Ziemeļkoreja atteiksies no 1953.gada pamiera vienošanās (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 3 mēnešiem.

Ziemeļkoreja otrdien paziņoja, ka atteiksies no 1953.gadā parakstītās pamiera vienošanās, kas izbeidza Korejas karu. Phenjana kā vienu iemeslu saspīlējuma saasināšanai min Dienvidkorejas un ASV uzsāktās kopīgās militārās mācības, kuras tā nodēvējusi par „atklātu kara pieteikumu”. Kā otrs iemesls pamiera anulēšanai minēts ANO Drošības padomes nodoms noteikt jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju kodolizmēģinājuma dēļ, ko tā veica februārī.

Ziemeļkoreja vienmēr nosoda ASV un Dienvikorejas kopīgās militārās mācības kā provokatīvas, bet šī ir reize, kad Phenjana gājusi tālāk. Tā otrdien paziņoja, ka „pilnībā” anulēs 1953.gadā parakstīto pamiera vienošanos, kas izbeidza Korejas karu. Toreiz īsts miera līgums tā arī netika noslēgts, un formāli starp abām Korejām karastāvoklis pastāv joprojām - 60 gadus pēc kara beigām.

Ziemeļkorejas bruņoto spēku augstākās pavēlniecības paziņojumā teikts, ka Phenjana uzskatīs pamiera vienošanos par anulētu no pirmdienas, 11.marta. Kā viens no iemesliem minētas ikgadējās ASV un Dienvidkorejas kopīgās militārās mācības. Tās gan jau ir sākušās, un ilgs līdz aprīļa beigām, bet visaktīvākais posms sāksies pēc nedēļas. Mācībās piedalīsies vairāk nekā 10 000 ASV karavīru, kā arī vēl lielāks dienvidkorejiešu militārpersonu skaits. Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra militārās mācības raksturojusi kā „atklātu kara pieteikumu”.

Ziemeļkorejas bruņotie spēki paziņoja, ka attiekšanās no pamiera nozīmē, ka tie jebkurā brīdī var dot precīzu triecienu vai izmantot atomieročus, lai „atbildētu uz ASV kodoldraudiem.” Tāpat Phenjana draud slēgt tiešo sakaru līniju starp Ziemeļkorejas un ASV bruņotajiem spēkiem Phan-mun-džomas ciematā. Tas atrodas demilitarizētajā zonā starp abām Korejas pussalas valstīm, un tajā pirms 60 gadiem tika parakstīts pamiers. Tiešo sakaru līnija paredzēta, lai novērstu pārpratumus un negaidītu konfliktu izcelšanos.

Šī gan nav pirmā reize, kad saspīlējuma brīžos komunistiskā valsts draudējusi anulēt pamieru. Turklāt var uzskatīt, ka faktiski pamiers jau ticis pārkāpts. Piemēram, 2010.gada nogalē bija incidents, kad Ziemeļkorejas artilērija apšaudīja vienu no Dienvidkorejas pierobežas salām. Bet dažus mēnešus pirms tam Dzeltenajā jūrā nogrima Dienvidkorejas Jūras spēku kuģis. Seula uzstāja, ka to nogremdējusi Ziemeļkorejas zemūdenes raidīta torpēda.

Bet, domājams, galvenais iemesls Phenajanas draudiem ir ANO Drošības padomes plāni noteikt jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju pēc tam, kad tā februāra vidū īstenoja trešo kodolizmēģinājumu. Izmantotā ierīce bijusi gan jaudīgāka, gan izmēros mazāka, nekā iepriekšējos divos gadījumos. Phenjana izpelnījās starptautiskā nosodījuma vētru, tostarp no savas sabiedrotās- Ķīnas. Otrdien tika paziņots, ka ASV un Ķīna esot panākušas vienošanos par jaunu sankciju noteikšanu un to apmēriem, un ierosinājums tiek apspriests Drošības padomē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti