labklājības paaugstināšanai un viņu biznesa attīstībai. (..) Banka ir izstrādājusi risku vadības, iekšējās kontroles, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas sistēmu atbilstoši vadošajiem starptautiskajiem standartiem."

Piezīmes: Banku 2011.gada jūnijā dibināja Krievijas uzņēmēji Igors Cipļakovs, Aleksejs Gudaitis un Dmitrijs Sokolovs Krievijas "ICT Group" un "ICT Holding" aizgādībā. "ICT Group" un "ICT Holding" darbojas dzelzceļa kravu pārvadājumu, zelta un akmeņogļu ieguves,  kā arī nekustamā īpašuma jomās, pieder Krievijas bankas "Moskovskij kreditnij bank" akcijas. Atšķirībā no citām Latvijas bankām, kas orientējas uz nerezidentu apkalpošanu, "Rigensis bank" nav nonākusi konfliktā ar regulatoru.

PrivatBank Latvia

Aktīvi (2017.gada beigās): 258 miljoni eiro

Pašraksturojums: " Uzturēšanās atļauja Eiropas savienības valstī - pirmais solis Jūsu mērķa sasniegšanai! PrivatBank VIP klientu apkalpošanas departaments ar prieku Jums sniegs konsultatīvo un juridisko palīdzību."

Piezīmes: Iepriekš zināma kā "Paritāte banka". Kopš 2007.gada daļēji pieder Ukrainas (nesen nacionalizētajai) "PrivatBank", kas tagad meklē iespēju pārdot savu Latvijas meitasuzņēmumu, jo tai ir jātiek galā pašai ar saviem lielas krāpšanas skandāliem. Kopš 2016.gada aprīļa Latvijas "PrivatBank" valdes priekšsēdētājs ir Lielbritānijas pilsonis Aleksandars Kukičs. 2015.gada decembrī bankai noteikts divu miljonu eiro naudassods,  un tai tika uzdots nomainīt valdi pēc tam, kad banka tika apsūdzēta, ka palīdzējusi pārskaitīt lielas naudas summas, kas nozagtas Moldovas valsts budžetam. 2017.gada jūnijā tai noteikts 35 000 eiro naudassods par Ziemeļkorejai noteikto sankciju pārkāpšanu.  Minēta kā viena no bankām, caur kuru plūdusi ar "Magņitska lietu" saistītā nauda.

-----------------------------------------------------

50 banku "ģimenes", kas saņem visvairāk naudas

OCCRP grafikā redzamas galvenās bankas, kas tika izmantotas shēmā "Russian Laundromat". Starp tām bieži redzamas Latvijas bankas,  kas orientējas uz nerezidentu apkalpošanu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti